DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

(autor:LALA) – Niezwykłe odkrycie na Morzu Północnym. „Możemy mówić o szczęściu”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Na Morzu Północnym nieopodal miasta Kristiansand zidentyfikowano wrak niemieckiego krążownika lekkiego Karlsruhe, zatopionego podczas II wojny światowej – poinformował norweski operator sieci energetycznej Stattnet. Na nieznany obiekt natrafiono już 3 lata temu, ale dopiero teraz udało się do zidentyfikować.

Na Morzu Północnym nieopodal miasta Kristiansand zidentyfikowano wrak niemieckiego krążownika lekkiego Karlsruhe, zatopionego podczas II wojny światowej - poinformował norweski operator sieci energetycznej Stattnet. Na nieznany obiekt natrafiono już 3 lata temu, ale dopiero teraz udało się do zidentyfikować.
Screen ze strony telewizji NRK/nrk.no /

Wrak spoczywa na głębokości 490 metrów, pracownicy Statnet natrafili na niego przypadkowo w 2017 roku. Okazało się, że znajduje się on zaledwie 15 metrów od ułożonego na dnie morza kabla energetycznego od 1977 roku łączącego Norwegię z Danią.

Jednak dopiero teraz na podstawie zdjęć i skanów sonarowych archeologom udało się zidentyfikować wrak, a zarejestrowane pod wodą materiały w poniedziałek opublikowała norweska telewizja publiczna NRK. Na filmie zaobserwować można swastykę, jaką oznaczony był niemiecki krążownik.

O losie okrętu wojennego Karlsruhe można przeczytać w podręcznikach do historii, ale nikt dotychczas nie wiedział, gdzie zatonął – powiedział Frode Kvaloe z Norweskiego Muzeum Morskiego.

Krążownik został zatopiony przez brytyjskie okręt podwodny

Niemiecki krążownik Karlsruhe był flagowym okrętem w ataku na Kristiansand 9 kwietnia 1940 roku. Tego samego dnia wieczorem w drodze powrotnej został on storpedowany przez brytyjski okręt podwodny.

Operator energetyczny Statnett oświadczył, że gdyby wcześniej wiadomo było, że sąsiedztwie znajduje się wrak, z powodów bezpieczeństwa zmieniono by trasę przebiegu kabla. W latach 70. ubiegłego wieku nie dysponowano jednak zaawansowaną techniką sprawdzania dna morskiego.

Możemy mówić o szczęściu. Kabel mógłby zawadzić o znajdujące się na wraku działa – podkreślił Ole Petter Hobberstad ze Statnett, który zabezpieczając sieć przesyłową natrafił na wrak.

zrodlo:rmf24.pl

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

na pierwszych stronach
%d bloggers like this: