Papież Franciszek Źródło: PAP

W Watykanie potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa – ogłosiło w piątek biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Z tego powodu zawieszone zostały wizyty ambulatoryjne w tamtejszej przychodni. Chory to na szczęście nie papież Franciszek, choć hierarcha od tygodnia choruje na przeziębienie.

To na szczęście nie papież Franciszek jest pierwszym zakażonym w Watykanie. Ojciec Święty przeszedł testy na koronawirusa, a wynik był negatywny. W Stolicy Apostolskiej pojawił się jednak pierwszy przypadek Covid-19.

„Dzisiaj rano zostały czasowo zawieszone wszystkie usługi ambulatoryjne Dyrekcji Służby Zdrowia i Higieny Państwa Watykańskiego, by móc zdezynfekować pomieszczenia w następstwie pozytywnego przypadku Covid-19 stwierdzonego wczoraj u pacjenta” – napisano w wydanym komunikacie.

Watykan poinformował, że nadal działa punkt tamtejszego pogotowia. Zaznaczył też, że o przypadku koronawirusa zawiadomi włoskie służby i że wprowadzono przewidziany w takich sytuacjach protokół.

Watykan to przewidział

Papież Franciszek nie pojechał z powodu choroby na rekolekcje wielkopostne do podrzymskiej Aricci. Komunikuje się jednak z uczestnikami codziennie dzięki wideokonferencjom. Ojciec Święty od ponad tygodnia zmaga się z przeziębieniem, przez co nie wykonuje wszystkich swoich obowiązków.

Choć papież nie jest zakażony, to Watykan wcale nie lekceważy epidemii. Stolica Apostolska zamierza przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności.

„W odniesieniu do działalności Ojca Świętego, Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego w najbliższych dniach, analizowane są kroki mające na celu uniknięcie szerzenia się Covid-19, które zostałyby wprowadzone w koordynacji z tymi przyjętymi przez władze włoskie” – zapowiedziano w czwartkowej nocie watykańskiego biura prasowego.

Źródło: PAP, Ill messagero