Lotnictwo samolot

Pomimo obowiązującego zakazu lotów międzynarodowych w Rosji, na moskiewskim lotnisku Domodiedowo wylądował samolot z przedstawicielami niemieckich koncernów, jak BMW, Siemiens czy Knauf. Dostali oni specjalne zezwolenie na wjazd do kraju w celu prowadzenia działalności zawodowej.

Lot mimo zakazu

11 czerwca o godz. 2:25 lot czarterowy Lufthansa LH 1452 z Frankfurtu wylądował na lotnisku Domodiedowo, przywiózł do Moskwy menedżerów głównie niemieckich (ale także innych europejskich) firm działających w Rosji. Teraz wszyscy przybysze przejdą na kwarantannę przez dwa tygodnie. Wśród tych, którzy mogli skorzystać z tego zarządu, byli wyżsi urzędnicy takich firm jak BMW, Commerzbank, Henkel, Knauf, Siemens, Knauf, Kempinski i inni.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni w Rosji ograniczenia biznesowe wprowadzone z powodu koronawirusa zostały aktywnie usunięte. Jednocześnie termin wznowienia lotów międzynarodowych nie jest jeszcze jasny – zgodnie z najbardziej optymistycznymi prognozami loty mogą rozpocząć się w połowie lipca. Według statystyk Bundesbanku bezpośrednie inwestycje netto niemieckich firm w Rosji w ciągu ostatnich dwóch lat były rekordowe i wyniosły odpowiednio 3,3 miliarda euro i 2,1 miliarda euro odpowiednio w 2018 i 2019 roku.

Kommiersant/Michał Perzyński