Minister zdrowia Łukasz Szumowski ostrzegł podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że przez „podgrzewanie paniki” może dojść do sytuacji, że któryś pacjent nie dostanie tego świadczenia, które powinien dostać.

– To nie będzie służyło jego zdrowiu

 – dodał.

– Kolejny raz, jak mantrę, powtarzam: bardzo proszę kolegów polityków o to, żeby sytuacji pacjentów nie wykorzystywać do bieżącej aktywności partyjnej. To jest sprawa bezpieczeństwa pacjentów, zachowania się pacjentów

 – powiedział Szumowski.

Na konferencji minister zdrowia poinformował, że w Polsce nie zanotowano jeszcze przypadku zarażenia koronawirusem. Zaznaczył jednak, że pojawienie się tego wirusa w kraju to kwestia najbliższego czasu.

Z kolei minister Michał Dworczyk podkreślił, że przekazywanie rzetelnych danych o koronawirusie jest niezwykle istotne. Przekazał, że w połowie tygodnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zwróciła się do mediów o udostępnienie czasu antenowego, by przekazywać prawdziwe informacje.

– Chciałbym bardzo podziękować telewizji publicznej, radiu publicznemu, ale i komercyjnym rozgłośniom: RMF, Radio Zet, TOK FM i innym, które odpowiedziały pozytywnie. Będziemy akcję informacyjną poszerzać

 – poinformował.

Podczas konferencji zaprezentowano pierwszy materiał, który pojawi się w mediach. Można się z niego dowiedzieć m.in., że nowy koronawirus powoduje gorączkę, kaszel, duszności, bóle mięśni zmęczenie, a także że przenosi się droga kropelkową – podczas kaszlu, kichania i mówienia. Zobaczcie ten film.

Uruchomiono także specjalną stronę internetową. 

https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie