Zdj. ilustracyjne. Foto: wikimedia/ pixabay
Zdj. ilustracyjne. Foto: wikimedia/ pixabay

Niemcy zdecydowali się na najdrastyczniejszą formę kwarantanny. Od soboty w całej Bawarii obowiązuje zakaz opuszczania domów.

Niemcy idą na wojnę z koronawirusem. Oprócz prób znalezienia leku wprowadzają całkowitą kwarantannę.

Pierwszym landem w jakim zacznie obowiązywać będzie Bawaria. Od soboty obywatele nie będą mogli opuszczać swoich domów.

Wcześniej mieszkańcom zakazało opuszczać domów miasto Mitterteich, leżące w Bawarii. Za jego przykładem poszły władze kraju związkowego.

Premier Bawarii Markus Soeder poinformował, że opuścić dom będzie można tylko w ważnym celu. To np. wyjście do lekarza, czy apteki lub uzupełnienie zapasów.

Dozwolony będzie też trening na świeżym powietrzu, ale tylko pod warunkiem, że odbywać się będzie w pojedynkę, z dala od innych osób. Można też będzie wyjść na zewnątrz z osobą, z którą mieszkamy.

Zamknięte zostaną placówki gastronomiczne. Dozwolone będzie tylko kupowanie jedzenia na wynos lub zamawianie dostawy do domu.

Zamknięte będą także zakłady fryzjerskie, sklepy z materiałami budowlanymi, a nawet centra ogrodnicze.

– Według ekspertów jest to jedyny sposób, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Dla rozsądnych osób niewiele to zmieni, a dla nierozsądnych będzie odtąd obowiązywał dokładny zbiór reguł – powiedział premier największego niemieckiego landu.

Liczba zarażonych koronawirusem w Bawarii wzrosła od czwartku 19 marca o ponad 35 procent (o 817 przypadków). Łańcuchy infekcji są praktycznie niemożliwe do ustalenia.

Śladami Bawarii zamierzają iść inne landy. Ostre ograniczenia wprowadziły dotychczas władze Badenii-Wirtembergii.

Natomiast decyzja o ścisłej kwarantannie ma zapaść dla Kraju Saary, który graniczy z francuskim regionem Grand Est, do którego należą dotknięte epidemią koronawirusa Alzacja i Lotaryngia.

Źródło: Deutsche Welle