TRANSLATOR CHANGE NAVIGATION CONTENT AND PAGE TO ANY LANGUAGE FROM 160 AVAILABLE// Tłumacz/ zmień język strony nawigacji i chat na dowolny jezyk z 160 dostępnych.
LISTA - KANAŁY - AUTORÓW PUBLIKUJĄCYCH FILMY I ARTYKUŁY NA STRONIE M-FORUM -WYBIERZ Z LISTY KANAŁ Z WSZYSTKIMI PUBLIKACJAMI AUTORA
Kategorie
archiwum bloga wpisy od 2009 roku
WIELKI BUNT SPOŁECZNY W POLSCE WYWOŁANY GŁODEM26 kwietnia 2020
-1728296 sekund temu.

M-forum A.V Live.

╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝

CZERWONE

„W pandemii koronawirusa podejmujemy decyzje bez wiarygodnych danych.”

The following two tabs change content below.

Tworzy się fiasko? Wraz z nadejściem pandemii koronawirusa podejmujemy decyzje bez wiarygodnych danych
Autor: JOHN P.A. IOANNIDIS
Statesnews

Obecna choroba koronawirusowa, Covid-19, została nazwana pandemią raz na sto lat. Ale może to być także fiasko dowodowe sprzed stu lat.

W czasach, gdy wszyscy potrzebują lepszych informacji, od twórców chorób i rządów po osoby poddane kwarantannie lub po prostu dystans społeczny, brakuje wiarygodnych dowodów na to, ile osób zostało zarażonych SARS-CoV-2 lub którzy nadal są zarażeni. Potrzebne są lepsze informacje, aby kierować decyzjami i działaniami o znaczeniu monumentalnym oraz monitorować ich wpływ.

W wielu krajach przyjęto drakońskie środki zaradcze. Jeśli pandemia rozproszy się – sama lub z powodu tych środków – krótkotrwałe ekstremalne dystansowanie społeczne i blokady mogą być do zniesienia. Jak długo jednak takie środki powinny być kontynuowane, jeśli pandemia nie ustępuje na całym świecie? Jak decydenci mogą stwierdzić, czy robią więcej dobra niż krzywdy?

Szczepionki lub niedrogie metody leczenia trwają wiele miesięcy (a nawet lat), aby odpowiednio się opracować i przetestować. Biorąc pod uwagę takie ramy czasowe, konsekwencje długoterminowych blokad są całkowicie nieznane.

Dotychczas zebrane dane na temat liczby osób zarażonych i ewolucji epidemii są całkowicie niewiarygodne. Biorąc pod uwagę ograniczone testy do tej pory, niektóre zgony i prawdopodobnie ogromna większość infekcji spowodowanych SARS-CoV-2 są pomijane. Nie wiemy, czy nie uda nam się wykryć infekcji trzy- lub trzykrotnie. Trzy miesiące po wybuchu epidemii większość krajów, w tym USA, nie ma możliwości przetestowania dużej liczby osób i żaden kraj nie ma wiarygodnych danych na temat rozpowszechnienia wirusa w reprezentatywnej losowej próbce ogólnej populacji.

To fiasko dowodów stwarza ogromną niepewność co do ryzyka śmierci z Covid-19. Zgłoszone wskaźniki śmiertelności przypadków, takie jak oficjalny wskaźnik 3,4% Światowej Organizacji Zdrowia, powodują horror – i są bez znaczenia. Pacjenci przebadani pod kątem SARS-CoV-2 to nieproporcjonalnie ci z poważnymi objawami i złymi wynikami. Ponieważ większość systemów opieki zdrowotnej ma ograniczone możliwości testowania, tendencja selekcyjna może nawet pogorszyć się w najbliższej przyszłości.

Jedyną sytuacją, w której przetestowano całą zamkniętą populację, był statek wycieczkowy Diamond Princess i pasażerowie kwarantanny. Wskaźnik śmiertelności przypadków wyniósł 1,0%, ale była to w dużej mierze starsza populacja, w której śmiertelność z powodu Covid-19 jest znacznie wyższa.

Prognozując śmiertelność Diamentowej Księżniczki na strukturę wiekową populacji USA, śmiertelność wśród osób zarażonych Covid-19 wyniósłaby 0,125%. Ponieważ jednak szacunek ten opiera się na wyjątkowo cienkich danych – wśród 700 zainfekowanych pasażerów i załogi zginęło zaledwie siedem osób – rzeczywista śmiertelność może wzrosnąć z pięciokrotnie niższej (0,025%) do pięciokrotnie wyższej (0,625%). Możliwe jest również, że niektórzy zarażeni pasażerowie mogą umrzeć później, a turyści mogą mieć inną częstotliwość chorób przewlekłych – czynnik ryzyka gorszych skutków infekcji SARS-CoV-2 – niż ogólna populacja. Dodając te dodatkowe źródła niepewności, rozsądne szacunki wskaźnika śmiertelności przypadków w ogólnej populacji USA wahają się od 0,05% do 1%.

Ten ogromny zasięg wyraźnie wpływa na nasilenie pandemii i co należy zrobić. W całej populacji wskaźnik śmiertelności na poziomie 0,05% jest niższy niż grypa sezonowa. Jeśli jest to prawdziwa stawka, zamknięcie świata potencjalnie ogromnymi konsekwencjami społecznymi i finansowymi może być całkowicie irracjonalne. To jest jak słoń atakowany przez kota domowego. Sfrustrowany i próbujący ominąć kota, słoń przypadkowo zeskakuje z klifu i umiera.

Czy wskaźnik śmiertelności przypadków Covida-19 może być tak niski? Nie, niektórzy twierdzą, wskazując na wysoki odsetek osób starszych. Jednak nawet niektóre tzw. Koronawirusy typu łagodnego lub przeziębienia, które są znane od dziesięcioleci, mogą mieć śmiertelność aż do 8%, kiedy zarażają osoby starsze w domach opieki. W rzeczywistości takie „łagodne” koronawirusy infekują dziesiątki milionów ludzi każdego roku i stanowią od 3% do 11% osób hospitalizowanych w USA z infekcjami dolnych dróg oddechowych każdej zimy.

Te „łagodne” koronawirusy mogą być związane z kilkoma tysiącami zgonów rocznie na całym świecie, chociaż zdecydowana większość z nich nie jest udokumentowana dokładnymi testami. Zamiast tego giną one jako hałas wśród 60 milionów zgonów z różnych przyczyn każdego roku.

Chociaż od dawna istnieją skuteczne systemy nadzoru nad grypą, chorobę potwierdza laboratorium w niewielkiej liczbie przypadków. Na przykład w USA do tej pory w tym sezonie przebadano 1 073 976 próbek, a 222,552 (20,7%) dało wynik pozytywny na grypę. W tym samym okresie szacunkowa liczba chorób grypopodobnych wynosi od 36 000 000 do 51 000 000, przy czym szacunkowo od 22 000 do 55 000 zgonów na grypę.

Zwróć uwagę na niepewność dotyczącą zgonów związanych z grypą:

Jeśli założymy, że wskaźnik śmiertelności przypadków wśród osób zarażonych SARS-CoV-2 wynosi 0,3% w populacji ogólnej – przypuszczam, że średnia ocena z mojej analizy Diamond Princess – i że 1% populacji USA zostaje zarażony (około 3,3 miliona osób ), przekładałoby się to na około 10 000 zgonów. To brzmi jak ogromna liczba, ale jest pochowany w hałasie szacunków zgonów z powodu „choroby podobnej do grypy”. Gdybyśmy nie wiedzieli o nowym wirusie i nie sprawdzili osób z testami PCR, liczba całkowitych zgonów z powodu „choroby podobnej do grypy” nie wydawałaby się w tym roku nietypowa. Co najwyżej moglibyśmy od niechcenia zauważyć, że grypa w tym sezonie wydaje się nieco gorsza niż średnia. Relacje w mediach byłyby mniejsze niż w przypadku meczu NBA między dwoma najbardziej obojętnymi zespołami.

Niektórzy obawiają się, że 68 zgonów z powodu Covid-19 w USA od 16 marca wzrośnie wykładniczo do 680, 6800, 68 000, 680 000… wraz z podobnymi katastrofalnymi wzorcami na całym świecie. Czy to realistyczny scenariusz czy zła science fiction? Jak możemy stwierdzić, w którym momencie taka krzywa może się zatrzymać?

Najcenniejszą informacją do udzielenia odpowiedzi na te pytania byłoby poznanie aktualnego występowania infekcji w losowej próbie populacji i powtarzanie tego ćwiczenia w regularnych odstępach czasu w celu oszacowania częstości nowych infekcji. Niestety, takich informacji nie mamy.

W przypadku braku danych przygotowanie do najgorszego rozumowania prowadzi do skrajnych miar dystansu społecznego i blokad. Niestety nie wiemy, czy te środki działają. Na przykład zamknięcia szkół mogą zmniejszyć szybkość transmisji. Ale mogą również odpalić, jeśli dzieci i tak utrzymają kontakty towarzyskie, jeśli zamknięcie szkoły powoduje, że dzieci spędzają więcej czasu z wrażliwymi starszymi członkami rodziny, jeśli dzieci w domu zakłócają zdolność rodziców do pracy, i więcej. Zamknięcia szkół mogą również zmniejszać szanse na rozwój odporności stada w grupie wiekowej, której oszczędza się poważna choroba.

Taka jest perspektywa stojąca za odmiennym stanowiskiem Zjednoczonego Królestwa, które utrzymuje szkoły otwarte, przynajmniej do czasu, gdy to piszę. Z powodu braku danych na temat prawdziwego przebiegu epidemii nie wiemy, czy ta perspektywa była genialna, czy katastrofalna.

Spłaszczanie krzywej w celu uniknięcia przytłaczania systemu opieki zdrowotnej jest rozsądne koncepcyjnie – w teorii. Obraz, który stał się wirusowy w mediach i mediach społecznościowych, pokazuje, jak spłaszczenie krzywej zmniejsza objętość epidemii przekraczającą próg tego, co system opieki zdrowotnej może poradzić sobie w dowolnym momencie.

Jednak jeśli system opieki zdrowotnej zostanie przytłoczony, większość dodatkowych zgonów może nie wynikać z koronawirusa, ale z innych powszechnych chorób i stanów, takich jak zawał serca, udar, uraz, krwawienie itp., Które nie są odpowiednio leczone. Jeśli poziom epidemii przytłacza system opieki zdrowotnej, a ekstremalne środki mają jedynie niewielką skuteczność, wówczas spłaszczenie krzywej może pogorszyć sytuację: Zamiast zostać przytłoczonym podczas krótkiej, ostrej fazy, system opieki zdrowotnej pozostanie przytłoczony przez dłuższy czas . To kolejny powód, dla którego potrzebujemy danych na temat dokładnego poziomu epidemii.

Jednym z podstawowych założeń jest to, że nie wiemy, jak długo można utrzymywać środki dystansowania społecznego i blokady, bez poważnych konsekwencji dla gospodarki, społeczeństwa i zdrowia psychicznego. Mogą nastąpić nieprzewidywalne zmiany, w tym kryzys finansowy, niepokoje, spory społeczne, wojna i załamanie tkanki społecznej. Potrzebujemy co najmniej obiektywnych danych na temat częstości występowania i zapadalności na ewoluujący ładunek zakaźny, aby pomóc w podejmowaniu decyzji.

W najbardziej pesymistycznym scenariuszu, którego nie popieram, jeśli nowy koronawirus zainfekuje 60% globalnej populacji, a 1% zarażonych ludzi umrze, przełoży się to na ponad 40 milionów zgonów na świecie, co odpowiada pandemii grypy z 1918 r.

Zdecydowana większość tej hekatomby to ludzie o ograniczonej długości życia. To w przeciwieństwie do 1918 roku, kiedy zmarło wielu młodych ludzi.

Można mieć tylko nadzieję, że podobnie jak w 1918 roku życie będzie trwać. I odwrotnie, przy blokadach miesięcy, a nawet lat, życie w dużej mierze się zatrzymuje, krótko- i długoterminowe konsekwencje są całkowicie nieznane, a w końcu mogą być zagrożone miliardy, a nie tylko miliony istnień ludzkich.

Jeśli zdecydujemy się zeskoczyć z klifu, potrzebujemy trochę danych, które poinformują nas o uzasadnieniu takiej akcji i szansach na wylądowanie w bezpiecznym miejscu.

John P.A. Ioannidis jest profesorem medycyny, epidemiologii i zdrowia populacji, danych biomedycznych i statystyki na Uniwersytecie Stanforda, a także dyrektorem Meta-Research Innovation Center w Stanford.

Medyczny stan wojenny 2020

 

zrodlo:stateofthenation

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: