Minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski. (Fot. PAP)

Premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z ministrem Łukaszem Szumowskim ogłosił wprowadzenie stanu epidemii. Co to w praktyce oznacza? Jakie zmiany czekają nas w najbliższych dniach?

– Żeby zapobiegać kolejnym rozprzestrzenianiom się, ograniczać to, wdrażać odpowiednie zasady, także w obszarze kwarantanny, wprowadzamy dzisiaj stan epidemii – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, daje on nowe prerogatywy, ale też „nakłada na nas nowe obowiązki”. Co jednak dokładnie oznacza „stan epidemiczny”?

Odpowiedź zawiera ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Pojęcie epidemia wyjaśnia jako „wystąpienie na danym obszarze zakażeń lub zachorowań na chorobę zakaźną w liczbie wyraźnie większej niż we wcześniejszym okresie albo wystąpienie zakażeń lub chorób zakaźnych”.

Stan epidemii ogłasza minister zdrowia, wraz z ministrem, który odpowiada za administrację publiczną. W tym przypadku Łukasz Szumowski pojawił się na konferencji z prezesem Rady Ministrów, co pokazuje z jak poważną sytuacją mamy do czynienia.

Stan zagrożenia epidemicznego a stan epidemii

Poza obostrzeniami, które wprowadził obowiązujący już stan zagrożenia epidemicznego pojawia się jeden ważny dodatkowy punkt. Przedstawił go bardzo jasno podczas konferencji minister Łukasz Szumowski.

– Stosując ustawę o chorobach zakaźnych, minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie swoich województw mogą wyznaczyć role personelu medycznego, ale także innych osób w zwalczaniu epidemii – mówił minister zdrowia.

Dodatkowo minister zdrowia mógłby zarządzić:

  • czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania

  • również czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych

  • czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy

  • zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności

  • obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów

  • nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi

Źródło: Nczas.com, Dziennik Ustaw, PAP