KONTA AUTORÓW KLIKNIJ W WYBRANY BANER
KLIKNIJ W WYBRANY BANER
BLOGI I STRONY INTERNETOWE POLECANE PRZEZ M-FORUM

M-forum A.V Live.

TU ZNAJDZIESZ CODZIENNIE PONAD 150 INFORMACJI NIUS BEZ CENZURY !! ORAZ TRANSMISJE LIVE STREAM I MATERIAŁY AUDIO I WIDEO W ORYGINALE DOŁACZ SWOJĄ STRONĘ LUB BLOGA DO PROMOWANYCH I POLECANYCH STRON PRZEZ M-FORUM

CZERWONE

„UE: 8 mld euro „natychmiastowej ulgi” dla małych i średnich firm”

KE odblokowała 1 miliard euro z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych, które mają posłużyć do wyemitowania gwarancji kredytowych dla 100 tys. małych i średnich firm cierpiących z powodu kryzysu. Szacunkowa dostępność finansowania to 8 mld euro.

UE: 8 mld euro "natychmiastowej ulgi" dla małych i średnich firm„W całej Europie firmy walczą, a UE szybko reaguje, aby wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa”. (Fot. Getty Images)

„W całej Europie firmy walczą. UE szybko reaguje, aby pomóc w załagodzeniu uderzenia i wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa, które są szczególnie narażone. Dzisiaj Komisja Europejska i Europejski Fundusz Inwestycyjny udostępniają 8 miliardów euro finansowania, przynosząc natychmiastową ulgę firmom dotkniętym pandemią koronawirusa” – podkreślił wiceszef KE ds. gospodarczych, Valdis Dombrovskis.

Jak zapowiedział, pieniądze będą płynęły przez lokalne banki i pożyczkodawców jeszcze w kwietniu, aby pomóc tym, którzy najbardziej ucierpieli w wyniku kryzysu.

Pierwotne źródło środków to Europejski Funduszu Inwestycji Strategicznych, który kwotą 1 mld euro zasili Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI). Ten, używając tych środków jako dźwigni, będzie mógł wyemitować gwarancje dla krajowych instytucji kredytowych, do których zgłaszają się przedsiębiorcy.

Gwarancje mają pokrywać do 80 proc. potencjalnych strat z tytułu indywidualnych pożyczek. (Fot. Getty Images)

To ma z kolei zachęcić banki do pożyczania środków firmom, które mają problemy z płynnością przez przestoje wywołane pandemią. Jak poinformowała KE, instrument gwarancyjny jest dostępny od dzisiaj.

Gwarancje będą oferowane rynkowi za pośrednictwem EFI w drodze zaproszenia do wyrażenia zainteresowania wystawionego w poniedziałek kilkuset pośrednikom finansowym, w tym bankom i alternatywnym kredytodawcom. Dostęp do gwarancji ma być szybki i w uproszczonej procedurze. Mają one pokrywać do 80 proc. potencjalnych strat z tytułu indywidualnych pożyczek (standardowo pokrywane jest 50 proc.).

Bruksela chce przy tym stosowania bardziej elastycznych warunków przez kredytodawców, w tym odroczenia płatności, zmiany harmonogramu lub tzw. wakacji kredytowych. Te nowe opcje mają być dostępne zarówno dla nowych, jak i obecnych pośredników finansowych współpracujących już z EFI.

Pośrednicy finansowi, którzy już mają umowy z EFI w ramach programów COSME i InnovFin, będą mogli natychmiast uzyskać dostęp do nowych gwarancji. Inni będą musieli najpierw zgłosić odpowiedni wniosek. Informacje o lokalnych bankach i kredytodawcach uczestniczących w programie są dostępne stronie access2finance.eu. W Polsce są to m.in. BGK, a także wiele funduszy poręczeń kredytowych.

zrodlo:londynek

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: