KONTA AUTORÓW KLIKNIJ W WYBRANY BANER
KLIKNIJ W WYBRANY BANER

M-forum A.V Live.

TU ZNAJDZIESZ CODZIENNIE PONAD 150 INFORMACJI NIUS BEZ CENZURY !! ORAZ TRANSMISJE LIVE STREAM I MATERIAŁY AUDIO I WIDEO W ORYGINALE

CZERWONE

Nie odbierzesz paszportu. Nie złożysz wniosku, gdy ważność stracił stary. Dlaczego? Nie bardzo wiadomo

The following two tabs change content below.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, -  $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania ! ♡♡♡  ZOBACZ TAKŻE Nature’s Sunshine 50 lat na rynku! VIDEO - https://youtu.be/MYPR5UHSQvw
Polacy mają problemy z wyrabianiem nowych paszportów

Urzędnicy pytają obywateli, w jakim celu są im potrzebne paszporty i dokąd chcą wyjeżdżać. To nie opis z czasów minionego ustroju, ale teraźniejszość. Okazuje się, że w czasie epidemii COVID-19 w niektórych przypadkach zdobycie paszportu jest niewykonalne. Łatwiej mają osoby, które potrzebują dokumentu w sytuacji niecierpiącej zwłoki. Materiał magazynu „Czarno na białym”.

Od dwóch miesięcy Polacy mają problemy z wyrabianiem nowych paszportów. Jak kraj długi i szeroki ludzie odbijają się od drzwi urzędów.

Sprawie przyjrzał się reporter „Czarno na białym” Artur Zakrzewski. Rozmawiał z ludźmi starającymi się o paszport i przede wszystkim z urzędnikami. Dzwonił do kilku urzędów wojewódzkich.

– Urząd jest zamknięty z uwagi na epidemię – usłyszał w jednym z nich. Co prawda można złożyć wniosek, ale tylko wówczas, gdy ma się jeden z trzech ważnych powód: potrzebę leczenia za granicą, wyjazd z powodu śmierci bliskiej osoby albo podróż służbową.

Stosowne dokumenty

Urzędniczka: – Proszę się skontaktować mailowo z urzędem, opisać sytuację, przedstawić stosowne dokumenty i to będzie rozpatrzone przez kierownika.

Reporter: – Ale jakie dokumenty? Co to państwa interesuje, z jakiego powodu ja chcę mieć paszport? Chcę mieć paszport.

Urzędniczka: – Proszę pana, takie jest rozporządzenie wojewody. No niestety, takie są warunki, a nie inne.

W przypadku śmierci osoby bliskiej mieszkającej za granicą urzędnicy chcą, by przedstawić im akt zgonu. W przypadku leczenia za granicą wymagane jest potwierdzenie zgłoszenia w szpitalu bądź przedstawienie korespondencji z placówką, w której będzie osoba leczona. Podobnie w przypadku osoby wyjeżdżającej z kraju w związku z wykonywaną pracą, też trzeba wykazać się stosownym potwierdzeniem – Wszystko musi być potwierdzone dokumentacją, żeby móc przyjąć wniosek – twierdzą urzędnicy.

Co z osobami, które nie spełniają żadnego z powyższych przypadków? – Mnóstwo ludzi jest w takiej sytuacji, którzy mają wykupione wczasy i nie mają paszportu. Na wyjazdy wakacyjne na dzień dzisiejszy nie ma możliwości składania paszportów – usłyszał reporter „Czarno na białym”. Ale w innej placówce dowiedział się, że jednak mógłby dokument uzyskać, co pokazuje, że zasady nie są jednolite.

„Granice są zamknięte”

Wielu urzędników argumentowało w rozmowach z reporterem, że paszporty nie są wydawane, bo granice są zamknięte. – Granica jest zamknięta. Na dzień dzisiejszy nie wiem, kiedy będzie otworzona – stwierdziła jedna z urzędniczek. To nieprawda, bo pomimo pewnych ograniczeń pozostają one otwarte.

Na jakiej zatem podstawie urzędnicy stawiają obywatelom wymagania i każą dzielić się informacjami, które wielu wolałoby zatrzymać dla siebie? Nie bardzo wiadomo.

Reporter: – Ja nie chcę się dzielić z wami tymi informacjami.

Urzędniczka: – Proszę pana, tak jest.

Reporter: – Co to znaczy: tak jest?

Urzędniczka: – No tak jest w tej chwili. Jest specyficzna sytuacja.

Reporter: – Specyficzna sytuacja nie uzasadnia tego, żeby państwo interesowali się tym, po co ja wyjeżdżam za granicę. Proszę mi podać podstawę prawną.

Urzędniczka: – Ja w tej chwili nie podam panu podstawy prawnej, bo jak?

Reporter: – Jak to: bo jak? Chyba jakaś podstawa prawa musi być?

Urzędniczka: – Nie wiem, jak jest to prawnie ustalone, ale my codziennie przychodzimy do pracy i w każdej chwili jesteśmy gotowe do pracy, tak? To nie jest moja decyzja, tylko wojewody albo w ogóle ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Z powodu koronawirusa

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji jednak milczy. Nie było przedstawiciela resortu, który chciałby porozmawiać na ten temat. Na stronach urzędów wojewódzkich sporo miejsca poświęcono na informacje o ograniczeniach w przyjmowaniu interesantów, ale w większości przypadków o przyczynach utrudnień pisze się jedynie ogólnie, że to z powodu koronawirusa.

TVN24

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: