Noworodek. Fot. ilustracyjne. Foto: Pixabay
Noworodek. Fot. ilustracyjne. Foto: Pixabay

Sąd Najwyższy Izraela zezwolił na surogację przez homoseksualistów oraz samotnych mężczyzn. Pierwotnie prawo przewidywało jedynie surogację dla małżeństw, potem poszerzono je na lesbijki i samotne matki, by ostatecznie wyszło totalne zwycięstwo LGBT. Surogacja jest tam obecnie powszechnie dostępna.

Surogacja w Izraelu do 2018 roku dostępna była jedynie dla heteroseksualnych par małżeńskich. Później zamówić dziecko mogły lesbijki i samotne kobiety.

Wygraliśmy! To emocjonujący dzień. Izrael zrobił w końcu krok w kierunku krajów rozwiniętych na świecie w zakresie praw dla osób LGBT – napisała w oświadczeniu Julien Bahloul, rzecznik Stowarzyszenia Gejów z Izraela.

Cieszymy się, że Sąd Najwyższy podjął tę odważną i sprawiedliwą decyzję – dodała.

Bahloul zaskarżyła ustawę z 2018 roku. Dyskryminowała ona bowiem homoseksualistów płci męskiej oraz samotnych mężczyzn. W czwartkowym orzeczeniu sędziowie dali parlamentowi „12 miesięcy na położenie kresu dyskryminacji par osób tej samej płci i samotnych mężczyzn”.

Decyzja zapadła tuż przed wyborami. To zaskakujące, ponieważ żydowscy ortodoksi, którzy uchodzą za sprzymierzeńców premiera Benjamina Netanjahu, są bardzo negatywnie nastawieni na LGBT. Szczególnie właśnie na homoseksualistów płci męskiej.

Źródło: pch24.pl