TRANSLATOR CHANGE NAVIGATION CONTENT AND PAGE TO ANY LANGUAGE FROM 160 AVAILABLE// Tłumacz/ zmień język strony nawigacji i chat na dowolny jezyk z 160 dostępnych.
LISTA - KANAŁY - AUTORÓW PUBLIKUJĄCYCH FILMY I ARTYKUŁY NA STRONIE M-FORUM -WYBIERZ Z LISTY KANAŁ Z WSZYSTKIMI PUBLIKACJAMI AUTORA
Kategorie
archiwum bloga wpisy od 2009 roku
WIELKI BUNT SPOŁECZNY W POLSCE WYWOŁANY GŁODEM26 kwietnia 2020
-2351407 sekund temu.

M-forum A.V Live.

╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝

CZERWONE

„Kiedy wybuch wysadza finanse, granica solidarności EU”

BRUKSELA (AP) – Unia Europejska podejmuje bezprecedensowe działania, aby pomóc państwom członkowskim w przetrwaniu ogromnego szoku gospodarczego związanego z wybuchem wirusa, ale niektóre narody opierają się pomysłowi wspólnego pożyczania w celu pokrycia dużych kosztów – co sugeruje, że nawet podczas kryzysu istnieją granice solidarności w bloku, który próbuje się potwierdzić po Brexicie.

Ponieważ rządy starają się zebrać setki miliardów euro (dolarów), aby uratować życie, a także firmom i rodzinom przed bankructwem, wiele krajów w Europie, które ucierpiały najbardziej, są także krajami, które mogą sobie pozwolić na najmniejsze koszty, takie jak Włochy.

Wykonawczy UE tymczasowo uchylił swoje surowe zasady dotyczące wydatków, aby dać rządom swobodę działania, by utrzymać gospodarkę na wodach. To jednak zajdzie tylko tak daleko, że po tym, jak kryzys ustąpi, kraje najbardziej dotknięte kryzysem zarządzają własnymi pogorszonymi finansami.

Jego rządy jak dotąd powstrzymywały się od większych działań polegających na przełamaniu od dawna tabu: wspólnego zaciągania pożyczek przez kraje, które mają wspólną walutę euro. Oczekuje się, że przywódcy omówią to zagadnienie podczas telekonferencyjnego szczytu w czwartek.

„W jakim stopniu Europejczycy pomagają sobie nawzajem w tej nagłej sytuacji kryzysowej, mogą kształtować powszechne postrzeganie tego, co reprezentuje Europa – i na długi czas”, powiedział Holger Schmieding, główny ekonomista banku Berenberg.

Ministrowie finansów z 19 krajów UE, którzy używają wspólnej waluty bloku, euro, zgodzili się pozwolić krajom pożyczyć do 2% PKB z Europejskiego Mechanizmu Stabilności, funduszu ratunkowego utworzonego podczas kryzysu zadłużenia dziesięć lat temu.

Fundusz brał udział w ratowaniu zadłużonych krajów, takich jak Grecja i Irlandia, w ostatniej dekadzie. Jest wspierany przez wszystkie 19 krajów strefy euro iw pewnym sensie reprezentowałby wspólne finanse w innej formie. Ma siłę ognia w wysokości 410 miliardów euro. (444 miliardy USD).

Linia kredytowa może być wystarczająca, aby powstrzymać zadłużone kraje, takie jak Włochy, przed bankructwem w nadchodzących miesiącach, ale nadal może sprawić, że będą miały problemy z długiem długoterminowym. Pieniądze z funduszu ratunkowego mogą nawet nie pokryć dodatkowych wydatków Włoch, których deficyt szacuje się na 10% PKB w tym roku, poniżej 3% obecnie. Posłałby jeszcze większy stos długu publicznego w wysokości 132% PKB.

Ten skok zadłużenia i deficytów w normalnych czasach stanowiłby naruszenie przepisów UE, ale blok je rozluźnił. Zniosła również zakazy dotyczące pomocy publicznej, których celem jest powstrzymanie krajów przed faworyzowaniem rodzimego przemysłu, aby mogły teraz wspierać firmy uduszone blokadami.

„W ciągu kilku tygodni podjęliśmy działania, których zaledwie kilka miesięcy temu nie można było sobie wyobrazić” – powiedział Paulo Gentiloni, europejski komisarz ds. Gospodarczych i walutowych.

Jednak ministrowie finansów strefy euro, którzy spotkali się we wtorek, aby położyć podwaliny pod spotkanie przywódców, nie byli w stanie pokonać oporu wobec tak zwanych „koronawondondond”, dzieląc dług zaciągnięty przez wszystkie 19 krajów członkowskich. Pomysł polegałby na zapewnieniu, że nawet najbardziej dotknięte kraje członkowskie będą mogły pożyczać kredyty przy utrzymujących się niskich stopach procentowych, ponieważ balony wydają na szpitale i zapobiegają bankructwu firm z powodu zamknięcia.

Na przykład Włochy mogłyby wydać bez martwienia się, że międzynarodowi inwestorzy martwią się o upadek kraju. Tak stało się w latach 2010–2012, kiedy inwestorzy zaczęli domagać się pożyczek dla Włoch o niezrównoważonej stopie procentowej, co wywołało kryzys finansowy, który prawie rozpadł się na strefę euro.

Od dawna odrzucone przez kraje Europy Północnej, że pomysł wspólnej obligacji jest nawet rozważany, pokazuje, jak poważna jest sytuacja.

Niemcy i Niderlandy od dawna sprzeciwiają się wspólnemu zaciąganiu pożyczek, ponieważ doprowadziłoby to ich do kłopotów z finansami krajów niestabilnych i zmniejszyłoby zachęty dla innych krajów do kontrolowania swoich deficytów. Niemiecka kanclerz Angela Merkel powiedziała prawodawcom w 2012 r., Że nie będzie wspólnej pożyczki „dopóki żyję”.

Ale teraz sama Merkel jest w izolacji od kontaktu z kimś, kto dał wynik pozytywny na nowy koronawirus, i niewiele można wykluczyć.

Debata najwyraźniej się nie zakończyła, sądząc po liście wzywającym do „wspólnego instrumentu dłużnego” podpisanego przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona i ośmiu innych szefów rządów strefy euro: Belgii, Grecji, Irlandii, Włoch, Luksemburga, Portugalii, Słowenii i Hiszpanii. „Argument za takim wspólnym instrumentem jest silny, ponieważ wszyscy doświadczamy symetrycznego szoku zewnętrznego, za który żaden kraj nie ponosi odpowiedzialności, ale którego negatywne konsekwencje ponoszą wszyscy”, napisali do przewodniczącego Rady UE Charlesa Michela.

„Zbadamy wszystkie możliwości rozwiązania ogromnych wyzwań, które przed nami jeszcze stoją”, powiedział Mario Centeno, przewodniczący Eurogrupy ministrów finansów, zapytany, czy „koronarabonds” pozostaje opcją. „Żadne możliwe rozwiązanie nie zostało wyodrębnione”.

Argument przeciwko wspólnym obligacjom od dawna opiera się na pokusie nadużycia, idei, że ratowanie tylko zachęca do złych zachowań. Nie wydaje się to jednak mieć zastosowania teraz, ponieważ epidemia wirusa nie jest wynikiem niewłaściwego zarządzania gospodarczego, a ponieważ pożyczki byłyby jednorazowe, a nie trwałe w gospodarce strefy euro.

Z ekonomicznego punktu widzenia warunkowa linia kredytowa „jest prawdopodobnie wystarczająca”, powiedział Schmieding, ekonomista banku Berenberg. „Pod względem politycznym umowa przedstawiona, ale nie sfinalizowana przez ministrów finansów Eurogrupy, nie spełnia wymaganego sygnału wyjątkowej solidarności w wyjątkowym kryzysie”.

„Wiąże się to z ryzykiem odwrotu opinii publicznej w Europie Południowej w stosunku do Północy, co może znacznie komplikować przyszłą współpracę w strefie euro-UE.”

___

McHugh relacjonował z Frankfurtu w Niemczech.

zrodlo:apnews

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: