KONTA AUTORÓW KLIKNIJ W WYBRANY BANER
KLIKNIJ W WYBRANY BANER
BLOGI I STRONY INTERNETOWE POLECANE PRZEZ M-FORUM

M-forum A.V Live.

TU ZNAJDZIESZ CODZIENNIE PONAD 150 INFORMACJI NIUS BEZ CENZURY !! ORAZ TRANSMISJE LIVE STREAM I MATERIAŁY AUDIO I WIDEO W ORYGINALE DOŁACZ SWOJĄ STRONĘ LUB BLOGA DO PROMOWANYCH I POLECANYCH STRON PRZEZ M-FORUM

CZERWONE

„Tajfun pozostawia 1 martwego, duże obrażenia w filipińskich miastach”

MANILA, Filipiny (AP) – Okrutny wiatr i deszcz Tajfunu Vongfonga pozostawił co najmniej jedno martwe i uszkodziło setki izolatorów koronawirusowych i domów, a także pola ryżowe i kukurydziane w samych tylko pięciu mocno uderzonych wschodnich miastach, powiedział w piątek gubernator.

Gubernator Ben Evardone z prowincji Samar Wschodni, gdzie tajfun uderzył o brzeg, powiedział, że niektórzy mieszkańcy rozpaczają po rozpaczy po zniszczeniu lub wysadzeniu domów w kontrolowanych przez siebie miastach. Powiedział, że jeden zrozpaczony wieśniak, który stracił dom, przeciął sobie nadgarstek, ale został potraktowany na czas.

Jak powiedział Evardone, mężczyzna wykrwawił się na śmierć po tym, jak został trafiony odłamkami szkła w budynku szkoły, który próbował otworzyć, aby się schronić.

„Uszkodzenia, które widziałem, były bardzo duże. Dach jednego kościoła został całkowicie zerwany, a żelazne pręty mocno skręcone przez tajfun ”- powiedziała telefonicznie Evardone dla The Associated Press.

Powiedział, że on i jego grupa wojska, policji i lokalnych władz nie udali się do dwóch miast dotkniętych tajfunem, Jipapad i Maslog, z powodu powalonych drzew na drodze. Telefon komórkowy i dwukierunkowa łączność radiowa do odległych obszarów zostały wyłączone, a Evardone zaapelował do wojska o rozmieszczenie helikoptera w celu kontroli i przeprowadzania zrzutów żywności, jeśli żołnierze nie będą w stanie dotrzeć do tego obszaru w sobotę.

W odległym regionie Bicol, na północny zachód od Samaru Wschodniego, w piątek po masowej ewakuacji, która została skomplikowana i spowolniona przez koronawirusa, ponad 145 000 osób uciekało z osłabionego tajfunu w schroniskach ratunkowych.

Według rządowych prognoz Vongfong osłabł w silną burzę tropikalną po uderzeniu w czwartek i leciał na północny zachód w stronę głównej, północnej wyspy Luzon.

Prognozy podają, że maksymalna prędkość wiatru utrzymywanego przez tajfun spadła do 110 kilometrów (68 mil) na godzinę przy porywach 150 km / h (93 mil / h), ale pozostaje niebezpieczna, szczególnie w przybrzeżnych i nisko położonych wioskach. W niedzielę oczekiwano, że Vongfong wyleci z północy kraju.

Dyrektor Biura Obrony Cywilnej Claudio Yucot powiedział, że ewakuacja zajęła dużo czasu, ponieważ pracownicy musieli nosić maski i kombinezony ochronne i nie mogli przewozić wieśniaków do schronisk w dużych ilościach jako zabezpieczenie przed COVID-19.

„Nasza łatwość przemieszczania się została ograniczona przez COVID”, powiedział Yucot AP przez telefon z prowincji Albay w regionie Bicol, który miał dziesiątki zakażeń koronawirusem, w tym cztery zgony, i pozostaje pod kwarantanną. „W ośrodkach ewakuacyjnych jest więcej wyzwań.”

W pokoju ewakuacyjnym, który mógł pomieścić do 40 rodzin wcześniej, teraz mogły być zakwaterowane tylko cztery rodziny. Jucot powiedział, że lokatorzy powinni się poznać i muszą zgłosić każdą zarażoną osobę.

Straż przybrzeżna powiedziała, że ponad 600 kierowców ciężarówek i pracowników utknęło z powodu zawieszenia podróży. Wszyscy byli zobowiązani do noszenia masek i zabroniono im mieszania.

Tajfun uderzył, gdy Filipiny walczą z epidemiami koronawirusa, głównie z blokadą w Luzon, która ma zostać złagodzona w ten weekend, z wyjątkiem metropolii Manili i dwóch innych obszarów wysokiego ryzyka. Reszta kraju zostanie objęta mniej restrykcyjną kwarantanną, a kluczowe firmy zostaną częściowo ponownie otwarte od przyszłego tygodnia.

Filipiny zgłosiły prawie 12 000 zakażeń, w tym 790 zgonów, wśród najwyższych w Azji Południowo-Wschodniej.

zrodlo:apnews

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: