DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY
OGŁOSZENIA DROBNE BEZPŁATNE – GIEŁDA M-forum av live – KUP ! SPRZEDAJ

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk wpłać darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

„Film o porywaniu i germanizacji polskich dzieci w niemieckiej telewizji”

Film dokumentalny opowiadający o polskich dzieciach porwanych i zgermanizowanych przez Niemców w czasie II Wojny Światowej został opublikowany w niemieckiej telewizji publicznej i na YouTube. Jak podkreślają niemieckie media, ‚po raz pierwszy szeroka publiczność w RFN poznała ich losy’.

Film o porywaniu i germanizacji polskich dzieci w niemieckiej telewizjiFilm „Zrabowane dzieci” można obejrzeć na platformie YouTube. (Fot. YouTube/Screenshot)

Film „Zrabowane dzieci” opowiada historie polskich dzieci, które w czasie II Wojny Światowej odbierane były rodzinom, zamieszkującym okupowane przez III Rzeszę tereny Rzeczpospolitej, a następnie poddawane germanizacji. Do zarządzania tym procederem, nazistowski reżim powołał organizację Lebensborn funkcjonującą w strukturach SS.

banner-wizytowka-1580899038

Dokument to produkcja niemieckiej stacji publicznej Deutsche Welle. Film wyemitowano w poniedziałek w niemieckiej wersji językowej na pierwszym kanale publicznej telewizji, a we wtorek na Deutsche Welle. Planowana jest także emisja na angielskiej i hiszpańskiej wersji stacji. W angielskiej wersji językowej film jest dostępny na platformie YouTube, gdzie dotychczas odnotował ponad 435 tys. wyświetleń.

Produkcja, wspólnie realizowana przez niemieckich i polskich dziennikarzy przybliża skalę procederu. Występująca w filmie prof. Isabell Heinemann z uniwersytetu w Muenster szacuje liczbę udokumentowanych przypadków na ok. 20 tys. Szacunki polskich historyków wskazują, że germanizacji mogło zostać poddanych od 50 do 200 tys. polskich dzieci.

„Zrabowane dzieci” skupiają się na historiach jeszcze żyjących osób, które jako małe dzieci zostały porwane i oddane do placówek stowarzyszenia Lebensborn, a później do niemieckich rodzin. Autorzy filmu wskazują, że dzieci, które padły ofiarą germanizacji, do dziś poszukują swojej tożsamości.

Dokumentacja Lebensbornu uległa zniszczeniu po wojnie, a organizacja ta uznana została w procesach norymberskich za „charytatywną”.

Polskie dzieci nie otrzymały również żadnego odszkodowania. Żądania symbolicznego zadośćuczynienia wystosowane przez jednego z bohaterów filmu zostały odrzucone przez niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny.

zrodlo:londynek,net

miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: