Epidemia koronawirusa/Koronawirus z Wuhan, oznaczany także jako 2019nCoV. Epidemia koronawirusa/Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay
Koronawirus z Wuhan, oznaczany także jako 2019nCoV. Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay

Pierwszym nosicielem koronawirusa był 55-latek z Hubei. Do zarażenia miało dojść w listopadzie, trzy tygodnie przed wersją podawaną przez Światową Organizację Zdrowia.

„South China Morning Post” opublikowało materiał o pierwszym zarażonym koronawirusem. Według gazety do pierwszego zarażenia doszło aż trzy tygodnie wcześniej, niż twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Według rejestrów chińskiego rządu, na które to powołuje się gazeta, pierwszym zakażonym był mieszkaniec Hubei. W chwili (17 listopada) zakażenia mężczyzna miał 55 lat.

Z publikacji można dowiedzieć się, że tylko w zeszłym roku chińskie władze zidentyfikowały co najmniej 266 zarażonych osób. Wszystkie osoby zostały objęte nadzorem medycznym, gdy chińscy lekarze zdali sobie sprawę, że mają do czynienia z nową chorobą.

Od chwili zarażenia 55-latka z Hubei do 15 grudnia codziennie zgłaszano od jednego do pięciu nowych przypadków. Łącznie 15 grudnia liczba zakażonych wynosiła 27 osób.

Natomiast już 17 grudnia odnotowany pierwszy dwucyfrowy dzienny wzrost zachorowań. Do 20 grudnia liczba zarażonych wyniosła 60 osób.

Dopiero 27 grudnia Zhang Jixian, lekarz z Hubei Provincial Hospital of Integrated Chinese and Western Medicine, poinformował chińskie władze, że choroba została wywołana przez nowy koronawirus. Wówczas liczba znanych przypadków zakażonych osób wynosiła 180 osób.

31 grudnia 2019 roku liczba zarażonych w Chinach wzrosła do 266 osób. Natomiast dzień później wynosiła już 381 osób.

Teraz lekarze chcą zidentyfikowanie tzw. pacjenta zero i ustalić, czy faktycznie zaraził się koronawirusem od dzikiego zwierzęcia lub nietoperza.

Dotychczas Światowa Organizacja Zdrowia przekonywała, że pierwszy potwierdzony przypadek koronwirusa Covid-19 w Chinach miał miejsce 8 grudnia.

Źródło: n.czas.com