Ks. kard. Barbarin z Lyonu Fot. Wikipedia

6 marca papież przyjął rezygnację kardynała Barbarina z funkcji arcybiskupa Lyonu. Kardynał składał dymisję już rok temu, ale Watykan zdecydował się poczekać na zakończenie sprawy tego duchownego, która toczyła się w sądzie.

We Francji pisano o „aferze Barbarina”. Kardynał został oskarżony o niepowiadomienie władz o pedofilskich czynach księdza Preynata ze swojej diecezji. Do przestępstwa doszło jednak jeszcze przed objęciem urzędu przez kardynała.

Sąd ks. kard. Philippe’a Barbarina najpierw skazał na 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu, ale w w procesie apelacyjnym uniewinnił. Kiedy wydawało się, żę sprawa jest już zamknięta, Franciszek dość nieoczekiwanie dymisję przyjął. Papież wskazał, że pozwolił sobie na okres refleksji.

Decyzję Franciszka ogłoszono 6 marca. Kard. Barbarin, który zostaje teraz emerytem, przekazał podziękowaniami dla „braci i sióstr diecezji Lyonu”. Duchowny zostaje emerytem w wieku 69 lat. Nazwisko jego następcy nie jest jeszcze znane.

Ks. Philippe Kardynał Barbarin urodził się w Rabacie w Maroku. W październiku 2003 odebrał z rąk Jana Pawła II nominację kardynalską. „To dla Kościoła w Lyonie okazja do otwarcia nowego rozdziału” – skomentował swoje odejście Kardynał.

Kardynał Barbarin jako arcybiskup Lyonu dość odważnie zabierał głos w sprawach społecznych. Wytoczenie mu procesu o rzekome tuszowanie pedofilii, skutecznie ten głos wyciszyło.

Źródło: Le Figaro