DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY
KONTA AUTORÓW WPISÓW I FILMÓW
    UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

„Jak Europa radzi sobie z przestępcami terroru, gdy są oni uwolnieni z więzienia”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Jak należy postępować z radykalizowanymi terrorystami, którzy zostali zwolnieni z więzienia?

Dwa niedawne ataki w Londynie spowodowały, że kwestia ta znalazła się w centrum uwagi, ponieważ obaj zaangażowali ekstremistycznych przestępców przeprowadzających ataki nożem, mimo że byli na radarze służb bezpieczeństwa.

Siły policyjne i służby ratunkowe stoją na miejscu ataku terrorystycznego na tramwaj Utrecht w marcu 2019 rPrawa autorskie do obrazuGETTY IMAGESPodpis podzdjęciem Przestępcy terroru zwolnieni z więzienia stanowią coraz większe wyzwanie dla służb bezpieczeństwa w Europie

20-letni Sudesh Amman przeprowadził atak w Streatham w zeszłym miesiącu zaledwie 10 dni po zwolnieniu z więzienia. Był to przypadek, który rozbrzmiał w całej Europie, gdzie inni przestępcy zostaną wkrótce uwolnieni.

Wielka Brytania szybko przyjęła przepisy blokujące automatyczne wczesne zwolnienie skazanych przestępców terrorystycznych. Inne kraje europejskie zmagają się z taką samą równowagą między bezpieczeństwem a swobodami obywatelskimi. Dla przestępców terrorystycznych druga szansa zawiera wiele zobowiązań.

Ilu jest przestępców terrorystycznych?

Setki zostaną zwolnione z europejskich więzień w ciągu najbliższych kilku lat, sugerują liczby. Europol, organ ścigania UE, daje pojęcie o liczbach .

Od 2016 do 2018 r. W Hiszpanii najwięcej spraw sądowych dotyczących przestępstw terrorystycznych (343) w UE, a następnie w Wielkiej Brytanii (329), Francji (327) i Belgii (301).

W 2018 r. 61% wyroków w tych sprawach w państwach UE zostało zaklasyfikowanych jako „przestępstwa terrorystyczne przeciwko dżihadystom”. Europol powiedział, że ten trend werdyktu rozpoczął się w 2015 r. – rok po ogłoszeniu przez Kalifornię Islamską (IS) kalifatu na Bliskim Wschodzie.

Dżihadyści, zradykalizowani przez IS, dokonali serii okrucieństw. Podczas listopadowych ataków w Paryżu w 2015 r. Zginęło 131 osób, a napastnik z ciężarówki w Nicei zamordował 86 osób w lipcu 2016 r.

Grafika przedstawiająca dane Europolu dotyczące przestępstw terrorystycznych

Przestępcy terroru nie pozostają za kratami na zawsze – punkt podkreślony przez globsec, think tank . Stwierdzono, że spośród 199 osób aresztowanych za przestępstwa terrorystyczne w 2015 r. 57% zostanie zwolnionych do 2023 r. Ich przestępstwa obejmują planowanie ataków i członkostwo w grupie terrorystycznej, a także finansowanie terroryzmu.

W samej Francji oczekuje się, że w tym roku zostanie zwolnionych około 45 z ponad 500 przestępców terrorystycznych w więzieniu. W Wielkiej Brytanii liczba wynosi 50, w Szwecji zero.

Większość krajów europejskich prowadzi lub finansuje programy rehabilitacji. Są to głównie małe programy ukierunkowane na ograniczoną liczbę przestępców. Mogą być obowiązkowe lub dobrowolne.

Niektóre mają na celu zmianę zachowania przestępców – co jest znane jako brak zaangażowania; inni starają się zmienić swoje poglądy ideologiczne – zwane deradykalizacją. Proces zazwyczaj rozpoczyna się w więzieniu, w którym więźniów uważa się za narażonych na radykalizację.

Jak Niemcy próbują deradykalizować swoich przestępców

Sieć zapobiegania przemocy (VPN) to tylko jedna z wielu grup społeczeństwa obywatelskiego zajmujących się deradykalizacją ekstremistycznych przestępców w Niemczech.

Gdy została założona w 2001 roku, VPN zajmował się kilkoma poważnymi skazanymi za terroryzm. Grupą docelową byli młodzi przestępcy zagrożeni prawicowym ekstremizmem.

Zmieniło się to w połowie 2010 roku, kiedy bojownicy islamscy zaczęli wracać ze stref wojennych, zabierając ze sobą swoje ekstremistyczne poglądy do więzienia.

„Te osoby są tak niebezpieczne, że nie można ich szkolić w grupie” – powiedziała BBC Cornelia Lotthammer, rzeczniczka VPN. „Zawsze istnieje ryzyko, że grupa zostanie zmanipulowana”.

Zdjęcie z broszury na temat programu deradykalizacji sieci zapobiegania przemocyPrawa autorskie do obrazuSIEĆ ZAPOBIEGANIA PRZEMOCY
Podpis obrazuProgram sieci zapobiegania przemocy obejmuje trzy fazy

Te trudne sprawy wymagają szkolenia „dwa na jednego” tak długo, jak to konieczne, często nakazanego przez sąd. Nawet wtedy niektórzy po prostu nie chcą ustąpić. VPN, finansowany przez rząd niemiecki, oferuje również dobrowolny program dla mniej poważnych przestępców.

Jego wiodąca metoda „edukacji odpowiedzialności” obejmuje staranną pracę detektywistyczną. Kluczowym elementem jest zrozumienie biografii sprawcy, od miłych wspomnień z dzieciństwa po akty przemocy.

„Próbujemy wykryć kluczowe punkty w ich biografii, kiedy wybrali niewłaściwą drogę” – powiedziała Lotthammer.

W fazie po więzieniu przestępcy muszą „wybrać inny sposób”. Zapewnia to połączenie doradztwa, szkolenia zawodowego i wsparcia rodzinnego przez okres do jednego roku.

Jak Francja próbuje oderwać się od ekstremistycznej ideologii

Przestępcy zradykalizowani w więzieniu byli szczególnie kłującym cierniem po stronie Francji.

Ataki Charliego Hebdo i Paryża w 2015 r. Dotyczyły ekstremistów, którzy odbyli karę więzienia. Teraz ponad 1000 obecnych więźniów zostało oznaczonych jako zradykalizowane.

Podpis w mediachCo sprawia, że ktoś zostaje islamskim ekstremistą? Jean-Claude Keller opisuje to, co widział w Mulhouse

Aby zniechęcić ich do podążania tą samą brutalną ścieżką, Francja sfinansowała oszałamiającą gamę programów deradykalizacji. Zostali skrytykowani za ich koszt, niejasne wyniki i piętnowanie muzułmanów.

W obliczu poważnych błędów z przeszłości premier Edouard Philippe ogłosił nowy plan antyterrorystyczny w 2018 r.

Zgodnie z planem zradykalizowani przestępcy są oceniani w wyspecjalizowanych jednostkach więzień o wysokim stopniu bezpieczeństwa i, w razie potrzeby, rozdzielani na osobne skrzydła. Nie jest to opcjonalne, ale niektórzy przestępcy nie chcą współpracować.

Lekarze przenoszą rannego mężczyznę w pobliżu Boulevard des Filles-du-Calvaire po ataku w listopadzie 2015 r. W Paryżu, FrancjaPrawa autorskie do obrazuGETTY IMAGES
Podpis pod zdjęciemNiektórzy sprawcy ataków w Paryżu w 2015 r. Odbyli karę więzienia

Rozmawiając z więźniami jeden na jednego, pracownicy socjalni starają się odłamać swoją ekstremistyczną ideologię, rozkładając ją stopniowo.

Po więzieniu sąd może wysłać sprawcę do jednego z czterech nowych francuskich ośrodków deradykalizacji w Paryżu, Marsylii, Lille i Lyonie. W tych ośrodkach leczenie jest kontynuowane pod nadzorem opiekunów, psychologów i doradców religijnych (imamów).

Centrum rehabilitacji PontournyPrawa autorskie do obrazuGETTY IMAGES
Podpis podzdjęciem Centrum rehabilitacji Pontourny, nazwane „akademią dżihadu”, zostało zamknięte w 2017 roku

Pierwsze francuskie centrum rehabilitacji zostało uznane za porażkę i zamknięte w 2017 r., A niewielu z nich uznano za niebezpiecznych ekstremistów.

Ale Coralie Tchina z francuskiego Ministerstwa Sprawiedliwości twierdzi, że od tego czasu ewoluowała. „Zajmujemy się islamskimi terrorystami, ale także zradykalizujemy ludzi skazanych za mniejsze przestępstwa”.

„Na razie to trochę działa”, powiedziała BBC.

Jak Holendrzy wzmocnili okres próbny

Holandia nie doświadczyła ataków terrorystycznych na skalę swoich europejskich sąsiadów, ale władze holenderskie wiedzą, że nie mogą sobie pozwolić na samozadowolenie.

Gokmen Tanis przyznał się do zastrzelenia czterech osób w tramwaju w Utrechcie i jest oskarżony o morderstwo z motywem terrorystycznym.

Prokuratorzy, Gokmen Tanis, znany przestępca oczekujący na gwałt, nie wykazał żadnych oznak ekstremizmu . Każdy, kto zostanie oznaczony jako zradykalizowany w Holandii, może zostać skierowany do TER (terroryści, ekstremiści i radykałowie).

Policja sprawdza tramwaj w 24 Oktoberplace w Utrechcie, gdzie miała miejsce strzelaninaPrawa autorskie do obrazuGETTY IMAGES
Podpis podzdjęciem Gökmen Tanis przyznał się do zabicia trzech osób tramwajem w Utrechcie

Zapoczątkowany w 2012 r. TER postrzega się jako rozbudowana wersja okresu próbnego, a nie program deradykalizacji.

„Chodzi o pracę w okresie próbnym – podobnie jak w przypadku innych grup docelowych – która jest uzupełniana o konkretne środki”, powiedziała BBC Stephanie van Erve, rzeczniczka holenderskiej służby probacyjnej (DPS).

Podpis w mediachCzłowiek kuszony przez ekstremizm mówi, że opowiedział mu o wojnie w Syrii grupa radykalnych muzułmanów

W ramach warunków zwolnienia warunkowego przestępcy są nadzorowani przez TER, aw niektórych przypadkach śledzeni za pomocą technologii GPS przez służby wywiadowcze. Przy wsparciu teologów islamskich personel TER promuje zmiany behawioralne i ideologiczne.

Co robią inne kraje europejskie?

Wiele z nich ma programy oparte na dwuetapowej strategii: interwencji w więzieniu i późniejszej opiece poza więzieniem. Na przykład Dania oddziela ekstremistycznych przestępców i wymaga od nich uczestnictwa w programie Back on Track przed wydaniem.

Rząd belgijski podobnie postrzega więzienie jako „potencjalną pożywkę dla radykalizacji”. W Belgii opracowano dobrowolny program ukierunkowany na wycofanie się – zmianę zachowania. W ubiegłym roku 27 więźniów zostało wybranych do wzięcia udziału w dziewięciomiesięcznym programie o nazwie Césure.

Prezentacyjna szara linia

Być może zainteresuje Cię także to, że Wielka Brytania robi walkę z ekstremizmem. Oto kilka linków:

Podpis w mediachMamy uczą się oznak radykalizacji
Prezentacyjna szara linia

Model hiszpański prowadzi dobrowolne programy deradykalizacji w kilku więzieniach. Raport UE mówi, że plan zachęca brutalnych radykałów do „zwracania się do religii z racjonalnego punktu widzenia” i uczenia się wartości demokratycznych. Według raportu El Periódico w 2018 r. Żaden z 23 uczestników nie wyrzekł się swojej ekstremistycznej ideologii .

Programy rehabilitacji: model sukcesu?

Nikt nie wie na pewno. Wyniki tych programów nie są dobrze zrozumiane z dwóch głównych powodów.

Po pierwsze, trudno jest naukowo ocenić ich sukces, ponieważ kwestie prawne, etyczne i bezpieczeństwa nakładają na to ograniczenia. Ale wiele z tych programów jest jeszcze w powijakach, więc nie istnieją odpowiednie studia przypadków ani dane i nie ma zgody co do tego, co stanowi najlepszą praktykę.

Są jednak powody do optymizmu. Spośród 189 przestępców nadzorowanych przez holenderski program, badanie wykazało, że tylko osiem wykazało oznaki recydywy – tendencję do ponownych przestępstw – w latach 2012-2018. Spośród najpoważniejszych przestępców terrorystycznych nadzorowanych przez VPN, żadna z nich nie powróciła.

Właśnie dlatego pani Lotthammer była tak zaskoczona atakiem w Londynie w styczniu.

„Dziwi mnie to, że pierwszą rzeczą, którą [Sudesh Amman] pomyślał po wyjściu z więzienia, był atak ludzi pod flagą ISIS” – powiedziała.

Sudesh AmmanPrawa autorskie do zdjęćSPOTKAŁY SIĘ Z POLICJĄ
Podpis podzdjęciem Atakujący Streatham Sudesh Amman miał 18 lat, kiedy został uwięziony za przestępstwa terrorystyczne w 2018 roku

Szef antyterrorystycznego Scotland Yardu, Neil Basu, zasugerował, że Amman jest poza rehabilitacją. Nie jest jasne, jakie wsparcie otrzymał w więzieniu. Ale nawet gdyby można było zrobić więcej, żaden program nie ma sprawdzonej recepty na sukces.

Aby mieć szansę, muszą być „dobrze obsadzone dobrze wyszkolonym personelem oraz odpowiednimi dostępnymi metodami i narzędziami”, powiedział BBC dr Daniel Koehler, dyrektor Niemieckiego Instytutu Badań Radykalizacji i De-Radykalizacji (GIRDS).

„W większości krajów tak nie jest, dlatego programy te nie osiągają potencjalnego wpływu” – powiedział dr Koehler.

zrodlo:BBC

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: