Pracownicy budowlani noszą maski
 Rząd wezwał kupujących i sprzedających nieruchomości do wstrzymania planów do końca blokady. Zdjęcie: Dan Kitwood / Getty

Akcje notowane na giełdzie w Wielkiej Brytanii zakończyły ostatnią serię wzrostów i spadły w piątek, przy czym firmy budowlane i linie lotnicze znalazły się w grupie najbardziej dotkniętych skutkami awarii spowodowanej blokadą koronawirusa w całej Wielkiej Brytanii.

FTSE 100 spadł w piątek o 5,25% po wzroście przez trzy kolejne dni – choć nadal pozostawało mu o 308 punktów, czyli 5,93%, więcej niż na początku tygodnia niestabilnego handlu. W FTSE 250 śledzenia firmy mid-cap stracił 3,97% w piątek.

Przemysł nieruchomości został w piątek szalony po tym, jak rząd wstrzymał rynek mieszkaniowy w czwartek wieczorem, wzywając kupujących i sprzedawców do wstrzymania planów, dopóki ograniczenia koronawirusa nie będą już obowiązywać.

Posunięcie to spowodowało wyprzedaż akcji niektórych największych brytyjskich firm zajmujących się budową domów. Barratt Developments i Taylor Wimpey były jednymi z największych spadków na FTSE 100, odpowiednio o 5,3% i 9%, podczas gdy Persimmon stracił 11%. Witryna nieruchomości Rightmove straciła 6%.

Redukcja akcji spadła o 8,6% po tym, jak firma budowlana wydała inwestorom aktualizację Covid-19 . Firma powiedziała, że ​​przestała budować nowe domy, zwolniła znaczną liczbę pracowników na czasowy urlop i rozmawiała z bankami, aby zwiększyć swoje finanse, ponieważ koronawirus hamuje przemysł budowlany.

Wiele firm ostrzegło przed negatywnymi skutkami reakcji wirusa. Obejmowały one:

  • Lotnisko Gatwick , które poinformowało, że zamknie jeden ze swoich dwóch terminali po załamaniu się liczby pasażerów.

  • Rolls-Royce , producent silników lotniczych, powiedział, że planuje znaczne ograniczenie wszelkiej nieistotnej działalności w swoich cywilnych zakładach lotniczych w Wielkiej Brytanii od północy.

  • Cairn Energy, producent ropy z Morza Północnego, powiedział, że obniżył plany wydatków. Według grupy lobby Oil & Gas UK ponad 4000 wykonawców platform wiertniczych na Morzu Północnym straciło już pracę.

  • Finsbury Food Group zaprzestała produkcji w fabryce w Manchesterze, a rynek usług gastronomicznych w pubach, restauracjach i szkołach prawie zanikał.

Kryzys zmusił dużą część gospodarki do zamknięcia się, ponieważ zaleca się, aby ludzie pracowali z domu, jeśli to możliwe, a każdy, kto ma objawy Covid-19, musi się izolować.

Perspektywa rozprzestrzeniania się choroby może również zagrozić funkcjonowaniu innych służb. Royal Mail w piątek ostrzegł, że może zostać zmuszony do ograniczenia usług pocztowych z powodu wpływu koronawirusa.

W oświadczeniu dla giełdy napisano: „W ostatnich tygodniach obserwowaliśmy wzrost poziomu absencji chorobowej, gdy koledzy izolują się lub troszczą o członków rodziny. Nie możemy wykluczyć redukcji usług w miarę rozwoju Covid-19. ”

Firma anulowała również dywidendę za ten rok, ostrzegając, że jej działalność w zakresie paczek brytyjskich, przesyłek międzynarodowych i listów przyniesie znaczne straty w roku budżetowym 2020–21, a zyski w europejskim dziale paczek GLS zostaną „znacznie zmniejszone”.

Wiele firm ostrzegło, że nie są w stanie oszacować wielkości skutków finansowych kryzysu. Balfour Beatty, budowniczy infrastruktury i innych dużych projektów budowlanych, przełożył swoje coroczne posiedzenie i dywidendę w piątek, mówiąc, że nie wiedział, jaki będzie ostateczny wpływ blokady.

W tych niezwykłych czasach…

… Niezależność redakcyjna Guardiana nigdy nie była tak ważna. Ponieważ nikt nie ustala naszego programu ani nie redaguje naszego redaktora, możemy dostarczać wiarygodne, sprawdzone fakty dziennikarstwo każdego dnia. Wolni od uprzedzeń komercyjnych lub politycznych, możemy nieustraszenie raportować o wydarzeniach na świecie i rzucać wyzwanie rządzącym.

theguardian.com