Koronawirus w Hiszpanii. Służby medyczne walczą z pandemią koronawirusa.
Służby medyczne walczą z pandemią koronawirusa. (Fot. PAP/EPA)

Służby sanitarne Hiszpanii rozdzieliły wśród pracowników służby zdrowia i mieszkańców tego kraju w związku z pandemią koronawirusa 4 mln maseczek ochronnych – poinformował gabinet Pedra Sancheza. Rząd ujawnił też przypadki znajdowania przez wojsko zwłok w domach seniorów.

Jak ujawniła w poniedziałek minister obrony Margarita Robles, podczas prac związanych z dezynfekcją, prowadzonych w 73 domach seniorów, zdarzyły się przypadki znajdowania przez żołnierzy zwłok pensjonariuszy tych ośrodków.

Przedstawicielka rządu Sancheza zapowiedziała wyciągnięcie surowych konsekwencji wobec kierownictw domów spokojnej starości, w których doszło do przypadków zaniedbania pensjonariuszy, powstawania ognisk koronawirusa i ukrywania jego ofiar.

Od połowy marca, kiedy w związku z nasileniem epidemii koronawirusa rząd wprowadził stan zagrożenia epidemicznego w Hiszpanii, zanotowano ponad 80 przypadków zgonów na Covid-19 w domach seniorów.

W niedzielę personel madryckiego domu spokojnej starości Opera Loreto oskarżył dyrekcję placówki o ukrywanie zgonów podopiecznych na Covid-19. Personel ujawnił, że kierownictwo domu zgłosiło

od 6 marca tylko jedną ofiarę śmiertelną koronawirusa, podczas, gdy zmarło tam również 15 innych zainfekowanych osób.

Z danych służb sanitarnych Hiszpanii wynika, że do poniedziałku w całym kraju wydano w związku z epidemią koronawirusa ponad 4 mln maseczekk ochronnych. Większość z nich trafiła do personelu publicznej służby zdrowia.

W poniedziałek po południu ministerstwo zdrowia poinformowało, że dotychczas koronawirusem zakażonych zostało prawie 3200 pracowników hiszpańskiej służby zdrowia.

Według szacunków rządu Hiszpanii do poniedziałkowego popołudnia na Covid-19 zachorowało w tym kraju 33 tys. osób, a zmarły 2182. W ciągu doby liczba zainfekowanych zwiększyła się o 4,5 tys., a zgonów – o 462.

(PAP)