DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY
KONTA AUTORÓW WPISÓW I FILMÓW
    UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

„Kryzys Wenezueli zgłasza przypadki koronawirusa…”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

CARACAS, Wenezuela (AP) – Wenezuela potwierdziła swoje pierwsze dwa przypadki koronawirusa w piątek, pogłębiając niepokój w dotkniętym kryzysem kraju, w którym wiele szpitali nie ma podstaw, takich jak woda i mydło, i walczy o leczenie nawet podstawowych dolegliwości.

Ogłoszenie to skłoniło prezydenta Ivána Duque z sąsiedniej Kolumbii do nakazania zamknięcia granicy jego kraju z Wenezuelą jako środka powstrzymującego koronawirusy.

„Boże, pomóż nam” – powiedział pacjent szpitala Carlos Chacón po usłyszeniu wiadomości, że pandemia nadeszła w jego rodzinnej Wenezueli.

„Moja mama jest stara i chora. Mój ojciec też ”- powiedział Chacón, 48-letni elektryk, który cztery miesiące temu został hospitalizowany z powodu dwóch złamanych nóg po wypadku na motocyklu. „Jestem w tym stanie, utknąłem w tym szpitalnym łóżku”.

Wcześniejszy piątek wiceprezydent Wenezueli Delcy Rodríguez wygłosił wiadomość, że Wenezuelczycy obawiają się, że nadejdzie: 52-letni mężczyzna, który niedawno podróżował z Hiszpanii i 41-letnia kobieta, która wróciła z podróży przez USA, Włochy i W Hiszpanii zdiagnozowano wirusa.

Szkoły w Wenezueli zostały natychmiast zamknięte, dzień po tym, jak prezydent Nicolás Maduro zawiesił loty z Europą i Kolumbią, próbując odeprzeć chorobę.

Juan Guaidó odwołał także nadchodzące demonstracje uliczne, zabierając jedno ze wspieranych przez USA narzędzi lidera opozycji w jego rocznej bitwie o wyparcie Maduro.

Eksperci ds. Zdrowia twierdzą, że ludność Wenezueli jest szczególnie wrażliwa w tym regionie i obawiają się, że wirus łatwo rozprzestrzeni się w kraju sparaliżowanym przez kryzys polityczny i gospodarczy.

Kraj liczący około 30 milionów ludzi był kiedyś bogatym producentem ropy naftowej, czerpiącym z największych światowych rezerw. Dziś nękają go konflikty, ubóstwo i masowe awarie zasilania, które w ostatnich latach wypędziły około 4,5 miliona migrantów.

Rząd Wenezueli nie publikuje statystyk na temat opieki zdrowotnej, ale istnieją głębokie niedobory antybiotyków i ogólnych zasobów, w tym brak podstawowych artykułów potrzebnych do walki z epidemią.

„Większość szpitali nie ma wody, masek na twarz ani nawet mydła” – powiedziała dr Patricia Valenzuela, członek zarządu Wenezuelskiego Towarzystwa Infekcyjnego. „Nie jesteśmy przygotowani”.

Raport Humans Rights Watch we współpracy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health stwierdził w zeszłym roku, że system opieki zdrowotnej w Wenezueli „całkowicie się załamał”. Przywołał wzrost śmiertelności matek i dzieci, a także rozprzestrzenianie się chorób, którym można zapobiegać za pomocą szczepionek.

Światowy Program Żywnościowy ONZ stwierdził niedawno, że prawie jedna trzecia ludności Wenezueli nie jest w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb żywieniowych.

W odpowiedzi na wieści o przypadkach koronawirusa Wenezuelczycy w piątek rzucili się na niektóre rynki i apteki w stolicy Caracas, aby zaopatrzyć się w żywność i zapasy. W południe kończyły się towary.

„Jeśli to pierwszy dzień, nie wiem, co się stanie za tydzień czy za miesiąc” – powiedziała Genesis Suarez, matka. Była zszokowana, widząc, że pudełko 50 masek na twarz kosztuje 31 USD – niewielki majątek w kraju, w którym większość pracowników zarabia miesięczne wynagrodzenie minimalne w wysokości 4,50 USD.

„Naprawdę trudno jest wyobrazić sobie bardziej urodzajny plac zabaw dla koronawirusa niż Wenezuela z Maduro”, powiedział Daniel Lansberg-Rodríguez, analityk ryzyka geopolitycznego, który wykłada w Szkole Zarządzania Kellogg na Uniwersytecie Northwestern.

„Niedostateczny i źle zaopatrzony system opieki zdrowotnej upadł już wiele lat temu” – powiedział.

Wirus dodatkowo podniósł napięcia między Wenezuelą a Kolumbią, której rząd popiera Guaidó.

Prezydent Kolumbii ogłosił pod koniec piątku, że wszystkie oficjalne przejścia graniczne z sąsiednim narodem andyjskim zostaną zamknięte od piątej rano w sobotę.

Oba narody dzielą porowatą granicę o długości 1370 mil (2200 kilometrów), którą codziennie przekraczają tysiące Wenezuelczyków w poszukiwaniu jedzenia i lekarstw. Ponadto w ostatnich latach ponad 4,5 miliona Wenezuelczyków opuściło swoją ojczyznę, z których wielu przybywa do Kolumbii.

Eksperci w Kolumbii obawiają się, że kryzys migracyjny może zaostrzyć rozprzestrzenianie się koronawirusa w całym regionie. Kolumbia ma 16 potwierdzonych przypadków. W ostatnich latach w Kolumbii wzrosła liczba chorób zakaźnych, w tym odra, a eksperci przypisują wzrost w dużej mierze migracji.

Dr Alfonso Rodríguez-Morales, wiceprezes Kolumbijskiego Stowarzyszenia Infekcyjnego, powiedział, że exodus Wenezueli nieuchronnie zakwestionuje oba wysiłki, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa koronawirusa i zareagować na niego. Wielu uciekających jest już osłabionych głodem i chorobami.

„System opieki zdrowotnej ma oczywiście swoje granice, które można wyraźnie przekroczyć w Kolumbii lub w dowolnym kraju w Ameryce Łacińskiej” – powiedział. „Nie sądzę, aby jakikolwiek kraj był w stanie sobie z tym poradzić”.

W tym tygodniu administracja Trumpa zwiększyła presję na wyparcie Maduro, uderzając w drugą filię rosyjskiej kontrolowanej przez państwo Rosnieft Oil Company sankcjami finansowymi. Rosja jest kluczowym sojusznikiem prezydenta Wenezueli.

Maduro wezwał USA do zniesienia sankcji, mówiąc, że blokują one narodowi możliwość kupowania lekarstw potrzebnych w nagłych przypadkach. Urzędnicy amerykańscy utrzymują, że sankcje nie zabraniają kupowania żywności i leków.

Chacón krzywi się za każdym razem, gdy zmienia ciężar na łóżku w Szpitalu Domingo Luciani w Caracas. Stara się zebrać 150 dolarów na leczenie, mając nadzieję, że jak najszybciej opuści szpital, obawiając się, że może tam złapać wirusa.

„Nic tu nie działa dobrze” – powiedział Chacón. „Istnieją poważne problemy z kontrolą zdrowia, zaopatrzeniem w żywność – ze wszystkim. Rzeczy są dla nas trudne. ”

___

Powiązani pisarze prasowi Jorge Rueda w Caracas i Christine Armario w Bogocie w Kolumbii przyczynili się do tego raportu.

zrodlo:apnews

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: