Banki nie wykluczają specjalnych procedur dot. kredytów w dobie epidemii koronawirusa

Foto: ARKADIUSZ ZIOLEK / East News Banki nie wykluczają specjalnych procedur dot. kredytów w dobie epidemii koronawirusa

Koronawirus może powodować przestoje w firmach, a co się z tym wiąże, niepewność regularnych wypłat wynagrodzeń dla pracowników. Prezydent chciałby, aby Polacy posiadający kredyty hipoteczne mogli skorzystać z wakacji w spłacie rat w razie turbulencji związanych z wypłacaną im pensją. Banki nie wykluczają dodatkowych rozwiązań w tym zakresie.

  • Masz kredyt hipoteczny? Być może będziesz mógł zawiesić spłatę kredytu nawet na kilka miesięcy i to bez żadnych konsekwencji

  • Santander Bank już zapowiedział karencję w spłacie kapitału do 6 miesięcy dla kredytów gotówkowych oraz do 12 miesięcy dla kredytów hipotecznych

  • Pekao SA obserwuje sytuację i obiecuje podejmowanie decyzji adekwatnych do obserwowanych skutków kryzysu, jak też indywidualnej sytuacji klienta

Wakacje od spłaty kredytu bez konsekwencji

– Trzeba stworzyć takie warunki, w których możliwe byłoby – w łatwy i dostępny dla każdego sposób – zawieszenie spłaty kredytu na co najmniej kilka miesięcy, bez żadnych konsekwencji – zaapelował prezydent Andrzej Duda. Temat ten omawiał w gronie bankowców i ministra finansów, a po spotkaniu zdradził: – Widzę bardzo dużą wolę wyciągnięcia ręki do potrzebujących klientów ze strony prezesów banków, ze strony sektora bankowego.

Banki zapytane przez Business Insider Polska o możliwości wprowadzenia takich wakacji również nie powiedziały „nie”. – Karencja w spłacie – zwana też wakacjami kredytowymi – jest już teraz możliwa dla klientów mBanku zarówno indywidualnych jak i firmowych – wyjaśnił Piotr Rutkowski, zastępca rzecznika prasowego mBanku. – Szczegóły są uzależnione od konkretnego kredytu. Informację klienci mogą uzyskać u doradcy mBanku. Niezależnie od tego pracujemy nad dodatkowymi rozwiązaniami – dodał.

Nawet rok przerwy od kredytu

Także Monika Nowakowska, dyrektor departamentu Public Relations Santander Bank zapewniła, że bank, jako odpowiedzialny uczestnik rynku finansowego, jest otwarty na poszukiwanie rozwiązań i ułatwień dla klientów.

– Już teraz w Santander Bank Polska klientom indywidualnym oferujemy wakacje kredytowe. Ponadto klienci mogą skorzystać z karencji w spłacie kapitału do 6 miesięcy dla kredytów gotówkowych oraz do 12 miesięcy dla kredytów hipotecznych – zaznaczyła. – Wymaga to podpisania aneksu do umowy, pracujemy obecnie nad dodatkowymi ułatwieniami w tym procesie – także nad wprowadzeniem prolongaty w spłacie kapitału dla małych i średnich firm. Rozwiązania te chcemy wdrożyć najszybciej, jak to możliwe – dodała.

Z kolei Bank Pekao SA poinformował, że bacznie przygląda się obecnej sytuacji i będzie reagował na bieżąco – w zależności od tego, czego będzie wymagała sytuacja. – Uwzględnimy również sytuację naszych klientów oraz ich obiektywną zdolność i możliwość współpracy z bankiem według dotychczasowych zasad opisanych w umowach i regulaminach – stwierdził Paweł Bernat z biura Komunikacji Korporacyjnej Pekao SA. – W przypadkach obiektywnie uzasadnionych, możliwe będą modyfikacje trybu i zakresu współpracy, zawsze adekwatnie do obserwowanych całościowych skutków kryzysu, jak też indywidualnej sytuacji klienta – dodał.

Z kolei Związek Banków Polskich będzie rekomendował bankom wprowadzenie „uproszczonej procedury” w przyznawaniu karencji przy spłacie kredytów. Nie chodzi więc o umorzenie, a odłożenie w czasie płatności zobowiązań. ZBP spodziewa się, że okresy karencji być może będą musiały być wydłużane. Swoje rekomendacje Związek przedłoży bankom w ciągu najbliższych 70 godzin.

„Chodzi o to, by maksymalnie te procedury uprościć, bo mamy do czynienia z sytuacją nadzwyczajną. Natomiast liczymy się z tym i wiemy o tym, że banki będą mogły liczyć na jakieś wsparcie ze strony Narodowego Banku Polskiego i przyzwolenie regulacyjne na zachowanie niestandardowe. Żeby nie było wątpliwości – zobowiązania będą regulowane, tylko w odłożonym terminie” – podkreślił prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.