8 czerwca: Ten artykuł został znacznie zaktualizowany, aby odzwierciedlić krytykę opublikowanego badania, wraz z ogólnym konsensusem naukowym dotyczącym Covid-19. Wyjaśnia również interes finansowy Sørensena w opracowaniu szczepionki na koronawirusa Biovacc-19 . Ten kontekst nie pojawił się w oryginalnym poście. 10 czerwca: Zaktualizowano dodatkowym komentarzem Gunnveiga Grødelanda.

Nowe twierdzenia, że ​​nowy koronawirus SARS-CoV-2 został skonstruowany, zostały odrzucone przez ekspertów naukowych i wywiadowczych.

Autorzy brytyjsko-norweskiego badania nad szczepionkami – zaakceptowanego przez Quarterly Review of Biophysics – twierdzą, że szpilkowe białko koronawirusa zawiera sekwencje, które wydają się być sztucznie wstawione.

W swoim artykule norweski naukowiec Birger Sørensen i brytyjski onkolog Angus Dalgleish twierdzą, że zidentyfikowali „wstawione sekcje umieszczone na powierzchni kolca SARS-CoV-2”, które wyjaśniają, w jaki sposób wirus oddziałuje z komórkami w ludzkim ciele. Wirusolodzy zauważają jednak, że podobne sekcje pojawiają się naturalnie w innych wirusach.

Kwestionowane roszczenia o przypadkowe zwolnienie

Druga weekendowa aktualizacja czeku na bodźce – co to za napad?

  • Ujawniono dziwne rytuały super-bogatego imprezowania

  • Potwierdzone: Dodatkowe 400 $ przedłużenia zasiłku dla bezrobotnych obniżone do 300 $; State Match Opcjonalne

Sir Richard Dearlove, który był szefem MI6 w latach 1999-2004, powiedział Daily Telegraph, że badania Sørensena i Dalgleisha pokazują, że pandemia mogła się rozpocząć w Wuhan Institute of Virology. Dodał, że jego zdaniem jest mało prawdopodobne, aby został on celowo uwolniony, ale Chiny wyraźnie próbowały zatuszować to uwolnienie.

Jednak źródła wywiadowcze brytyjskiego MI5 odrzuciły ten pomysł jako „plotki i spisek”, według Times of London . Dearlove był wcześniej krytykowany w dochodzeniu Chilcota w sprawie wojny w Iraku za promowanie „ wadliwego wywiadu ”.

Odkąd koronawirus opanował Stany Zjednoczone, wyżsi urzędnicy w administracji Trumpa wzmocnili pogłoski, że wirus pojawił się w laboratorium wirusologicznym w Wuhan. Jednak naukowcy zajmujący się zdrowiem publicznym prześledzili najwcześniejsze zarejestrowane przypadki wirusa na targu zwierząt w mieście.

Kierownictwo Instytutu Wirusologii w Wuhan powiedziało wcześniej chińskiej telewizji państwowej, że takie twierdzenia są „całkowitym sfabrykowaniem” i że laboratorium nie napotkało SARS-CoV-2, dopóki próbki od pacjentów z niezidentyfikowaną wówczas chorobą podobną do zapalenia płuc nie zostały im przekazane w Grudzień.

Kwestionowane twierdzenia naukowe

Prace Sørensena i Dalgleisha są sprzeczne z międzynarodowym konsensusem naukowym, że chociaż pandemia koronawirusa pochodzi z Wuhan, nie ma dowodów na to, że została sztucznie zmodyfikowana.

Analiza pierwszych 41 pacjentów z Covid-19 opublikowana w czasopiśmie medycznym Lancet wykazała, że ​​w 27 przypadkach miała miejsce bezpośrednia ekspozycja na rynek Wuhan, chociaż nie w przypadku pierwszego znanego przypadku. Światowa Organizacja Zdrowia wydała od tego czasu wytyczne dla osób pracujących na takich rynkach i odwiedzających je, aby ograniczyć przenoszenie nowych patogenów przez zwierzęta i ludzi.

Autorzy raportu twierdzą również, że brak mutacji wirusa od czasu jego odkrycia sugeruje, że był już w pełni przystosowany do ludzi. Jednak opublikowano kilka badań, w których odnotowano ewolucję i mutacje wśród szczepów SARS-CoV-2.

Sørensen powiedział norweskiemu nadawcy NRK, że wirus ma właściwości, które znacznie różnią się od SARS, innego koronawirusa i nigdy nie został wykryty w naturze. Twierdził, że Chiny i Stany Zjednoczone od wielu lat współpracują przy badaniach nad koronawirusem poprzez badania nad „ zyskiem funkcji” , w ramach których można zwiększyć patogeniczność lub zdolność przenoszenia potencjalnych patogenów pandemicznych, aby lepiej je zrozumieć.

Przykłady znalezione w innych wirusach

Gunnveig Grødeland , badacz szczepionek na Uniwersytecie w Oslo, jest jednym z naukowców, którzy nie zgadzają się z Sørensenem. Wyjaśnia, że ​​to, co Sørensen nazwał „wstawionymi sekwencjami”, może umożliwić rozwój poważniejszej choroby, ale nie jest to niezwykłe: „Przykłady można znaleźć w innych wirusach, w tym podtypach grypy (w tym„ ptasiej grypie ”), HIV i kilka ludzkich koronawirusów (MERS, OC43, HKU1) ”. Grødeland mówi również, że artykuł Sørensena nie zawiera żadnego biologicznego potwierdzenia znaczenia dodatnio naładowanych plastrów.

Inne wiodące głosy w środowisku naukowym i walce z pandemią odrzuciły twierdzenia, że ​​koronawirus został stworzony przez człowieka. Anthony Fauci, dyrektor US National Institute of Allergy and Infectious Diseases, stwierdził, że nie ma naukowych dowodów na te twierdzenia, podczas gdy czołowi naukowcy ze Światowej Organizacji Zdrowia i Galveston National Laboratory również odrzucili pogłoski.

Raport został rzekomo wcześniej odrzucony

The Telegraph twierdził, że badanie zostało początkowo odrzucone przez kilka czasopism akademickich, w tym „Nature” i „Journal of Virology”, co wskazuje, że uznali oni artykuł za nieodpowiedni do publikacji. Sørensen twierdził, że oryginalne badanie wiązało rozwój szczepionki z badaniami nad jej pochodzeniem i od tego czasu podzieliło badania. Twierdził, że wkrótce zostanie opublikowane drugie badanie zawierające więcej szczegółów na temat pochodzenia wirusa.

Raport opublikowany w Quarterly Review of Biophysics wyjaśnia uzasadnienie opracowania Biovacc-19, potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19, która jest obecnie w zaawansowanym stadium przedklinicznym. Sørensen ma udziały finansowe w Immunor, norweskiej firmie odpowiedzialnej za szczepionkę.