DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY
    UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Testy zalecane przez WHO i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób są w pełni wiarygodne i zwalidowane – mówi dr Karolina Bukowska-Strakova.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
The following two tabs change content below.
miejsce-na-reklame.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania !   ♡♡♡ ZOBACZ TAKŻE POMAGAM ♡♡♡  https://zrzutka.pl/gc97mb

Koronawirus w Polsce. Jak wygląda jego diagnostyka?

Koronawirusa niełatwo jest wykryć. Zdarza się, że testy dają wyniki fałszywie dodatnie i trzeba je powtarzać. O to, by zostały dostarczone jak najszybciej, dbają diagności laboratoryjni, którzy pracują w 11 ośrodkach rozsianych po całym kraju.

Koronawirusa wykrywa się w badaniach molekularnych
  1. Aby wykryć koronawirusa, trzeba przeprowadzić wieloetapowe badanie molekularne, na próbce, którą najczęściej jest wymaz z jamy nosowo-gardłowej. Diagnosta laboratoryjny najpierw musi ocenić wartość pobranego materiału

  2. Badaniem nowego szczepu koronawirusa zajmują się dwa rodzaje laboratoriów: o trzecim i drugim stopniu hermetyczności

  3. – Obecnie nie mamy szybkich „paskowych” testów wykrywających obecność wirusa SARS-CoV-2, które byłyby wiarygodne. Ale wciąż trwają prace nad udoskonalaniem testów i zapewne doczekamy się niebawem kolejnych generacji – mówi diagnostka laboratoryjna, dr Karolina Bukowska-Strakova

Test na koronawirusa. Krok po kroku

Wykonanie badania laboratoryjnego pod kątem obecności koronawirusa to skomplikowana i wieloetapowa procedura. Trzeba przeprowadzić test molekularny, czyli analizę kwasów nukleinowych. Wykonuje się go nie tylko przy identyfikacji patogenów chorobotwórczych, ale również m.in. w przypadku diagnozowania chorób genetycznych i badaniu podłoża chorób nowotworowych. Czułość testów molekularnych wynosi ponad 99 proc. Jak wygląda badanie przeprowadzane za pomocą takich testów? Wyjaśnia to w rozmowie z Medonetem diagnostka laboratoryjna:

– To jest badanie wymagające fachowej wiedzy, w całości przeprowadzane w laboratorium medycznym przez wysoce wykwalifikowany personel, czyli przez diagnostów laboratoryjnych. Kwestia badań nad nowym patogenem jest skomplikowana. Na tym etapie, na którym jesteśmy teraz, w badaniach diagnostycznych potwierdza się obecność wirusa, stosując testy zalecane przez WHO i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Stosowane testy są w pełni wiarygodne i zwalidowane – mówi dr Karolina Bukowska-Strakova.

W kierunku koronawirusa bada się próbki od pacjentów, którzy zostali wskazani przez inspektorów sanitarnych. To właśnie powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna powinna być pierwszym kontaktem w przypadku podejrzenia zakażenia tym wirusem. Sanepid przeprowadza wstępny wywiad z pacjentem i kieruje go do odpowiedniego szpitala, a potem ma nad nim nadzór.

SARS-CoV-2 jest wykrywany na podstawie analizy wymazów z jamy nosowo-gardłowej, próbki krwi lub kału (przenosi się drogą kropelkową, ale nie można również wykluczyć transmisji drogą oralno-fekalną).

Pobrana od pacjenta próbka z oddziału zakaźnego jest przewożona do laboratorium transportem medycznym w szczelnie zamkniętym, kilkuwarstowym opakowaniu. Trafia do laboratorium o trzecim stopniu hermetyczności (BSL-3). Trzeci poziom rekomendowany jest do prac z żywym wirusem, który wymaga inaktywacji przez dodanie specjalnych odczynników. Po inaktywacji izoluje się kwas nukleinowy (w tym przypadku RNA) – wtedy wirus przestaje mieć potencjał zakaźny. Oznaczenia materiału inaktywowanego można już przeprowadzać w laboratorium o stopniu 2 (BSL-2), gdzie transportowane jest wyizolowane RNA. Wtedy dopiero zaczynają się badania molekularne.

– W tej chwili używamy dwóch różnych metod. Pierwsza to reakcja PCR z użyciem odwrotnej transkryptazy, druga metoda polega na tym samym, ale używa się przy niej termocyklerów w odczytujących wynik w czasie rzeczywistym tzw. real-time PCR przy użyciu specjalnej sondy DNA. Każda z tych metod ma swoje zalety i jest nakierowana na różne fragmenty genomu wirusa. Metoda real-time podaje wynik szybko i jest bardzo czuła tzn. potrafimy wykryć niewielką zawartość wirusa, ale też istnieje tutaj ryzyko osiągnięcia wyników fałszywie dodatnich – właśnie z powodu tak wysokiej czułości – tłumaczył w rozmowie z PAP-em prof. Rafał Gierczyński, zastępca dyrektora ds. bezpieczeństwa epidemiologicznego i środowiskowego NIZP–PZH.

Wszystko zależy od diagnostów

Personel wykonujący badanie musi przestrzegać standardów podwyższonej ochrony osobistej. Nosi ubiór ochronny zakrywający usta, oczy i ręce: maskę rękawice, kombinezon z długim rękawem, które są utylizowane lub odkażane po zakończeniu pracy, podobnie jak probówki i inne odpady. Warunki pracy są bardzo trudne ze względu na utrzymywane w laboratorium podciśnienie. Suche powietrze, stale wymieniane i oczyszczane filtrami HEPA, nie pozwala na to, by diagnosta spędzał w laboratorium więcej niż 3–4 godz.

– Do oceny wartości diagnostycznej wyniku szczególnie ważne są odpowiednie kompetencje i doświadczenie diagnosty, bowiem to diagnosta ocenia, czy uzyskany wynik ma wartość diagnostyczną i czy nadaje się do przekazania lekarzowi. Tak więc o tym, czy można ogłosić, że w Polsce mamy już koronawirusa, decyduje de facto właśnie diagnosta – podkreśla dr Bukowska-Strakova.

Choć wszystko jest teraz w rękach specjalistów po cichu wykonujących swoją pracę w laboratoriach, ich kluczową rolę w całym procesie często się pomija:

– Kiedy mówi się o konsultacjach z zakresu medycyny, diagności rzadko są zapraszani do zespołów konsultacyjnych. Nawet teraz słyszymy: „jesteśmy gotowi, laboratoria są gotowe, lekarze są gotowi”, jakby diagności nie istnieli. A tak naprawdę o badania laboratoryjne, takie jak badania w kierunku koronawirusa – o czas oczekiwania na wynik, o to, czy test jest wiarygodny itd. – powinno pytać się właśnie diagnostów, jako że są w tej dziedzinie najbardziej kompetentni – podkreśla nasza rozmówczyni.

 

Teraz w ich rękach jest nasze bezpieczeństwo. Wywiad z Aliną Niewiadomską, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych

Jak długo trwa badanie na koronawirusa?

Czas trwania samego procesu diagnostycznego wynosi od kilku do nawet 18 godzin. W razie jakichkolwiek wątpliwości wykonuje się kolejną próbę.

– Różne metody i procedury laboratoryjne mają różny czasu trwania, stąd fakt, że na wyniki niektórych badań czekamy tydzień, a inne są „od ręki”. Na czas oczekiwania na wynik składa się nie tylko sama procedura wykonania testu. Diagnosta musi również ocenić wartość diagnostyczną dostarczonego materiału (czy został prawidłowo pobrany/dostarczony), a następnie, po wykonaniu samego testu, ocenić jego wartość diagnostyczną. W chwili obecnej nie mamy szybkich „paskowych” testów wykrywających obecność wirusa SARS-CoV-2, które byłyby wiarygodne. Ale wciąż trwają prace nad udoskonalaniem testów i zapewne doczekamy się niebawem kolejnych generacji – wyjaśnia dr Bukowska-Strakova.

Laboratoria badające koronawirusa w Polsce

W tej chwili w Polsce funkcjonuje 11 ośrodków, które są przygotowane do wykonywania badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2. Minister Zdrowia zapowiada, że ich lista będzie stopniowo się powiększać.

Całodobowo pracują laboratoria w:

  1. Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny (NIZP – PZH),

  2. Szpitalu Zakaźnym w Warszawie

oraz w dziewięciu wojewódzkich stacjach sanitarno-epidemiologicznych (Olsztyn, Wrocław, Łódź, Katowice, Kielce, Rzeszów, Gorzów Wielkopolski, Poznań, Gdańsk).

W ciągu doby polskie laboratoria mogą przeanalizować maksymalnie 2000 próbek.

Laboratoria diagnozujące koronawirusa

medonet.pl

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: