Mateusz Morawiecki i flaga Ukrainy. Foto: PAP
Mateusz Morawiecki i flaga Ukrainy. Foto: PAP

Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował, że podczas rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim ustalili ważne rzeczy. Uzgodnił z nim utworzenie korytarza humanitarnego dla Ukraińców wracających do kraju od granicy niemieckiej do granicy Polski z Ukrainą. Chodzi o pandemię koronowirusa.

„Rozmawiałem przez telefon z premierem Polski Mateuszem Morawieckim o powrocie do domu ukraińskich obywateli. Porozumieliśmy się w sprawie utworzenia tzw. humanitarnego korytarza dla Ukraińców. Którzy będą mogli od granicy Niemiec tranzytem przez Polskę wrócić do ojczyzny” – napisał Szmyhal na swym koncie w serwisie Telegram.

Wyraził również wdzięczność polskiej stronie za włączenie Ukraińców do programu „Lot do Domu”.

„Dzięki niej Ukraińcy, którzy przebywają w innych krajach, będą mogli wykorzystać rejsy linii lotniczych LOT do przylotu do Polski” – dodał.

„Cieszę się, że polscy koledzy wyszli nam naprzeciw i są gotowi do wspomagania nas. Zwłaszcza w rozwiązaniu tej kwestii” – podkreślił ukraiński premier.

Szefowie obu rządów – jak dodał Szmyhal – podczas rozmowy uzgodnili również inną ważną kwestię. Chodzi o wymianę między państwami doświadczeń i praktyk dotyczących walki z epidemią koronawirusa.

Źródło: PAP