KONTA AUTORÓW KLIKNIJ W WYBRANY BANER
KLIKNIJ W WYBRANY BANER
BLOGI I STRONY INTERNETOWE POLECANE PRZEZ M-FORUM

M-forum A.V Live.

TU ZNAJDZIESZ CODZIENNIE PONAD 150 INFORMACJI NIUS BEZ CENZURY !! ORAZ TRANSMISJE LIVE STREAM I MATERIAŁY AUDIO I WIDEO W ORYGINALE DOŁACZ SWOJĄ STRONĘ LUB BLOGA DO PROMOWANYCH I POLECANYCH STRON PRZEZ M-FORUM

WHONIX, CZYLI SUPER DARMOWE PROXY SIECI TOR

Wielokrotnie pisaliśmy o tym jak zmienić ip komputera. Dzisiaj coś specjalnego dotyczącego anonimowości w sieci Internet. Whonix którego dzisiaj opisujemy jest darmowym systemem operacyjnym opartym na Debian Linux. Z jego pomocą którego uzyskujemy zupełnie darmowe proxy. Cała siła tego systemu operacyjnego tkwi w jego działaniu. Cały ruch sieciowy przechodzi przez specjalną bramkę pośredniczącą w komunikacji sieciowej nazwanej przez autorów Whonix-Gateway. System jest niejako hermetycznym tunelem pośredniczącym w naszej komunikacji z siecią Internet i korzysta z dobrodziejstw sieci cebulkowej Tor. W celu skorzystania z tej komunikacji potrzebny jest oczywiście drugi system operacyjny z którego korzystamy do łączności ze światem.

Takie środowisko nazywane jest stacją roboczą. Możemy w tym celu standardowo skorzystać ze swojego systemu domowego Microsoft Windows, Kali Linux lub specjalnie do tego przygotowanej stacji roboczej o nazwie Whonix-Workstation. Konfiguracja całości jest dosyć prosta. Sprowadza się w podstawowej wersji do pobrania gotowego obrazu wirtualnej maszyny i uruchomieniu jego w wirtualnym środowisku VirtualBox. Do tego wpisu został dołączony również film instruktażowy w serwisie YouTube.

Sieć Tor w Whonix

W poniższych podpunktach pokażemy jak skonfigurować Whonix-Gateway do pracy z gotową stacją roboczą Whonix-Workstation, systemem operacyjnym Microsoft Windows 8.1 i oczywiście z systemem dla hakerów Kali Linux w wersji 1.1.0. W dwóch ostatnich przypadkach konfiguracja tunelowania na sieć Tor w innych systemach operacyjnych z rodziny Microsoft takich jak Windows XPVista7 lub dowolnym innym systemie Linux będzie podobna.

Samo teoretyczne działanie systemu Whonix jest bardzo proste. Cała komunikacja sieciowa ze stacji roboczej przechodzi tylko i wyłącznie przez system pośredniczący, który następnie całą komunikacje przeprowadza poprzez cebulkową sieć Tor. W uproszczeniu cały schemat działania przedstawia poniższa ilustracja.

dzialanie-whonix-gateway

Whonix instalacja i konfiguracja

Uruchomienie anonimowego środowiska jest bardzo proste. Autorzy systemu Whonix udostępnili gotowy skonfigurowany obraz systemu z rozszerzeniem ova.

 1. Pobierz i zainstaluj narzędzie służące do wirtualizacji o nazwie VirtualBox dla swojego systemu operacyjnego.
 2. W drugi kroku pobierz obraz systemu o nazwie Whonix-Gateway (obecnie wersja może się różnić od tego tutoriala).
 3. Teraz czas pobrać stacje roboczą, która posłuży nam do anonimowego korzystania z sieci o nazwie Whonix-Workstation.
 4. W programie Oracle VM VirtualBox wybierz z górnego menu File -> Import Appliance… i zaimportuj pobrany obraz systemu Whonix-Gateway-11.0.0.3.0.ova.
 5. W identyczny sposób jak w poprzednim kroku zaimportuj obraz stacji roboczej o nazwie Whonix-Workstation-11.0.0.3.0.ova.
 6. Ważne! Po udanym zaimportowaniu upewnij się, że stacja robocza korzysta tylko z wewnętrznej sieci VirtualBox. W celu sprawdzenia tego faktu, na liście systemów operacyjnych VirtualBox wybierz Whonix-Workstation i kliknij prawym przyciskiem myszy wybierając opcje Settings. W zakładce Network jedynym aktywnym interfejsem sieciowym powinien być Adapter 1 z ustawieniem Attached to skonfigurowanym na Internal Network. Uniemożliwi to wycieką pakietów ze stacji roboczej poza wirtualną sieć VirtualBox.
 7. Uruchom Whonix-Gateway. Po uruchomieniu zatwierdź postanowienia licencji i wybierz opcje I am ready to enable TorWszystkie kolejne ustawienia należy potwierdzić przyciskiem Next.
 8. Okej! Nasz serwer pośredniczący Tor jest już gotowy do pracy. Możemy w tym miejscu przejść do uruchomienia naszej stacji roboczej. Jednak my tego nie zrobimy. Zgodnie z informacją z systemu warto zaktualizować pakiety (programy) dostępne w systemie. Uruchom konsole ikoną z pulpitu. Wpisz sudo apt-get update a jako hasło podaj changeme. Po zaktualizowaniu listy pakietów wpisz komende sudo apt-get upgradeJeżeli zostaniesz poproszony o zatwierdzenie instalacji nowych pakietów wciśnij literkę Y na klawiaturze i zatwierdź klawiszem enter. Po zaktualizowaniu się przejdź do kolejnego kroku.
 9. Uruchom wirtualną maszynę Whonix-Workstation. Również tym razem zatwierdź wszystkie postanowienia licencyjne.
 10. Zaktualizuj również i ten system tymi samymi poleceniami z kroku 8.
 11. Gotowe możesz już anonimowo korzystać na tej stacji roboczej z internetu. Całość jest tunelowana przez specjalną bramę Whonix, która uniemożliwia ucieczkę pakietom sieciowym z naszym adresem IP. Możesz w celu przetestowania uruchomić Tor Browser (AnonDist). Oczywiście możesz skorzystać z innych programów korzystających z sieci a cały ruch zostanie tunelowane bramką Whonix i siecią cebulkową Tor. Warto zwrócić uwagę również na fakt, że na różnych stronach podających nasze IP widzimy różne wyniki.

Sprawdzenie poprawności połączenia darmowego serwera proxy

Najprostszym sposobem na sprawdzenie tunelowania jest po prostu skorzystanie ze stron wyświetlających nasz zmieniony adres IP. Jeżeli wszystko przebiegło poprawnie to możesz zacząć już korzystać z usług sieciowych w zupełnie anonimowy sposób.

whonix-workstation-adres-ip

Ciekawym narzędziem dostępnym w “systemie bramie” jest ARM. Dzięki niemu możemy śledzić czas działania serwera, wykorzystanie procesora, pamięci operacyjnej a nawet aktualne parametry transfer danych (upload i download). Dostępne są również stale aktualizowane informacje na temat działania naszej konfiguracji sieci cebulkowej Tor.

arm-tor-controller

Konfiguracja stacji roboczej Whonix w Microsoft Windows

W tym podpunkcie pokażemy jak skonfigurować system Windows 8.1 jako stacja robocza Whonix. W bardzo podobny sposób również skonfigurujesz inne systemy z rodziny Microsoft takie jak Windows XP, Vista lub 7. W pierwszym kroku sprawdź w ustawieniach maszyny wirtualnej czy jej karta sieciowa działa tylko w sieci wewnętrznej.

Ustaw ją w tym trybie (Internal Network), a jako nazwę podaj Whonix. Oczywiście maszyna wirtualna Whonix-Workstation nie musi być uruchomiona bo naszą stacją roboczą teraz będzie system Windows.

whonix-windows-8-1

Teraz przejdź do naszego Whonix-Gateway i wpisz w konsoli polecenie sudo ifconfig potwierdzając operacje hasłem changeme. Odczytaj i zapamiętaj parametry drugiego interfejsu sieciowego o nazwie eth1. W naszym przypadku jest to inet addr 10.152.152.10 bcast 10.152.191.255 i mask 255.255.192.0.

whonix-gateway-ip

Przejdź w swoim systemie Windows 7/8.1 do panelu sterowania -> Sieć i internet -> Centrum sieci i udostępniania -> Zmień ustawienia karty sieciowej -> wybierz Ethernet -> Wciśnij pawy przycisk myszy na tej karcie sieciowej i wybierz Właściwości -> Z listy wybierz Protokół internetowy w wersji v4 (TCP/IPv4) -> wciśnij Właściwości i uzupełnij tam dane zgodnie z tymi spisanymi z systemu bramy pośredniczącej. W naszym przypadku wygląda to tak jak na poniższym zrzucie ekranu.

whonix-windows-network

Jeśli wszystko poszło po naszej myśli wystarczy w przeglądarce sprawdzić nasz nowy ukryty adres IP.

adres-ip-windows-tor

Konfiguracja w Kali Linux

Jeśli chcesz korzystać z bramki pośredniczącej Tor w systemie Kali Linux wystarczy odpowiednio skonfigurować połączenie sieciowe. Cała operacja wygląda analogicznie do tej z systemem Windows. W właściwościach maszyny wirtualnej VirtualBox Kali Linux ustaw tak jak w przypadku Windows w zakładce Network Atached to wartość Internal Network (sieć wewnętrzna). Jako nazwę podaj oczywiście Whonix.

Przejdź w systemie Linux do Applications -> System Tools -> Preferences -> Network Connections. Zaznacz tam Wired connection 1 i wciśnij edit. Przejdź do zakładki IPv4 Settings i ustaw tam dane statycznego adresu IP. Robisz to analogicznie do poniższego obrazka (musi być to zgodne oczywiście z poleceniem ifconfig w bramie Whonix):

kali-linux-whonix-network

Teraz wystarczy że w dowolny sposób sprawdzisz swój adres IP. Wszelaka komunikacja sieciowa powinna być tunelowana przez stacje pośredniczącą Whonix.

kali-linux-tor-ip

Cała operacja konfiguracji w ten sposób wirtualnej wyizolowanej sieci wewnętrznej i statycznego adresu IP, maski sieciowej, bramy domyślnej i serwera DNS powiedzie się również w innych systemach Linux.

Wideo poradnik Whonix

Wszystkie te operacje zostały również przedstawione na naszym kanale na YouTube w jakości HD zupełnie za darmo. Zapraszamy do oglądania, łapkowania i subskrybowania naszego kanału na YouTube o bezpieczeństwie informatycznym!

Zmiana adresu IP w inny sposób

Do innych rozwiązań lecz raczej mniej anonimowych możemy zaliczyć takie wynalazki jak bramki proxy i usługi VPN. Z systemów operacyjnych warto również wymienić Tails, który też korzysta z trasowania cebulkowego. Jeżeli chcesz zwiększyć jeszcze bardziej swoją anonimowość możesz połączyć usługę VPN z Whonixem. Żadne programy typu Hide IP nie zapewniają anonimowości w takim stopniu.  Zawsze pamiętaj, aby wykorzystywać konta założone w sieci Tor tylko i wyłącznie tam (bo usługi logują IP użytkowników).

Unikaj apletów Java i dziwnych skryptów JavaScript. Nie wykorzystuj również swoich danych, które umożliwiają Twoją identyfikacje w sieci (np. pseudonimów). Ze względu na to że komunikacja jest szyfrowana, sama sieć Tor może się przydać również do ominięcia wszelakich mechanizmów cenzury i analizatorów sieci typu sniffer. Jeśli czytasz ten wpis być może zainteresuje Cię jeszcze:

Zapraszamy oczywiście obowiązkowo jeśli chcesz być na bieżąco na naszego facebooka #HakerEduPL@Twittera haker. Pozdrawiamy! 😉

 

https://haker.edu.pl/2015/11/30/darmowe-proxy-whonix-i-tor/, (30.11.2015)

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: