DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY
KONTA AUTORÓW WPISÓW I FILMÓW
    UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Koronawirus a psychoza strachu, czyli dlaczego warto myć ręce nie tylko teraz. I częściej się badać

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
The following two tabs change content below.
miejsce-na-reklame.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania !   ♡♡♡ ZOBACZ TAKŻE POMAGAM ♡♡♡  https://zrzutka.pl/gc97mb

– Niepotrzebnie pojawia się panika związana z koronawirusem w Polsce. To jest najgorszy doradca – mówi prof. Piotr Jankowski, kardiolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. I zwraca szczególną uwagę na profilaktykę, nie tylko przy okazji takich epidemii. – Wszyscy przejmują się infekcją z Wuhanu, a nie zastanawiają się, że co roku ponad 20 tys. ludzi umiera na raka płuc – przypomina dr Anna Prokop-Staszecka, wieloletnia dyrektor Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie.

Gdyby opierać się tylko na liczbach, to większe zagrożenie w tej chwili niesie wirus grypy sezonowej. – Ale nie odbija się to takich echem, dlatego, że z grypą jesteśmy oswojeni. A koronawirus jest nowy – mówi prof. Jankowski.

Przypomnijmy, według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, tylko w lutym z powodu powikłań pogrypowych zmarły 23 osoby. Prawie 800 tys. na nią zachorowało. W sumie w całym poprzednim sezonie jesienno-zimowym (2018/2019) grypa spowodowała śmierć 143 osób.

– I nikt z tego powodu nie panikuje – mówi obrazowo dr Mirosław Szura, onkolog. Jak twierdzi, teraz wszyscy mają psychozę w sprawie koronawirusa, tak jakby nie było innych chorób. – To jest oczywiście duży problem, ale jest wiele innych dziedzin, które wymagają uwagi. Plus jest taki, że ludzie zaczęli częściej myć ręce i stosować środki dezynfekcyjne, choć powinno się to robić regularnie, nie tylko z powodu koronawirusa – mówi dr Szura.

Wykupując wszystko, ludzie zaczynają głupieć. A dlaczego się nie badają?

Inny z lekarzy, który chce pozostać anonimowy, przypomina scenę z ostatnich dni. Jak mówi, był „przerażony”, gdy dowiedział się od innych pracowników szpitala, że wszyscy wykupują wszystko ze sklepów. – Rzeczywiście, w sklepie nie było ani papieru toaletowego, ani mydła. Ludzie w taki sposób zaczynają głupieć. To jest co najmniej tak samo niebezpieczne i niepotrzebne – mówi. Bo jednocześnie – jak podkreśla – nie wykonują podstawowych badań profilaktycznych. Albo robią to bardzo rzadko.

Dr Jankowski zwraca uwagę na jeszcze inną rzecz. W Polsce najczęstszą przyczyną śmierci nie są wirusy czy generalnie choroby zakaźne, ale choroby układu krążenia, które przyczyniają się do 43 proc. wszystkich zgonów. Na drugim miejscu są nowotwory (26 proc.). – To główne choroby, które zagrażają zdrowiu i życiu Polaków. Oczywiście, nie chodzi tutaj o zderzenie tych liczb z koronawirusem, bo to jest potencjalnie poważne zagrożenie, ale warto zdać sobie sprawę z przyczyn, które do tych chorób prowadzą. Niezdrowy tryb życia, nadwaga, palenie tytoniu – to są najważniejsze powody – przypomina.

Dlatego – jak mówi – atmosfera, która się pojawiła się w Polsce w przestrzeni publicznej w ostatnich dniach, jest przesadzona. – Niewątpliwie trzeba przedsięwziąć niezbędne środki ostrożności. Uważać na osoby, które chodzą chore w przestrzeni publicznej, a najlepiej zostawać w domu, jeśli wychodzenie nie jest konieczne, często myć ręce, ale nie tylko teraz z powodu zagrożenia koronawirusem, unikać pocałunków na powitanie. Osoby, które mają jakąkolwiek infekcję, nawet zwykłe przeziębienie, są bardziej podatne na infekcję, więc lepiej zostać w domu – mówi, ale zaraz dodaje, że na co dzień przywiązujemy za małą wagę do profilaktyki. Do zdrowego odżywiania się, do diety bogatej w owoce i warzywa. – To jest zawsze wskazane i zalecane. Taka dieta, podobnie jak regularna aktywność fizyczna, zmniejsza ryzyko infekcji, ale też chorób serca czy nowotworów – przypomina.

„Co roku ponad 20 tysięcy ludzi umiera na raka płuc”

 – Całe życie walczyłam, jako pulmonolog, o to, aby ludzie zasłaniali się przy kaszleniu, kichaniu; żeby myli ręce. Tymczasem zdarzają się ciągle pacjenci, którym należy przypominać, żeby nie kasłali w naszą stronę. Pytają: A dlaczego? Ano dlatego, że obecność wirusa nie jest przecież wykluczona. To konkretna sytuacja, z którą miałam ostatnio do czynienia, kiedy już wiadomo było, że koronawirus jest bardzo blisko – mówi dr Anna Prokop-Staszecka, wieloletnia dyrektor Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie.

Jak podkreśla, teraz jest kilka ważnych pytań: czy ten wirus będzie mutował, czy zostanie wynaleziona przeciwko niemu szczepionka, czy będzie się wyciszał, jak w przypadku poprzednich dużych epidemii? – Tego jeszcze nie wiemy, choć niektóre sygnały mogą być niepokojące. Jest też inne pytanie, tak samo ważne: wszyscy przejmują się infekcją z Wuhanu, a nie zastanawiają się, że co roku ponad 20 tys. ludzi umiera na raka płuc – przypomina.

Jednocześnie dr Prokop-Staszecka przestrzega przed lekceważeniem koronawirusa. – W tej chwili rzeczywiście nie ma ważniejszego problemu. Tym bardziej, że do końca nie wiemy, co się dzieje w Chinach. Jest ciągle za dużo niewiadomych, aby uzyskać końcowy wynik. Ale paniki boję się jeszcze bardziej. A masowe zakupy, jakby był koniec świata, właśnie zmierzają w tym kierunku. Nie lekceważmy zagrożenia, ale nie poddawajmy się panice i regularnie się badajmy – mówi wieloletnia dyrektor Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie.

Palacze bardziej podatni na infekcje

Dr Prokop-Staszecka nie chce jednak w żaden sposób porównywać epidemii koronawirusa z innymi poważnymi problemami zdrowotnymi, np. ze śmiertelnością spowodowaną smogiem. – Dlatego, że ciągle mamy za mało danych i nie wiemy, czy to jest zagrożenie większe czy mniejsze. Dzisiaj najważniejsze jest to, aby zachować spokój, być ostrożnym i mieć świadomość, że profilaktyka jest jeszcze bardziej skuteczna – mówi.

– Wiemy, że osoby palące są bardziej podatne na infekcje układu oddechowego, ale najnowsze doniesienia z Chin wskazują, że również na koronawirusa – dodaje dr Jankowski.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: