DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

Millennium Bank Nr rachunku dla wpłat z Polski : 45 1160 2202 0000 0003 5769 6030 Dla wpłat z zagranicy : PL 45 1160 2202 0000 0003 5769 6030 BIC (SWIFT) BIGBPLPW W RUBRYCE DLA WPISZ – M-FORUM W TYTULE – DAROWIZNA

„Kuleba – o Polsce: Nie ma między nami rozbieżności co do teraźniejszości i przyszłości”

Wsparcie Polski dla Ukrainy w walce z rosyjską agresją, zminimalizowanie wpływu pandemii koronawirusa na stosunki między oboma krajami oraz rozwiązanie różnic historycznych to najpilniejsze kwestie w stosunkach ukraińsko-polskich – poinformował Ukrinform minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba.

Kuleba - o Polsce: Nie ma między nami rozbieżności co do teraźniejszości i przyszłości

„Najważniejszą kwestią w stosunkach ukraińsko-polskich jest ciągłe wsparcie Polski dla walki Ukrainy z rosyjską agresją. Odczuwamy to wsparcie zarówno w stosunkach dwustronnych, jak i poprzez UE i NATO” – powiedział Kuleba i dodał, że Kijów i Warszawa powinny również rozważyć zminimalizowanie negatywnego wpływu pandemii koronawirusa na kontakty gospodarcze i międzyludzkie między oboma krajami.

Szef MSZ Ukrainy nazwał rozwiązanie kwestii historycznych, w których różnice pozostają po obu stronach, trzecią ważną kwestią.

„Nie ma między nami rozbieżności co do teraźniejszości i przyszłości. Widzimy je wspólnymi, ale musimy pozostawić różnice dotyczące historii w gestii historii” – powiedział Kuleba.

Dodał, że we współczesnej Europie niestety całkowite oddzielenie polityki od historii jest nierealne. Jednak obie strony mogą znaleźć wzajemnie akceptowalne rozwiązania, które pozostawią te kwestie historykom.

„Jestem bardzo wdzięczny ministrowi Czaputowiczowi (polskiemu ministrowi spraw zagranicznych – red.) za konstruktywne podejście do tej kwestii” – powiedział ukraiński minister.

Kuleba wyraził także przekonanie, że Ukraina potrzebuje teraz „jakościowo nowej polityki” wobec zagranicznych Ukraińców.

„Struktura diaspory, wiek diaspory, geograficzna obecność diaspory uległy znaczącej zmianie i potrzebujemy świeżego i głębokiego spojrzenia na to, jak możemy wspierać Ukraińców za granicą” – powiedział minister.

Zaznaczył, że spotkał się z mniejszością ukraińską, zwracając uwagę, że Ukraińcy w Polsce są teraz zaniepokojeni historią i szacunkiem dla ukraińskich miejsc historycznych, szacunkiem dla społeczności ukraińskiej i wsparciem dla ukraińskich projektów w Polsce.

Przypomnijmy, w poniedziałek minister spraw zagranicznych Ukrainy Kuleba spotkał się ze swoim polskim odpowiednikiem Jackiem Czaputowiczem, z którym później otworzył nowy budynek Ambasady Ukrainy w Polsce, a także spotkał się ze społecznością ukraińską. We wtorek Kuleba wraz z Czaputowiczem i ministrem spraw zagranicznych Litwy Linasem Linkevičiusem złożył wizytę w siedzibie międzynarodowej brygady ukraińsko-polsko-litewskiej – LITPOLUKRBRIG.

zrodlo:ukrinform.pl

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: