banner-wizytowka-1580899038
Aleksander Łukaszenko podczas tegorocznej Parady Zwycięstwa. Foto: PAP/ITAR-TASS
Aleksander Łukaszenko podczas tegorocznej Parady Zwycięstwa. Foto: PAP/ITAR-TASS

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko uznaje zachowanie niepodległości i suwerenności kraju za ważne i zapowiedział, że będzie dążył do uniezależnienia pod względem energetyki, finansów i innych sfer. Wspomina o tym w sowim programie wyborczym opublikowanym we wtorek w dzienniku „Zvyazda”.

„Niezależność ma swoją cenę, ale warto ją zachować i przekazać kolejnym pokoleniom” – stwierdził urzędujący prezydent. Choć trzeba zaznaczyć, że jak na przywódcę niepodległego państwa to dość oczywiste stwierdzenie.

Według niego przez ćwierć wieku obywatele republiki budowali „wspólny dom z oknami wychodzącymi zarówno na wschód, jak i na zachód”. – Zawsze byliśmy otwarci na przyjaźń i współpracę. Nigdy nie wtrącaliśmy się w wewnętrzne sprawy innych państw. Nasza pokojowa dyplomacja zawsze była i pozostaje gwarancją bezpieczeństwa Białorusi – podkreślił.

Zdaniem Łukaszenki świat wkracza w „erę globalnych wstrząsów geopolitycznych”. – Zrobimy wszystko, aby nieporozumienia w polityce zagranicznej nie wpłynęły na przyjaźń ludzi, którzy mają mieszkać razem na tej ziemi w centrum Europy i aby poszerzyła się geografia zaprzyjaźnionych krajów – zapowiedział Łukaszenko.

Zauważył przy tym, że „sytuacja pokazała, jak ważne jest usunięcie zależności kraju od ropy i gazu, finansów i innych sfer”. – Rozwiązując te kwestie będziemy trzymać się światowych trendów tworzenia nowych gałęzi gospodarki – zaznaczył białoruski prezydent. Obiecał też, że władze nie będą uciekać się do „terapii szokowej” w sferze gospodarczej.

Wybory prezydenckie na Białorusi odbędą się 9 sierpnia.

Źródło: ITAR TASS/n.czas.com