Jarosław Kaczyński. Foto: PAP
Jarosław Kaczyński. Foto: PAP

Bardzo gorąco było minionej nocy w Sejmie. Podczas debaty nad wnioskiem o wotum zaufania dla ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego nerwów na wodzy nie utrzymał Jarosław Kaczyński. Posłów przeciwnej strony politycznej nazwał chamską hołotą.

Jak nie trudno było przewidzieć, Sejm głosami Prawa i Sprawiedliwości, Porozumienia oraz Solidarnej Polski odrzucił wniosek Koalicji Obywatelskiej o wotum nieufności wobec Szumowskiego. Głosowało 450 posłów – za dymisją opowiedziało się 213 osób, przeciwko 237. Nikt się nie wstrzymał. Szumowski pozostanie na stanowisku.

Szumowski się broni: wasze rady są warte funta kłaków

Podczas debaty nad wnioskiem o wotum nieufności, Szumowski z mównicy sejmowej bronił swoich dokonań. – Po trzech miesiącach wychodzicie na mównicę i dajecie dobre rady. Gratuluję. Zwykle one nie są warte funta kłaków – odnosił się do zarzutów.

Przytaczając wypowiedzi szefa PO Borysa Budki z początkowej fazy epidemii o tym, „że może brakować miejsc w szpitalach” i „że to droga włoska, przed którą przestrzegamy”, minister stwierdził, że „kiedy wyście się bali, myśmy pracowali”.

Szumowski dodał, że zamiast skupić się na walce z epidemią, która się jeszcze nie skończyła, na obronie miejsc pracy, to „zajmujemy się analizą fałszywych doniesień, pomówień i oszczerstw”.

– Ażeby ten wniosek ocenić, to wystarczy spojrzeć na przypisy. Przytoczę, że tam są głównie ulubione tytuły państwa, którzy to pisali: Gazeta Wyborcza, Newsweek, Oko.press, TVN24, znalazłem tam również wątki z portalu Stonogi. Gratuluję – wymieniał.

Podał też przykłady z innych krajów – m.in. dane z Włoch, Hiszpanii czy informacje o przekształceniu np. lotniska Birmingham w tymczasową kostnicę. Porównał je do Polski i stwierdził, że nasz kraj świetnie poradził sobie z koronawirusem.

Kaczyński: takiej chamskiej hołoty tu jeszcze nie było

W trakcie wystąpienia Barbary Nowackiej, Kaczyński, Piotr Gliński, Jadwiga Emilewicz i Przemysław Czarnek byli zajęci dyskusją we własnym gronie i nie słuchali uwag przedstawianych przez opozycję. Chwilę wcześniej minister Gliński ocenił, że wniosek o wotum zaufania wobec Szumowskiego jest „polityczną hucpą”.

Na uwagę, że przedstawiciele PiS-u mogliby wysłuchać, co ma do powiedzenia – akurat w tym momencie – Nowacka, obruszył się Kaczyński. – Takiej chamskiej hołoty tu jeszcze nie było – rzucił prezes partii rządzącej. Wszystko zarejestrowały kamery.

n.czas.com