KONTA AUTORÓW KLIKNIJ W WYBRANY BANER
KLIKNIJ W WYBRANY BANER
BLOGI I STRONY INTERNETOWE POLECANE PRZEZ M-FORUM

M-forum A.V Live.

TU ZNAJDZIESZ CODZIENNIE PONAD 150 INFORMACJI NIUS BEZ CENZURY !! ORAZ TRANSMISJE LIVE STREAM I MATERIAŁY AUDIO I WIDEO W ORYGINALE DOŁACZ SWOJĄ STRONĘ LUB BLOGA DO PROMOWANYCH I POLECANYCH STRON PRZEZ M-FORUM

CZERWONE

W TARCZY 3.0 PRZEPCHNIĘTO ZMIANY W USTAWIE O KOMISJI DS. PEDOFILII

The following two tabs change content below.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, -  $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania ! ♡♡♡  ZOBACZ TAKŻE Nature’s Sunshine 50 lat na rynku! VIDEO - https://youtu.be/MYPR5UHSQvw

Szumnie zapowiadana w maju ubiegłego roku komisja ds. pedofilii wciąż nie istnieje. Tymczasem w Tarczy 3.0 przepchnięto przepisy zmieniające zasady powoływania członków tej komisji. – Obawiam się, że może chodzić o to, by obsadzić gremium z góry upatrzonymi ludźmi – komentuje dr Maciej Bocheński, prawnik specjalizujący się w problematyce przestępczości seksualnej.

Prace nad komisją do spraw wyjaśniania przypadków „czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15” rozpoczęły się po premierze filmu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu” o wykorzystywaniu seksualnym w Kościele. Jak wówczas podkreślali politycy opcji rządzącej, m.in. Zbigniew Ziobro i Mateusz Morawiecki, celem tworzonej komisji ma być zajęcie się tematem szeroko, a nie tylko w kontekście duchownych.

We wrześniu 2019 roku stosowne przepisy weszły w życie, jednak komisja do dziś nie powstała.

Według doniesień medialnych w styczniu tego roku zgłoszono zaledwie jedną kandydaturę.

W skład komisji, której celem jest badanie przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci w Polsce, ma wejść siedmiu członków – trzech powoływanych przez Sejm i po jednym powoływanym przez: Senat, prezydenta, premiera i Rzecznika Praw Dziecka. Kandydatów mają zgłaszać instytucje takie jak: Naczelna Rada Adwokacka (która to właśnie jako jedyna zgłosiła rekomendowaną przez siebie osobę), Krajowa Rada Sądownictwa, Naczelna Izba Lekarska czy Krajowa Izba Psychologów oraz organizacje pozarządowe, które w ciągu ostatnich dwóch lat zajmowały prawami dzieci.

Wystarczy order

W początkowych zapisach wskazywano, że członkiem komisji musi być osoba z wyższym wykształceniem prawniczym, medycznym lub psychologicznym.

Teraz już nie ma takiego obowiązku. Zapisy ustawy zwanej „Tarczą 3.0”, która w założeniu dotyczy działań osłonowych w związku z epidemią koronawirusa w Polsce, zmieniają kwestie związane z tym, kto może zasiadać w komisji ds. pedofilii.

Teraz może być to osoba, która spełnia co najmniej jedną z poniższych przesłanek:

  • posiada tytuł doktora habilitowanego lub profesora,

  • jest nauczycielem akademickim,

  • posiada wyższe wykształcenie prawnicze, medyczne, psychologiczne lub pedagogiczne,

  • został jej nadany order lub odznaczenie, o którym – jak sprecyzowano – mowa odpowiednio w art. 10-18 oraz w art. 19a o orderach i odznaczeniach.

Dotyczy to niemal wszystkich odznaczeń państwowych, od Orderu Orła Białego, Virtuti Militari i Odrodzenia Polski, przez Krzyż Walecznych Krzyż Wolności i Solidarności po odznaczenia za nienaganną służę w kontyngentach wojskowych.

Dwa odznaczenia wyłączono z tej listy: za pięćdziesięcioletni staż małżeński oraz długoletnią służbę.

Potężne uprawnienia, przypadkowi członkowie?

Rodzi się pytanie, czy order np. Virtuti Militari sprawia, że odznaczona osoba zyskuje kompetencje do zasiadania w komisji ds. pedofilii? A ta – jak zauważa prawnik dr Maciej Bocheński – ma znaczące uprawnienia.

– Mamy do czynienia z organem quasi-sądowym. Może on zajmować się przypadkami, wobec których prawo karne jest już bezsilne, to znaczy sprawami po przedawnieniu karalności – zauważa rozmówca Interii.

Jednym z upoważnień komisji jest dopisywanie osoby do krajowego Rejestru Sprawców Przestępstw na tle Seksualnym, zwanego potocznie rejestrem pedofilów.

– To potężne uprawnienie, bo wpisanie kogoś na tę listę jest bardzo stygmatyzujące. Oczywiście chodzi o stosowną część rejestru, ale laik nie będzie skupiał się na szczegółach w myśl: rejestr pedofilów to rejestr pedofilów – komentuje dr Bocheński.

– Wcześniej nie było gwarancji, że przynajmniej większa część tej komisji będzie składać się z prawników, skoro to organ quasi-sądowy. Teraz okazuje się, że w jej skład będą mogły wejść osoby zupełnie niezwiązane z tematem przestępstw seksualnych i ochrony dzieci – mówi prawnik.

Nowy zapis – jak zauważa nasz rozmówca – znacznie ułatwi wprowadzenie do komisji z góry upatrzonej osoby. Będzie to prostsze niż wcześniej, bo teraz nie będzie ona musiała mieć kierunkowego wykształcenia. – Wystarczy order, a ten przecież nadaje prezydent – konkluduje dr Bocheński.

W ustawie zmieniono także punkt dotyczący pierwszego raportu komisji. W poprzedniej wersji miał on się ukazać w terminie roku od dnia wejścia ustawy w życie, czyli jesienią 2020 r. Nowy zapis znosi to ograniczenie czasowe – mowa bowiem o roku od dnia powołania członków komisji. A do kiedy należy ich powołać – nie sprecyzowano.

Justyna Kaczmarczyk

INTERIA.PL

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: