Na ten moment wszyscy czekaliśmy. Choć, co prawda, szczepionka na koronawirusa nie została jeszcze wynaleziona, teraz pojawiło się światełko w tunelu. Okazuje się, że Europejska Agencja Leków podjęła decyzję o zarejestrowaniu leku remdesivir jako specyfiku skutecznego w walce z Covid-19, czyli chorobą wywołaną wirusem SARS-CoV-2. Skąd wziął się ten lek, dlaczego akurat teraz odkryto jego skuteczność i kiedy zostanie zarejestrowany?

Jest lek na koronawirusa! Remdesivir zatwierdzony jako lek na COVID-19

Remdesivir był już testowany pod kątem leczenia COVID-19, jednak dopiero teraz stwierdzono, że ten lek jest skuteczny w walce z chorobą wywołaną koronawirusem.

Jak podaje Radiozet.pl, powołując się na informacje od agencji Reutera, radosną wiadomość przekazał szef Europejskiej Agencji Leków, Guido Rasi. Włoski lekarz poinformował, że już od poniedziałku remdesevir będzie oficjalnie stosowany w leczeniu COVID-19. Wkrótce mogą zostać zarejestrowane także inne leki, które pomagają w walce z chorobą.

Rasi zapowiedział, że rejestracja leku odbędzie się w przyspieszonym tempie, podobnie jak kolejnych, które mogą pomóc w walce z koronawirusem. Dzięki temu będzie można uratować więcej żyć, skrócić rekonwalescencję zakażonych i jednocześnie zwolnić miejsce w szpitalach.

Remdesivir: co to za lek?

Remdesivir pierwotnie był lekiem, który został wytworzony z myślą o walce z gorączką krwotoczną Ebola. Okazuje się, że ma jednak szerokie działanie przeciwwirusowe i jest skuteczny także w walce z koronawirusem. 

Z międzynarodowych badań, przeprowadzonych w Europie i USA, wynika, że remdesivir skraca powrót do zdrowia chorych na COVID-19 aż o 31% – z 15 do 11 dni – w porównaniu z placebo.

msn

banner-wizytowka-1580899038