DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

Millennium Bank Nr rachunku dla wpłat z Polski : 45 1160 2202 0000 0003 5769 6030 Dla wpłat z zagranicy : PL 45 1160 2202 0000 0003 5769 6030 BIC (SWIFT) BIGBPLPW W RUBRYCE DLA WPISZ – M-FORUM W TYTULE – DAROWIZNA

(autor:LALA) – Bruksela ponownie zajmie się sprawą praworządności w Polsce

Niemcy przywracają temat praworządności na agendę Unii Europejskiej. Władze PiS znowu będą musiały się tłumaczyć przed krajami UE w związku z nieprzestrzeganiem zasad państwa prawa. Niemcy od środy sprawują półroczne przewodnictwo w UE. Z projektu programu posiedzeń Rady UE wynika, że kwestia praworządności będzie tematem – co miesiąc – na posiedzeniach unijnych rady ministrów ds. europejskich – informuje nasza dziennikarka Katarzyna Szymańska-Borginion.

Z dokumentu z datą 30 czerwca pt. „Projekt agendy spotkań Rady UE w drugim semestrze 2020” wynika , że kwestia praworządności będzie jednym z ważnych tematów unijnych ministrów ds. europejskich.

Temat praworządności został zepchnięty na dalszy plan przez Chorwację, która sprawowała prezydencję w UE w pierwszym półroczu. Potem pojawiła się sprawa koronawirusa i planowane na marzec spotkanie ministrów w sprawie Polski (wymuszone na Chorwatach przez kraje UE) zostało anulowane.

Niemiecka prezydencja planuje wkrótce po wakacjach, czyli 22 września zająć się sytuacją w Polsce w ramach art. 7 traktatu UE. W projekcie agendy temat ten jest zaznaczony jako „możliwość”. Wynika to z tego, że nie wiadomo jeszcze, czy z powodu pandemii będą mogły odbywać się fizyczne spotkania – wyjaśnia unijny dyplomata.

Następnie temat praworządności będzie wracać w październiku i listopadzie w związku z raportem, który przygotuje Komisja Europejska. To będzie także okazja do omawiania sytuacji w Polsce – wyjaśnia dyplomata w rozmowie z RMF FM.

8 grudnia Niemcy planują wysłuchanie Polski. Będzie to już czwarte wysłuchanie (trzy pierwsze odbyły się w 2018 r.). Jest to najsurowsza jak do tej pory forma dialogu na temat praworządności. Procedura trwa około 3 godzin. Przedstawiciel Polski bedzie musiał się tłumaczyć i odpowiadać na kłopotliwe pytania ministrów wszystkich państw członkowskich Unii.

Niemiecka prezydencja popiera także propozycję KE uzależnienia wypłat unijnych pieniędzy od przestrzegania zasad państwa prawa – mówi w rozmowie z RMF FM unijny dyplomata i przypomina, że zostało to wpisane do programu niemieckiej prezydencji.

W programie niemieckiej prezydencji jest także zapowiedź zastosowania mechanizmów w ramach art.7 Traktatu UE oraz wynikających z postanowień TSUE.

zrodlo:https://www.rmf24.pl/fakty/polska

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: