Założyciel i dyrektor generalny Amazon, Jeff Bezos
 Jeff Bezos, dyrektor generalny Amazon, skorzystał w tym tygodniu z najlepszego trzydniowego wiecu na giełdzie od 1933 roku. 

Miliony ludzi na całym świecie straciły pracę, a tryliony dolarów zostały zmiecione z wartości giełd.

Ale nie wszyscy przegrali. Jeff Bezos , najbogatszy człowiek na świecie, jest dziś bogatszy o 5,5 mld USD (4,3 mld GBP) niż na początku roku. Jego papierowa fortuna, głównie w akcjach Amazona, wzrosła w czwartek o 3,9 miliarda dolarów do 120 miliardów dolarów – tyle, że można było kupić 188,000 standardowych sztabek złota (nawet biorąc pod uwagę rosnącą cenę złota).

56-letni Bezos skorzystał w tym tygodniu z najlepszego trzydniowego rajdu na giełdzie od 1933 r., Pomagając cenie akcji Amazon odzyskać prawie wszystkie straty w tym miesiącu, osiągając wartość około 1.920 USD, choć było to nieco poniżej szczytowego poziomu 2170 USD w lutym. Bezos posiada około 12% akcji Amazon.

Uratował się przed większymi stratami, sprzedając dużą część swoich akcji Amazon w lutym, zanim globalna skala kryzysu koronawirusa została w pełni uznana i zanim upadł rynek akcji.

Dokumenty prawne pokazują, że Bezos sprzedał 3,4 mld USD akcji Amazon w pierwszym tygodniu lutego, tuż przed szczytem ceny akcji.

Nic nie wskazuje na to, że Bezos działał niewłaściwie, sprzedając akcje lub że działał na podstawie niepublicznych informacji o skutkach pandemii. Ale jego wyczucie czasu było prawie idealne. Sprzedaż akcji, która stanowiła około 3% jego całkowitego udziału, była znacznie większa niż w przypadku Bezosa w poprzednich miesiącach. Zapasy sprzedane były takie same, jak sprzedane w ciągu ostatnich 12 miesięcy, zgodnie z analizą Wall Street Journal.

Inni menedżerowie z USA, którzy mieli szczęście lub spryt, sprzedając w lutym duże części swoich udziałów, to Larry Fink, dyrektor zarządzający funduszu BlackRock, który zaoszczędził potencjalne straty w wysokości 9 mln USD, oraz Lance Uggla, dyrektor generalny firmy danych IHS Markit, który sprzedał 47 mln USD akcji 19 lutego, spadłby do 19 mln USD, gdyby się ich trzymał.

W sumie amerykańscy menedżerowie sprzedali około 9,2 mld USD akcji spółek, które prowadzą w ciągu pięciu tygodni przed rozpoczęciem trasy na giełdzie. Sprzedaż przed 30% załamaniem na rynku uratowała je przed utratą papieru w wysokości 1,9 mld USD.

W tych niezwykłych czasach…

… Niezależność redakcyjna Guardiana nigdy nie była tak ważna. Ponieważ nikt nie ustala naszego programu ani nie redaguje naszego redaktora, możemy dostarczać wiarygodne, sprawdzone fakty dziennikarstwo każdego dnia. Wolni od uprzedzeń komercyjnych lub politycznych, możemy nieustraszenie raportować o wydarzeniach na świecie i rzucać wyzwanie rządzącym.

W tych przerażających i niepewnych czasach wiedza, wiedza naukowa i staranne osądy w naszych sprawozdaniach nigdy nie były tak istotne. Bez względu na to, jak nieprzewidywalna jest przyszłość, pozostaniemy z Tobą, dostarczając wysokiej jakości wiadomości, abyśmy wszyscy mogli podejmować krytyczne decyzje dotyczące naszego życia, zdrowia i bezpieczeństwa. Razem możemy znaleźć rozwiązanie.