Przestrzeganie zaleceń sanitarnych, związanych z pandemią, to wyraz naszej odpowiedzialności za siebie nawzajem. To także stosowanie w praktyce ewangelicznej zasady miłości bliźniego i troski o dobro wspólne – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że od początku pandemii biskupi, Prezydium i Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski, wskazują na konieczność dostosowywania się do rygorów wprowadzanych przez służby sanitarne, by nie dochodziło do rozprzestrzeniania się koronawirusa.

– Respektowanie zarządzeń władz państwowych jest naszym obowiązkiem. W tej sprawie chodzi jednak również o wzajemną troskę o nasze zdrowie, naszych bliskich, sąsiadów, znajomych, szczególnie o seniorów i osoby z poważnymi chorobami przewlekłymi, którzy są najbardziej zagrożeni skutkami COVID-19 – powiedział ksiądz Paweł Rytel-Andrianik.

Dodał, że zakrywanie ust i nosa w miejscach określonych przez służby sanitarne, w tym w kościołach i kaplicach, jest prostym gestem, który świadczy o odpowiedzialności i dojrzałości. – Podobnie przestrzeganie zasad higieny, między innymi, dezynfekcja rąk, to zachowania, które pokazują nasze podejście do ewangelicznej zasady miłości bliźniego, o której w czasie pandemii wielokrotnie przypomina papież Franciszek – podkreślił rzecznik Episkopatu.

Ksiądz Rytel-Andrianik poprosił też o dalszą modlitwę w intencji ustania pandemii, zmarłych i ich rodzin oraz lekarzy, ratowników, pielęgniarek, personelu medycznego, wolontariuszy, a także wszystkich, którzy niosą pomoc chorym.

Flourish logo

Autor:tas/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock