Irański przedstawiciel Madżlisu z Kom: 10 zgonów każdego dnia z powodu koronawirusa w mieście, reżim ukrywa liczbę zmarłych w Iranie; Były urzędnik na stanowisku prezydenta Rouhani: „Koronawirus – prezent od duchownych Republiki Islamskiej [Iranu] dla ludu”

Screenshot_4
Członkowie Madżlisu na posiedzeniu plenum w Teheranie (źródło: Fars, Iran, 24 lutego 2020 r.)

W Iranie rośnie liczba doniesień o wybuchach koronawirusa w kilku irańskich miastach, szczególnie w Qom. Na posiedzeniu plenum Majlis 24 lutego 2020 r. Przedstawiciel Koma Ahmad Amirabadi ujawnił, że władze irańskie ukrywają statystyki dotyczące wybuchu wirusa w kraju, liczby nosicieli i ofiar śmiertelnych oraz faktu, że reżim nie jest przygotowany poradzić sobie z epidemią.

Ponadto prezydent Uniwersytetu Medycznego w Qom, dr Mohammad Reza Qadir, przyznał podczas transmisji telewizyjnej na żywo, że Ministerstwo Zdrowia zabroniło mu ujawnienia tych informacji. Dodał, że sytuacja w mieście jest krytyczna i błagał władze o podjęcie działań.

Ze swojej strony irański wiceminister zdrowia Iraj Harirchi zażądał, aby informacje o wpływie wirusa były przekazywane wyłącznie władzom i tylko za pośrednictwem oficjalnego, tajnego listu, i dodał, że odmówił poddania miast kwarantannie w celu zwalczania wirusa. [1]

20 lutego Amir Moqaddam, były dyrektor PR i łącznik między biurem prezydenta Iranu Hassanem Rouhani a Majlis, który kilka lat temu opuścił Iran, wyjaśnił na swoim kanale na platformie komunikacyjnej Telegram, że reżim ma szerokie powiązania z Chinami, że to on używa do rozpowszechniania szyitówIslam tam i to jest powód wybuchu koronawirusa w świętym mieście Kom, gdzie studiuje wielu chińskich duchownych. Oskarżając reżim i kleryków o ukrywanie informacji przed opinią publiczną, Moqqadam napisał: „Nic dziwnego, że wybuch koronawirusa rozpoczął się w Qom i z taką zjadliwością. [Organizacja] seminariów w Qom ma rozległą sieć w Chinach. Każdego roku setki duchownych są wysyłane do Chin. Chińczycy mają specjalne seminarium w Kom, i zawsze przychodzą i wychodzą [z Chin]. W seminariach uczą się chińskiego. Ulice Kom są wypełnione chińskim [muzułmaninem] ] duchowni Koronawirus jest darem duchownych i Islamskiej Republiki [Iranu] dla narodu [Iranu].[2] (patrz jego zdjęcia poniżej chińskiego w Kom).

Przedstawiciele obozów politycznych wskazują na siebie palcami za to, że nie poradzili sobie z kryzysem. Dwa główne obozy w Iranie – reformiści i konserwatywni pragmatyści, których kandydaci na zeszłotygodniowe wybory Majlis zostali zdyskwalifikowani przez tysiące [3] i ideologiczni konserwatyści – oskarżają się wzajemnie o sytuację.

Oto główne punkty oświadczeń na temat kryzysu koronawirusowego w Komie i Iranie:  

Przedstawiciel Majlis z Qom Ahmad Amirabadi: „50 pacjentów z koronawirusem zmarło w Qom”; „Rządowa walka z koronawirusem jest zerowa”

Na posiedzeniu plenum Majlis 24 lutego Ahmad Amirabadi, przedstawiciel Koma w Majlis, powiedział: „Sytuacja wybuchu koronawirusa w Kom jest niezadowalająca. Moim zdaniem rządowa kontrola rozprzestrzeniania się choroby nie powiodła się. Rządowa walka przeciwko koronawirus wynosi zero. Do tej pory pielęgniarki w szpitalach nie miały odpowiedniej [ochronnej] odzieży na warunki kwarantanny i leczą pacjentów ze strachu i przerażenia.

„Niestety, rząd nie jest tak przerażający, jak powinien, i nie traktuje tej sprawy jak kryzysu. To prawda, że ​​musimy zachować spokój, ale nie możemy odzwierciedlać zakresu kryzysu [opinii publicznej] tak, jakby nic się nie działo. Dziesięć osób umiera codziennie w Qom z powodu koronawirusa. W ciągu ostatnich dwóch tygodni do ostatniej nocy około 50 pacjentów z koronawirusem zmarło w Qom, a wina spoczywa na ministrze zdrowia. Niestety minęły trzy tygodnie odkąd wirus osiągnął Qom, ale władze poinformowały [społeczeństwo o tym] dopiero niedawno. Prawdą jest, że 250 osób jest teraz poddanych kwarantannie, ale w Qom nie ma wystarczających zasobów, a czasami nie ma wystarczającej ilości masek w aptekach [dla publiczny].

„Na tajnej sesji Majlis poprosiłem ministra zdrowia, by poddał kwarantannie Qom, a nawet spierałem się z nim o kłamstwa, które przekazuje opinii publicznej, ponieważ okoliczności nie są takie, jak rząd mówi opinii publicznej, a sytuacja w Qom jest krytyczna …

„Rząd nie chciał opublikować wiadomości o koronawirusie, aby nie przestraszyć opinii publicznej … Przez cały czas od wybuchu wirusa w Komu zginęły 32 osoby poddane kwarantannie … U dwójki dzieci zdiagnozowano to [i] nawet prezydent Qom University of Medical Sciences został zarażony, aw świetle krytycznej sytuacji należy jak najszybciej wybrać zastępcę [jego].

„Pielęgniarki nie mają żadnych środków ochrony, pomimo oświadczeń ministra zdrowia, że ​​od rana wysłano do nich 7 000 [zestawów ochronnych] ubrań. Nie wiem, czy te oświadczenia są prawdziwe, czy fałszywe.

„Do tej pory rząd nie podjął żadnych specjalnych działań przeciwko koronawirusowi … W ciągu ostatnich 48 godzin czterech lekarzy okulistów wysłano do Kom, ale uciekli z dnia na dzień.

„Według oświadczeń prezesa Qom University of Medical Sciences, pierwsze zgony z powodu koronawirusa miały miejsce 13 lutego [uwaga: system opieki zdrowotnej zgłosił zgony zaledwie tydzień później]”.

Następnie agencja informacyjna ILNA poinformowała, że ​​Amirabadi zachorował po tym, jak przemówił i wyszedł, a personel Majlis zdezynfekował ten teren z obawy, że został zarażony koronawirusem.

Irański wiceminister zdrowia: statystyki koronawirusa powinny być zgłaszane „w oficjalnym, tajnym piśmie”; Amirabadi kłamie; Sprzeciwiamy się kwarantannom

Irański wiceminister zdrowia Iraj Harirchi zaprzeczył twierdzeniom Amirabadiego: „Zaprzeczam [twierdzeniu], że 50 osób zmarło w Kom. Nikt nie jest upoważniony do ujawnienia takich informacji. Nie odpowiadam na [kłamliwe] zagraniczne media informujące o liczbie zabitych o chorobie. Jeśli w Iranie jest ktoś, kto troszczy się o sytuację i ma coś do powiedzenia w tej sprawie, powinien przesłać numery w oficjalnym, tajnym piśmie. Amirabadi powinien był nas o tym oficjalnie i potajemnie powiadomić. umarłego z koronawirusa stanowi nawet połowę tego, co donosił Amirabadi, ustąpię. Ale nie cofamy się przed faktem, że myli opinię publiczną … To nie jest czas na polityczną rywalizację; koronawirus jest kwestią narodową i musimy to zjednoczyć i wykorzenić … ”

https://www.memri.org