DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

Millennium Bank Nr rachunku dla wpłat z Polski : 45 1160 2202 0000 0003 5769 6030 Dla wpłat z zagranicy : PL 45 1160 2202 0000 0003 5769 6030 BIC (SWIFT) BIGBPLPW W RUBRYCE DLA WPISZ – M-FORUM W TYTULE – DAROWIZNA

NYT: „Rosja finansowała ataki na amerykańskich żołnierzy”

Według informacji, do jakich dotarł amerykański wywiad, Rosja opłacała sprzymierzonych z talibami bojowników i „zwykłych” kryminalistów, żeby dokonywali ataków na żołnierzy USA i NATO w Afganistanie – twierdzi dziennik „The New York Times”.

„Trudno ustalić ilu spośród 20 amerykańskich żołnierzy, którzy stracili życie w zamachach przeprowadzonych w 2019 r., zginęło z inicjatywy Rosjan” – pisze dziennik. O tym, że Rosjanie mogli mieć coś wspólnego z atakami wiadomo co najmniej od lutego tego roku, kiedy negocjowano porozumienie pokojowe między USA i talibami. Określało ono warunki wycofania kontyngentu amerykańskiego z tego kraju.

„Prezydent Donald Trump otrzymał też wtedy szczegółowe sprawozdanie dotyczące „wrogich działań” Moskwy w Afganistanie. Pod koniec marca prezydent USA spotkał się ze swoimi doradcami ds. bezpieczeństwa oraz przedstawicielami Wspólnoty Wywiadów, by omówić tę kwestię” – podkreśla dziennik. Podjęto również wtedy decyzję o poinformowaniu Brytyjczyków o prowokacjach Rosjan.

Specjalna komórka do ataków?


Zachęcaniem dżihadystów do podejmowania ataków na amerykańskich i natowskich żołnierzy miała się zajmować wyspecjalizowana komórka rosyjskiego wywiadu operująca w Afganistanie. Oferowała ona wysokie nagrody pieniężne i rzeczowe w zamian za zamachy.

„Podczas narady w Białym Domu w marcu rozważano różne sposoby zareagowania na te działania Rosjan. Brano pod uwagę zarówno złożenie oficjalnego protestu dyplomatycznego, jak i nałożenie sankcji ekonomicznych. Ostatecznie jednak nie zdecydowano się na żadne konkretne rozwiązanie” – zaznacza nowojorski dziennik.

„NYT” dodaje, że wywiad amerykański i afgański od dawna obserwował ożywione kontakty wywiadu rosyjskiego z talibami, ale „to, z czym mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku, świadczy o poważnej eskalacji rosyjskiego zaangażowania”.

Rewelacje dziennika „The New York Times” zostały przyjęte z oburzeniem przez stronę rosyjską.
 Ambasada Rosji w Waszyngtonie podkreśla w oświadczeniu, że „bezpodstawne i anonimowe oskarżenia NYT pod adresem Moskwy „skutkują coraz liczniejszymi groźbami pozbawienia życia pracowników rosyjskich placówek dyplomatycznych w Waszyngtonie i w Londynie”.

Porozumienie pokojowe między talibami i władzami USA zostało zawarte 29 lutego. W negocjacjach nie uczestniczyli przedstawiciele rządu Afganistanu. Docelowo mieli oni zawrzeć oddzielną umowę z talibami.

USA zobowiązały się do zmniejszenia do połowy lipca tego roku swojego kontyngentu w Afganistanie z 13 tys. do 8,6 tys. żołnierzy. Wszyscy amerykańscy wojskowi mają opuścić Afganistan do maja 2021 r. Talibowie zobowiązali się ze swojej strony do zawieszenia jakiejkolwiek działalności terrorystycznej.

Porozumienie – jak podkreślano w Białym Domu – stwarza szanse na zakończenie trwającej od bez mała 20 lat wojny, w którą Amerykanie zaangażowali się po atakach terrorystycznych 11 września 2001 r.

zrodlo:https://www.rmf24.pl/

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: