KONTA AUTORÓW KLIKNIJ W WYBRANY BANER
KLIKNIJ W WYBRANY BANER

M-forum A.V Live.

TU ZNAJDZIESZ CODZIENNIE PONAD 150 INFORMACJI NIUS BEZ CENZURY !! ORAZ TRANSMISJE LIVE STREAM I MATERIAŁY AUDIO I WIDEO W ORYGINALE

CZERWONE

Rekordowy wzrost cen! Inflacja najwyższa od ośmiu lat

The following two tabs change content below.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, -  $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania ! ♡♡♡  ZOBACZ TAKŻE Nature’s Sunshine 50 lat na rynku! VIDEO - https://youtu.be/MYPR5UHSQvw

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2020 r. wzrosły rok do roku o 4,7 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem – o 0,7 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Eksperci wskazują, że niektóre towary mogą w najbliższych miesiącach mogą z powodu koronawirusa drożeć, ale inne będą tanieć.

Na zdjęciu: puste półki po wykupieniu papieru toaletowego w związku z epidemią koronawirusa w Warszawie

 

Jak zauważa w komentarzu do najnowszych danych GUS ekonomista Pekao Adam Antoniak, inflacja wzrosła do poziomu najwyższego od ponad ośmiu lat. Jego zdaniem, lutowe podwyżki to przede wszystkim „pochodna dynamicznego wzrostu cen żywności” oraz wzrostu cen alkoholu i tytoniu (podwyższenie akcyzy).

Inflacja według Antoniaka „osiągnęła lokalny szczyt”, ale „nie można wykluczyć”, że z uwagi na ograniczenia związane z epidemią koronawirusa (część pracowników poza miejscem pracy), oraz budowanie zapasów, możemy mieć w najbliższych miesiącach do czynienia z dynamicznym wzrostem cen żywności.

Uwaga! Ważny komunikat sklepów w sprawie dostaw

Zalecenia dla branży handlowej i kupujących w związku z koronawirusem

Z kolei Rafał Benecki i Jakub Rybacki z ING zwracają uwagę, że w górę poszły ceny użytkowania mieszkania (śmieci, czynsze, kanalizacja – miks cen regulowanych i wpływu pensji minimalnej), ale też bardziej popytowe kategorie – np. wystrój mieszkania. Widoczne też były efekty podwyżki płacy minimalnej – w cenach w restauracjach i hotelach.

Co potanieje z powodu koronawirusa, a co podrożeje?

Ich zdaniem epidemia koronawirusa może mieć taki skutek, że ceny spadną. „Pewne ceny skoczą na chwilę, ale inne spadną” – ocenili. W opinii ekspertów w najbliższych tygodniach niektóre ceny mogą wzrosnąć.

Co podrożeje? „Gospodarstwa domowe magazynują przed wybuchem epidemii np. lekarstwa, produkty higieny osobistej oraz suchą żywność – np. kasze, zboża, makarony, konserwy, suszone owoce i warzywa” – wskazują eksperci. Eksperci zastrzegają jednak, że dane z giełd towarowych z początku marca nie pokazują jeszcze, by dochodziło do podwyżek.

Co potanieje? Według Beneckiego i Rybackiego spadek popytu obniży ceny turystyki zorganizowanej, restauracji i hoteli oraz usług rekreacyjnych, np. kina. W tej grupie możliwe są gwałtowne obniżki.

Tańsze mogą być też samochody.Ich zdaniem największe znacznie będzie miało załamanie cen ropy – koszty paliwa stanowią bowiem ok. 5 proc. wydatków konsumenckich.

(Źródło: PAP, oprac. własne)

Autor: MaLu
REKLAMA

 

 

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: