DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Produkcja sztucznego mięsa osiąga poziom przemysłowy. {Autor Gabi}

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
The following two tabs change content below.
miejsce-na-reklame.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania !   ♡♡♡ ZOBACZ TAKŻE POMAGAM ♡♡♡  https://zrzutka.pl/gc97mb

Według businessinsider.com izraelski startup zajmujący się alternatywnym mięsem, Redefine Meat, zaprezentował nową drukarkę 3D, która produkuje 13 funtów sztucznego mięsa na godzinę:

Drukarka jest obecnie drukarką demonstracyjną, ale jej kolejna wersja będzie już przemysłowa i będzie produkować 44 funty mięsa na godzinę, co jest porównywalne z wydajnością małego przedsiębiorstwa wykorzystującego tradycyjne technologie.

I chociaż branża jest nowa, Redefine Meat jest już pełna konkurentów, w szczególności hiszpańskiej firmy Novameat, która od dawna pracuje nad stekami drukowanymi w 3D, a ostatnio opracowała nawet wersję mięsną wieprzowiny. Istnieją również duże firmy Tesco i Unilever, które zajmują się produkcją mięsa roślinnego.

Według Allied Market Research do 2026 r. Światowy rynek sztucznego mięsa osiągnie 8,1 miliarda dolarów lub nawet więcej, ponieważ konsumenci są bardzo niechętni do spożywania takiego mięsa, ale zgodnie z nadzieją producentów zmienią się preferencje konsumentów.

Mówiąc abstrakcyjnie i abstrakcyjnie, pomysł wytwarzania sztucznego mięsa to po prostu wspaniały pomysł, ponieważ może położyć kres bestialstwu, jakie ludzie tworzą na zwierzętach. Na przykład niewiele osób wie, ale 2/3 światowej populacji tygrysów żyje w Chinach na farmach i Chińczycy je jedzą . Dlatego prawdopodobnie lepiej byłoby nakarmić Chińczyków sztucznymi stekami mięsnymi.

Ponadto zabijanie zwierząt pozostawia pewien ślad na energii produktu, co pociąga za sobą określone konsekwencje dla ludzi, którzy następnie jedzą mięso. Oczywiście są różni wegetarianie, którzy twierdzą, że można uniknąć tych problemów, jedząc trawę, jednak jak pokazuje praktyka, ludzie jako gatunek powinni jeść mięso wyłącznie ze względów fizjologicznych.

Osoba, która zjada w pewnym sensie tylko rośliny, prędzej czy później zamienia się w warzywo, co jest dobrze znane administracji obozów koncentracyjnych i reżimów totalitarnych. W ZSRR problemy z mięsem nie wynikały z tego, że komunie nie mogli ustanowić normalnej hodowli zwierząt, ale dlatego, że mężczyźni, którzy jedzą mięso, prawie chwytają się odciętych kawałków lub łomów, a mężczyźni, którzy nie jedzą mięsa, chodzą na imprezy i śpiewają chórami. o tym, jak impreza pomaga wszystkim budować i żyć. Wszystko zostało przetestowane i zbadane przez faraonów, więc wszystkie reżimy karmią swoich żołnierzy mięsem, a więźniów i podbijają kaszą.

A zatem, abstrakcyjnie, sztuczne mięso jest świetne i rozwiąże wiele problemów. Ale jeśli porozmawiamy konkretnie, pojawia się pytanie: dlaczego ten cud technologii nie pojawił się wcześniej? Takie produkty powstają przynajmniej od połowy ubiegłego wieku i odnoszą one wielkie sukcesy.

W szczególności w jednym z instytutów badawczych w Leningradzie, pod koniec lat czterdziestych XX wieku, opracowano prostą technologię produkcji niezbędnych aminokwasów z bakterii. Tam wlali do zbiornika jakiś rodzaj mikroorganizmów, które żywią się światłem, zasadzili kolonię innych ameb, które pożerają roślinożerców i dostarczali do zbiornika prąd. Rezultatem było wysokiej jakości białko kosztem węgla. A białko to mogłoby już być dodane nawet do mleka, nawet do chleba – i wszyscy byliby szczęśliwi. Ale technologia została zhakowana na śmierć – podobnie jak wiele innych tego typu technologii na całym świecie. A teraz nagle wszystko sobie przypomniały. Dlaczego miałby? Czy wszyscy staliście się mądrzejsi?

Jest to bardzo mało prawdopodobne i dotyczy raczej ducha czasu, w którym ludzie zaczęli być wypychani GMO, kontrolując w ten sposób ich zachowanie, a nawet genetykę. Zmiana genów za pomocą warzyw jest mniej więcej łatwa, ale w przypadku krowy GMO jest to już dość trudne, ponieważ jeśli jej DNA jest silnie zmienione, to krowa nie będzie zdolna do życia. Jednocześnie sztuczne mięso pozwala na takie sztuczki, a jako hodowla komórkowa, na której będzie rosło mięso, możliwe jest zrobienie kultury komórek ludzkich. A kto ma to sprawdzić i co udowodnić?

Dlatego sama nowa technologia jest poprawna i dobra, ale biorąc pod uwagę, w czyich rękach ostatecznie trafi, niewiele z tego będzie dobrego, więc śledzimy rozwój wydarzeń.

thebigtheone.com

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: