DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY
    UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Pentagon:” USA atakują wspieraną przez Iran grupę, która uderzyła w bazę w Iraku”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

WASZYNGTON (AP) – USA rozpoczęły w czwartek naloty w Iraku, atakując wspieranych przez Iran szyickich członków milicji uważanych za odpowiedzialnych za atak rakietowy, który zabił i zranił żołnierzy amerykańskich i brytyjskich w bazie na północ od Bagdadu, powiedział Pentagon.

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że wielokrotne uderzenia myśliwcami amerykańskimi uderzyły w pięć lokalizacji i były głównie ukierunkowane na obiekty uzbrojenia Kataib Hezbollah w Iraku. W oświadczeniu Departamentu Obrony stwierdzono, że uderzenia były ukierunkowane na pięć magazynów broni „w celu znacznego pogorszenia ich zdolności do przeprowadzania przyszłych ataków”.

Strajki oznaczały szybką eskalację napięć z Teheranem i jego grupami zastępczymi w Iraku, zaledwie dwa miesiące po tym, jak Iran przeprowadził potężny atak rakietowy przeciwko wojskom amerykańskim w bazie w Iraku. Przybyli zaledwie kilka godzin po tym, jak czołowi przywódcy obrony USA zagrozili odwetem za środowy atak rakietowy, wyjaśniając, że wiedzieli, kto to zrobił i że napastnicy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

„Stany Zjednoczone nie będą tolerować ataków na nasz naród, nasze interesy lub naszych sojuszników” – powiedział sekretarz obrony Mark Esper. „Jak pokazaliśmy w ostatnich miesiącach, podejmiemy wszelkie działania niezbędne do ochrony naszych sił w Iraku i regionie”.

W oświadczeniu Pentagonu stwierdzono, że obiekty uderzone w strajkach precyzyjnych zostały wykorzystane do przechowywania broni używanej do atakowania sił USA i sił koalicyjnych. Nazwał kontratak „obronną, proporcjonalną i bezpośrednią odpowiedzią na zagrożenie”, jakie stanowią wspierane przez Iran szyickie grupy milicji.

Urzędnicy amerykańscy stwierdzili, że lokalizacje strajków dotyczyły głównie regionu Bagdadu. Jeden z urzędników amerykańskich powiedział, że doszło do dwóch strajków w Jurf al-Sakher, jednego w Karbali, jednego w Al-Musayib i jednego w Arabie Nawar Ahmad. Urzędnik powiedział, że przewidywane straty w USA będą niższe niż 50, i powiedział, że głównym wysiłkiem było uderzenie w broń.

Urzędnicy zabrali głos pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ niektóre szczegóły dotyczące operacji nie zostały jeszcze upublicznione.

Urzędnik z paramilitarnych Jednostek Mobilizacji Ludowej powiedział The Associated Press, że dwóch irackich pracowników policji federalnej zginęło w Jurf al-Sachher. Irackie oświadczenie wojskowe mówiło, że powietrzna „agresja” miała miejsce o 1:15 w rejonie Jurf al-Sakher, Al-Musayib, Nadżaf i Aleksandrii w kwaterze Głównej Jednostek Mobilizacyjnych, pułków ratunkowych i komandosów 9. dywizji armia iracka.

W czwartek Esper powiedział dziennikarzom z Pentagonu, że prezydent Donald Trump dał mu uprawnienia do podjęcia wszelkich działań, które uzna za konieczne.

„Zrobimy to krok po kroku, ale musimy pociągnąć sprawców do odpowiedzialności” – powiedział Esper. „Nie możesz strzelać do naszych baz, zabijać, ranić Amerykanów i uciec”.

W Białym Domu Trump zasugerował również, że może nadejść amerykański kontratak, mówiąc dziennikarzom: „Zobaczymy, jaka jest odpowiedź”. A generał armii Mark Milley, przewodniczący szefów sztabów, powiedział dziennikarzom Pentagonu, że USA wiedzą „z dużym stopniem pewności”, kto przeprowadził atak.

Na Kapitolu wcześniej tego samego dnia gen. Piechoty morskiej Frank McKenzie, główny dowódca USA na Bliskim Wschodzie, powiedział senatorom, że śmierć USA i żołnierzy koalicji stworzyli dla USA „czerwoną linię”, ale powiedział, że nie uważa Iranu „dobrze rozumie, gdzie jest nasza czerwona linia”.

Zapytany, czy jakikolwiek kontratak mógłby obejmować strajk w Iranie, Esper powiedział: „Koncentrujemy się na grupie, która naszym zdaniem popełniła to w Iraku”.

Dwóch żołnierzy amerykańskich i jeden brytyjski członek służby zginęło, a 14 innych zostało rannych, gdy 18 rakiet trafiło w środę do bazy. Wojsko USA poinformowało, że rakiety Katiusza o średnicy 107 mm zostały wystrzelone z wyrzutni ciężarówek znalezionej przez irackie siły bezpieczeństwa w pobliżu bazy po ataku.

Urzędnicy amerykańscy nie ujawnili publicznie, jaką grupę uważają za atak rakietowy, ale prawdopodobnym sprawcą była Kataib Hezbollah, wspierana przez Iran szyicka grupa milicji. A strajki amerykańskie, które miały miejsce w środku nocy w Iraku, były wymierzone w tę grupę.

Kataib Hezbollah był odpowiedzialny za atak rakietowy pod koniec grudnia na bazę wojskową w Kirkuku, która zabiła amerykańskiego kontrahenta, co spowodowało amerykańskie strajki wojskowe w odpowiedzi.

To z kolei doprowadziło do protestów w ambasadzie USA w Bagdadzie. Po nich 3 stycznia doszło do amerykańskiego nalotu, w którym zginął najpotężniejszy oficer wojskowy Iranu, gen. Qassem Soleimani, i Abu Mahdi al-Muhandis, przywódca wspieranych przez Iran bojówek w Iraku, którego członkiem jest Kataib Hezbollah. W odpowiedzi na zabójstwo Soleimani Iran rozpoczął masowy atak rakietowy 8 stycznia w bazie lotniczej al-Asad w Iraku, co spowodowało urazowe uszkodzenie mózgu u ponad 100 żołnierzy amerykańskich.

W czwartek rano McKenzie powiedział Senatowej Komisji Służb Zbrojnych, że zabicie Soleimani oraz wzrost liczby amerykańskich żołnierzy i aktywów w regionie dały Iranowi do zrozumienia, że USA będą tam bronić swoich interesów. Powiedział, że USA ponownie ustanowiły poziom odstraszania dla ataków Iran-państwo na państwo.

Powiedział jednak: „To, co się nie zmieniło, to ich ciągłe pragnienie, aby pośredniczyć za pośrednictwem swoich pośredników ponownie nas pośrednio. Jest to obszar znacznie trudniejszy do odstąpienia ”.

W czwartek Esper i Milley powiedzieli, że rozmawiali ze swoimi brytyjskimi odpowiednikami o ataku, ale odmówili podania szczegółów.

Zapytany, dlaczego żadna z rakiet nie została przechwycona, Milley powiedział, że nie ma w bazie systemów zdolnych do obrony przed tego rodzaju atakiem.

Powiedział także, że 14 rannych pracowników było mieszanką wojsk amerykańskich i sojuszniczych, a także kontrahentów, a także będą monitorowani pod kątem możliwych urazowych uszkodzeń mózgu po wybuchach.

___

Powiązany pisarz prasowy Qassim Abdul-Zahra w Bagdadzie przyczynił się do powstania tego raportu.

zrodlo:apnew

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: