Mateusz Morawiecki, Piotr Mueller i Andrzej Duda © Facebook / @MorawieckiPL, Krystian Maj/KPRM Mateusz Morawiecki, Piotr Mueller i Andrzej Duda

Lider SLD i wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty domaga się przeprowadzenia szybkich testów, pozwalających wykluczyć obecność koronawirusa u polskich parlamentarzystów. Jego apel związany jest z planowanym na środę 25 marca posiedzeniem Sejmu. RMF FM donosi z kolei, że posiedzenie to może zostać nawet przyspieszone.

W związku z ustalonym na przyszły tydzień posiedzeniem Sejmu, wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty chce przebadania wszystkich posłów na obecność koronawirusa. Rządzący chcą głosować nad pakietem antykryzysowym na czas pandemii. RMF FM dowiedziało się, że pod uwagę brane jest nawet zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia we wcześniejszym terminie. Inne źródła stacji mówią jednak o tym, że przygotowanie projektów wprowadzających nowe przepisy potrwa, a część z nich i tak będzie działać wstecz, co z kolei likwidowałoby potrzebę przyspieszonego działania.

Pytana o to Elżbieta Witek przekazała RMF FM krótki komunikat. – Nie ma jeszcze decyzji – rzuciła marszałek Sejmu. To w jej kompetencji leży przyspieszenie obrad izby niższej parlamentu. Taka decyzja zależy oczywiście od ustaleń kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości, Porozumienia oraz Solidarnej Polski, tworzących rządzącą Zjednoczoną Prawicę.

Przed podjęciem działań w Sejmie odbyło się Rady Gabinetowej, którą na środę 18 marca zwołał prezydent Andrzej Duda. Po spotkaniu premier Mateusz Morawiecki ogłosił stworzenie projektu o ambitnie brzmiącej nazwie.

Ma to być „Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2”.

msn