KONTA AUTORÓW KLIKNIJ W WYBRANY BANER
KLIKNIJ W WYBRANY BANER

M-forum A.V Live.

TU ZNAJDZIESZ CODZIENNIE PONAD 150 INFORMACJI NIUS BEZ CENZURY !! ORAZ TRANSMISJE LIVE STREAM I MATERIAŁY AUDIO I WIDEO W ORYGINALE

CZERWONE

„USA wysadzają Chiny w spotkanie w Azji Południowo-Wschodniej w sprawie koronawirusa”

BANGKOK (AP) – sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział w czwartek swoim południowo-wschodnim partnerom, że Chiny wykorzystują światowe zainteresowanie pandemią koronawirusa, aby podnieść swoje ambicje terytorialne na Morzu Południowochińskim.

Pompeo wysunął oskarżenie na spotkaniu za pośrednictwem wideo, aby omówić wybuch z ministrami spraw zagranicznych 10-osobowego Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej.

Ekspansywne roszczenia terytorialne Pekinu w konflikcie na Morzu Południowochińskim z roszczeniami członków ASEAN – Wietnamu, Brunei, Malezji, Filipin i Indonezji – są kwestionowane przez Waszyngton, który jest aktywnie obecny na Pacyfiku.

„Pekin przeniósł się, by skorzystać z rozproszenia, od nowego jednostronnego ogłoszenia przez Chiny okręgów administracyjnych nad spornymi wyspami i obszarami morskimi na Morzu Południowochińskim, zatonięcia wietnamskiego statku rybackiego na początku tego miesiąca oraz„ stacji badawczych ”na Fiery Cross Reef i Subi Reef – powiedział Pompeo.

Oskarżył także Chiny o rozmieszczenie zmilitaryzowanych statków w celu zastraszenia innych krajów-roszczycieli do rozwijania morskich projektów gazu i ropy.

Większość innych uczestników skupiła się w swoich wypowiedziach na problemach zdrowotnych, ekonomicznych i społecznych wynikających z COVID-19, choroby wywoływanej przez wirusa.

„Ministrowie spraw zagranicznych wymienili poglądy na temat sytuacji COVID-19 w swoich krajach, a także informacje i najlepsze praktyki dotyczące radzenia sobie z epidemią z perspektywy zdrowia publicznego” – powiedział Singapur. „Zwrócili uwagę na poważny społeczno-ekonomiczny wpływ COVID-19 i podkreślili potrzebę ścisłej współpracy ASEAN i USA nad przyszłościowym podejściem do rozwiązania problemu ożywienia gospodarczego po pandemii”.

Pompeo podziękował Wietnamowi, Malezji i Kambodży za pomoc materialną w walce z wybuchem i odnotował pomoc finansową USA.

„Do tej pory Stany Zjednoczone wydały ponad 35,3 miliona dolarów na pomoc w nagłych wypadkach na zdrowie, aby pomóc krajom ASEAN w walce z wirusem, opierając się na 3,5 miliarda USD na publicznej pomocy zdrowotnej w całym ASEAN w ciągu ostatnich dwudziestu lat”, powiedział, ogłaszając nowy projekt promujący bezpieczeństwo zdrowotne ASEAN poprzez badania, zdrowie publiczne i szkolenia.

Pompeo wezwał również Chiny do zamknięcia rynków zbytu. Powszechnie uważa się, że koronawirus powstał na jednym z takich „mokrych targów” w Wuhan w Chinach, choć wina za epidemię stała się gorącą debatą między Pekinem a Waszyngtonem.

Pompeo powiedział, że USA zaniepokojony jest również ostatnim raportem naukowym „pokazującym, że operacje tam w górnym biegu Pekinu jednostronnie zmieniły przepływy Mekongu”, zagrażając egzystencjom dziesiątek milionów ludzi żyjących poniżej Laosu, Tajlandii, Kambodży i Wietnamu.

——-

Powiązani dziennikarze prasowi Eileen Ng w Kuala Lumpur w Malezji i Hau Dinh w Hanoi w Wietnamie przyczynili się do tego raportu.

zrodlo:apnews

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: