Wirus Wuhan Chiny Pekin stacja kolejowa

Dziewczyna nosi maskę na głównym dworcu kolejowym w Pekinie. Kevin Frayer / Getty Images

Liczba ofiar epidemii koronawirusa  , która ogarnęła Chiny , osiągnęła 2360 osób, a na całym świecie zarażonych jest ponad 77 700 osób.

Wirus, który powoduje chorobę oficjalnie znaną obecnie jako COVID-19, rozprzestrzenił się na wszystkie prowincje i regiony w Chinach, a także co najmniej 29 innych krajów. Zarówno liczba zgonów, jak i liczba zarażonych pacjentów przekraczają liczbę przypadków SARS w 2003 r .

Piętnaście osób zmarło poza Chinami kontynentalnymi.

Wirus odzwierzęcy mógł przeskakiwać ze zwierząt na ludzi na targu w chińskim mieście Wuhan. Naukowcy sądzą, że wirus pochodzi od nietoperzy, a jedno badanie sugeruje, że choroba mogła rozprzestrzenić się z zagrożonych pangolin na ludzi.

Stany Zjednoczone zgłosiły 35 przypadków, a kraj przyleciał pasażerów paczek ze statku wycieczkowego poddanego kwarantannie w Japonii, w tym 14 pasażerów z wirusem.

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła wybuch epidemii stanem zdrowia publicznego, a prezydent Chin Xi Jinping powiedział, że wirus stanowi „poważne zagrożenie”.

Oto wszystko, co wiemy.

Pierwszy przypadek koronawirusa odnotowano w Wuhan w grudniu. Centralne chińskie miasto ma 11 milionów mieszkańców.

mapa Wuhan

Ruobing Su / Business Insider

Objawy przypominające zapalenie płuc wirusa obejmują gorączkę i trudności w oddychaniu.

objawy wirusa Wuhan

Samantha Lee / Business Insider

Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom osoba może być zagrożona, jeśli:

 • Gorączka i objawy chorób dolnych dróg oddechowych, takie jak kaszel lub trudności w oddychaniu, po podróży do Wuhan lub bliskim kontakcie z osobą chorą, która jest badana pod kątem wirusa w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

 • Gorączka lub objawy choroby dolnych dróg oddechowych po bliskim kontakcie w ciągu ostatnich dwóch tygodni z osobą, u której potwierdzono obecność wirusa.

Chińscy urzędnicy ds. Zdrowia twierdzą, że okres inkubacji wirusa wynosi od jednego do 14 dni, podczas których nosiciele mogą być zakaźni. 

Wirus zabił co najmniej 2360 osób.

Badanie przesiewowe w poszukiwaniu chorób koronawirusowych w Wuhan w Chinach

Mężczyzna opuszcza centrum medyczne w Wuhan. Noel Celis / AFP przez Getty Images

„Ludzie, którzy najprawdopodobniej umrą jako pierwsi, będą mieli inne choroby”, powiedział Business Insider Adrian Hyzler, dyrektor medyczny Healix International, który oferuje rozwiązania w zakresie zarządzania ryzykiem dla globalnych podróżników. „Ale w miarę rozprzestrzeniania się zbierze więcej ludzi, tak jak grypa”.

Według chińskich urzędników większość zmarłych pacjentów była w podeszłym wieku lub w inny sposób źle się czuła.

Zarażono ponad 77 700 osób.

Sprzedawca rozdaje kopie gazet z nagłówkami „Wuhan wybucha nowy typ koronawirusa, Hongkong zapobiega powtórzeniu SARS” na ulicy w Hongkongu, sobota, 11 stycznia 2020 r. Władze ds. Zdrowia w chińskim mieście Wuhan donosi o pierwszej śmierci z powodu nowego rodzaju koronawirusa. Miejska Komisja Zdrowia Wuhan poinformowała w sobotę, że siedem innych osób znajduje się w stanie krytycznym. (AP Photo / Andy Wong)

Sprzedawca w Hongkongu 11 stycznia rozdaje kopie gazet z nagłówkami o wybuchu koronawirusa. Associated Press

Wirus zainfekował co najmniej 77 659 osób na dzień 21 lutego, z ogromną większością przypadków w Chinach.

Chiny zmieniły sposób liczenia przypadków wielokrotnie.

Lekarze koronawirusa Wuhan

Pracownicy medyczni czekają razem przed przejęciem dużego tymczasowego szpitala zbudowanego w centrum wystawowym w Wuhan 5 lutego. Polecaj China / Barcroft Media za pośrednictwem Getty Images

13 lutego Komisja Zdrowia Hubei dodała 14 800 osób do swojej listy przypadków i zgłosiła 242 dodatkowe zgony. Komisja stwierdziła, że ​​skok był spowodowany zmianą sposobu liczenia przypadków: nowsze liczby obejmowały diagnozy kliniczne wykonane za pomocą tomografii komputerowej płuc pacjentów oprócz wyników badań laboratoryjnych.

Ale potem 20 lutego komisja wróciła do liczenia tylko przypadków potwierdzonych laboratoryjnie. Niektórzy pacjenci, którzy zostali potwierdzeni za pomocą tomografii komputerowej, uzyskali wynik ujemny dla wirusa, więc zostali odjęci od całości.

Chińska Komisja Zdrowia usunęła również 108 ofiar śmiertelnych z ogólnej liczby ofiar śmiertelnych 14 lutego, ponieważ podała, że ​​liczba ofiar śmiertelnych została policzona podwójnie .

Rzeczywista liczba zarażonych osób jest prawdopodobnie nadal wyższa niż oficjalna liczba.

wirus wuhan chiny

Pracownicy medyczni w pobliżu szpitala Jinyintan w Wuhan, w którym przebywali pacjenci z koronawirusem, 10 stycznia. Reuters

Naukowcy z Imperial College London oszacowali na początku tego miesiąca, że tylko jedna na 19 osób zarażonych wirusem otrzymywała diagnozę.

Ta tabela pokazuje szybkość rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa.

 

Przypadki zostały potwierdzone w co najmniej 29 innych krajach.

Poza Chinami odnotowano przypadki w Australii, Belgii, Kambodży, Kanadzie, Egipcie, Finlandii, Francji, Niemczech, Indiach, Iranie, Izraelu, Włoszech, Japonii, Libanie, Malezji, Nepalu, Filipinach, Rosji, Singapurze, Korei Południowej , Hiszpanii, Sri Lanki, Szwecji, Tajwanu, Tajlandii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Wielkiej Brytanii, USA i Wietnamu.

Czterech pacjentów w Iranie zmarło, podobnie jak dwóch w Korei Południowej, 70-letni mężczyzna i 39-letni mężczyzna w Hongkongu, mężczyzna na Filipinach, 61-letni taksówkarz na Tajwanie, kobieta po osiemdziesiątce w Japonii i 80-letni chiński turysta we Francji oraz 77-letni mężczyzna we Włoszech.

W Korei Południowej odnotowano wzrost liczby przypadków koronawirusa po wydarzeniu „super rozprzestrzeniania się” w „kultowym kościele”.

Kościół koronawirusa Daegu w Korei Południowej

Pracownicy firmy świadczącej usługi dezynfekcji dezynfekują ulicę przed oddziałem Kościoła Shincheonji Jezusa w Świątyni Tabernakulum Świadectwa, w którym kobieta znana jako „Pacjent 31” uczestniczyła w nabożeństwie w Daegu Reuters

W Korei Południowej odnotowano wzrost liczby przypadków koronawirusa po tym, jak kilka zainfekowanych osób było członkami kontrowersyjnego Kościoła Jezusa w Shincheonji po tym, jak „super rozprzestrzeniający” zarażił 43 osoby podczas wydarzenia w Świątyni Tabernakulum Świadectwa.

Świątynia, która jest gałęzią ruchu Shincheonji, jest postrzegana przez wielu jako kult, chociaż przywódcy kościelni zaprzeczają oskarżeniom o bycie winnym wybuchu koronawirusa w Korei Południowej.

Całkowita liczba przypadków i zgonów znacznie przewyższyła liczbę wybuchów SARS.

 

7 lutego lekarz z informatora w Wuhan, cenzurowany po usłyszeniu alarmu o koronawirycie, zmarł na tę chorobę.

LI WENLIANG

Li Wenliang nosi maskę do oddychania 3 lutego. Zmarł 7 lutego. 

FUNDUSZ LI WENLIANG / GAN EN za pośrednictwem REUTERS

Li Wenliang, 34-letni lekarz w Central Wuhan Hospital, był jedną z pierwszych osób, które wydały alarm o nowej epidemii w grudniu. Zaalarmował grupę absolwentów swojej szkoły medycznej. Ale został uciszony przez policję w Wuhan i zmuszony do podpisania listu z informacją, że „robi fałszywe komentarze”.

Li złapał koronawirusa po leczeniu pacjentów. On zmarł 7 lutego .

Według The Guardian , kilka dni później chiński profesor został aresztowany w domu po opublikowaniu zjadliwego ataku na reakcję rządu na wybuch .

Niewiele dzieci zostało zarażonych, ale chińskie władze poinformowały, że dziecko otrzymało diagnozę zaledwie 30 godzin po urodzeniu.

dziecko koronawirusa

Dziecko na międzynarodowym lotnisku Ninoy Aquino w Manili na Filipinach 3 lutego. Ezra Acayan / Getty Images

Inne jednorazowe przypadki wirusa u dzieci to 9-miesięczna dziewczynka w Pekinie, dziecko w Niemczech, którego ojciec także miał wirusa, oraz dziecko w Shenzhen, które zostało zarażone, ale nie wykazało żadnych objawów.

Wydaje się jednak, że wirus dotyka głównie dorosłych. Badanie opublikowane w New England Journal of Medicine pod koniec stycznia spekulują, że „dzieci mogą być mniej prawdopodobne, aby zarazić lub, jeżeli zainfekowany, może pokazać łagodniejsze objawy” niż dorośli. 

Specjaliści od chorób twierdzą, że dobrze, że wirus nie rozprzestrzenił się zbyt często wśród dzieci, ponieważ dzieci są mniej skłonne do mycia rąk i zakrywania ust – zachowania, które mogą rozprzestrzeniać zarazki.

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że ​​epidemia koronawirusa stała się globalnym stanem zdrowia publicznego 30 stycznia.

Światowa Organizacja Zdrowia

Zgromadzenie Światowej Organizacji Zdrowia w Genewie w maju 2008 r. FABRICE COFFRINI / AFP przez Getty Images

„Nie wiemy, jakie szkody mógłby wyrządzić ten wirus, gdyby rozprzestrzenił się w kraju o słabszym systemie opieki zdrowotnej. Musimy działać teraz, aby pomóc krajom w przygotowaniu się na taką możliwość” – powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Na razie WHO nie zaleca ograniczania przepływu podróży i handlu.

„Ta deklaracja nie jest wotum zaufania dla Chin” – dodał Ghebreyesus. „Nigdy w życiu nie widziałem takiej mobilizacji”.

Globalne oświadczenie zdrowotne zostało wykorzystane pięć razy od czasu jego utworzenia w 2005 r.

„Robią to tylko w przypadku nadzwyczajnych chorób o międzynarodowym znaczeniu” – powiedział Hyzler. „Nagle świat zostaje ostrzeżony w znacznie większym stopniu i zaczną udzielać o wiele więcej pomocy lotniskom, transportować węzły i starać się kontrolować tę epidemię”.

Administracja Trumpa nałożyła zakaz podróżowania na cudzoziemców, którzy przebywali w Chinach w ciągu ostatnich 14 dni.

Donald Trump Alex Azar

Prezydent Donald Trump z Sekretarzem Zdrowia i Opieki Społecznej Alexem Azarem 11 maja 2018 r. Reuters

Zakaz wszedł w życie 2 lutego, z wyjątkami dotyczącymi członków najbliższej rodziny obywateli amerykańskich i stałych mieszkańców.

Obywatele USA powracający do domu, którzy przebywali w chińskiej prowincji Hubei – gdzie znajduje się Wuhan – w ciągu ostatnich 14 dni mogą zostać poddani kwarantannie do dwóch tygodni.

„Amerykańską opinię publiczną można zapewnić, że rząd Stanów Zjednoczonych w pełni działa na rzecz ochrony zdrowia i bezpieczeństwa narodu amerykańskiego”, powiedział sekretarz ds. Zdrowia i usług społecznych Alex Azar podczas briefingu 31 stycznia.

Urzędnicy ds. Zdrowia uważają, że koronawirus mógł przeskakiwać ze zwierząt na ludzi na targu owoców morza w Wuhan, gdzie sprzedawano żywe zwierzęta.

Źródło wirusa na rynku owoców morza w Wuhan China

Hurtowy rynek owoców morza Huanan w Wuhan, który został zamknięty po zidentyfikowaniu jako prawdopodobny punkt początkowy nowego koronawirusa. Zdjęcie Noel Celis / AFP przez Getty Images

Początkowo powiedzieli, że wirus może rozprzestrzeniać się tylko ze zwierząt na ludzi. Ale 20 stycznia chińscy urzędnicy potwierdzili, że wirus można przenosić między ludźmi.

Naukowcy sądzą, że wirus pochodzi od nietoperzy. Jedno z badań sugerowało, że początkowo mógł skakać z nietoperzy na węże na ludzi, ale jest to mało prawdopodobne. Pangoliny, świnie lub cywety są bardziej prawdopodobnymi kandydatami.

ZDJĘCIE PLIKU: Mężczyzna trzyma łuskowiec w ośrodku ratowania dzikich zwierząt w Cuc Phuong, pod Hanoi, Wietnam, 12 września 2016 r. REUTERS / Kham / File Photo

Mężczyzna trzyma łuskowiec w ośrodku ratunkowym dla dzikich zwierząt w Cuc Phuong, poza Hanoi, Wietnam, 12 września 2016 r. Kham / Reuters

artykule w Journal of Medical Virology naukowcy stwierdzili, że kody białkowe preferowane przez wirusa Wuhan bardzo przypominają kody białkowe u węży . Ale Cui Jie, wirusolog, który pomógł zidentyfikować wirusy związane z SARS u nietoperzy w 2017 roku, powiedział, że szczep z Wuhan był wyraźnie „wirusem ssaków”.

7 lutego naukowcy z South China Agricultural University zasugerowali, że zagrożona łuskowiec mogła być gatunkiem pośrednim między nietoperzami a ludźmi.

Wirus SARS powstał również na chińskim rynku, który sprzedawał żywe zwierzęta. Zabił 774 osoby od listopada 2002 r. Do lipca 2003 r.

Sars

Lekarz sprawdzający sprzęt w sali badań SARS na międzynarodowym lotnisku w Kuala Lumpur w Malezji w 2003 roku. AHMAD YUSNI / AFP) (Zdjęcie AHMAD YUSNI / AFP za pośrednictwem Getty Images

COVID-19 wydaje się być bardziej zaraźliwy, ale mniej śmiercionośny niż SARS . Obie należą do tej samej rodziny koronawirusów.

Nie ma szczepionek, które zapobiegałyby zarażeniu koronawirusem ludzi.

Chiński wirus

Personel medyczny przenosi pacjenta do szpitala w Jinyintan, gdzie leczeni są pacjenci zarażeni koronawirusem, w Wuhan 18 stycznia. STR / AFP przez Getty Images

Pięć wiodących firm farmaceutycznych – Johnson & Johnson, Regeneron Pharmaceuticals, GlaxoSmithKline, Moderna i Gilead Sciences – ogłosiły plany badań i opracowania metod leczenia nowego koronawirusa.

USA zgłosiły 34 przypadki koronawirusa – 13 przypadków lokalnych i 21 repatriowanych obywateli.

 

Według CDC ryzyko w USA jest nadal niskie.

 

Dwóch pacjentów w USA przekazało koronawirusa swoim małżonkom.

Lotnisko Coronavirus

Pasażerowie z Wuhan przechodzą kwarantannę na międzynarodowym lotnisku Narita niedaleko Tokio 23 stycznia. Wiadomości Kyodo za pośrednictwem Getty Images

W Chicago kobieta po sześćdziesiątce przekazała wirusa mężowi . Niedawno pojechała do Wuhan, aby opiekować się starszym ojcem, ale jej mąż nie podróżował z nią. Według CDC jest w stabilnym stanie, a kobieta podobno ma się dobrze.

W hrabstwie San Benito w Kalifornii 57-letni mężczyzna przekazał wirusa swojej żonie po powrocie z Wuhan. Obie zostały przeniesione za pośrednictwem karetki pogotowia do Uniwersytetu Kalifornijskiego w szpitalu w San Francisco, gdy ich stan się pogorszył.

Osiemnastu pacjentów w USA było pasażerami statku wycieczkowego Diamond Princess w Japonii.

diamentowa księżniczka się wciąga. jpg

Pasażer na balkonie kabiny statku wycieczkowego Diamond Princess 11 lutego. Reuters / Issei Kato

Pacjenci z dodatnim wynikiem testu na obecność wirusa zostali przewiezieni z powrotem do USA wraz z setkami innych osób poddanych kwarantannie na statku.

Trzymano ich w izolacji w samolocie . Wszyscy w trakcie lotu są poddawani kwarantannie w USA przez dwa tygodnie.

Według CDC, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, wszyscy podróżni powinni często myć ręce mydłem i wodą, upewniając się, że szorują przez co najmniej 20 sekund.

Podróżujący w maskach przybywają na bezpośredni lot z Chin, po tym, jak rzecznik z amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) powiedział, że podróżnik z Chin był pierwszą osobą w Stanach Zjednoczonych, u której zdiagnozowano koronawirusa Wuhana w Seattle -Tacoma International Airport w SeaTac, Waszyngton, USA, 23 stycznia 2020 r. REUTERS / David Ryder

Podróżujący przylatują samolotem z Chin na międzynarodowe lotnisko Seattle-Tacoma. Reuters

Podróżujący powinni również unikać dotykania oczu, nosa lub ust niemytymi rękami. Jednak noszenie maski raczej nie będzie najlepszą obroną. 

„Nie ma w tym nic złego”, powiedział Eric Toner, naukowiec z Johns Hopkins Center for Health Security, powiedział Business Insider. „Ale noszenie masek, z wyjątkiem sytuacji pracownika służby zdrowia, nigdy nie okazało się bardzo skutecznym sposobem ochrony przed chorobami zakaźnymi”.

Lokalni urzędnicy poddali kwarantannę Wuhan, zamykając cały transport.

Urzędnicy ds. Zdrowia w kombinezonach ochronnych czekają przy bramie, aby sprawdzić temperaturę ciała pasażerów przybywających z miasta Wuhan w środę, 22 stycznia 2020 r., Na lotnisko w Pekinie w Chinach. Niemal dwie dekady po katastrofalnej epidemii SARS, bardziej otwarta reakcja Chin na nowego wirusa sygnalizuje jej rosnące zaufanie i większą świadomość pułapek cenzury, mimo że rząd jest tak autorytarny jak zawsze. (AP Photo Emily Wang)

Urzędnicy ds. Zdrowia w kombinezonach hazmat sprawdzają temperaturę ciała pasażerów przybywających z Wuhan 22 stycznia na lotnisko w Pekinie. Emily Wang / AP

Cały transport publiczny w mieście – w tym autobusy, metro i promy – został zatrzymany 23 stycznia. Pociągi i samoloty wjeżdżające i wyjeżdżające z miasta również zostały zamknięte, a także blokad drogowych, które zapobiegały wjazdom taksówek i samochodów prywatnych.

11 milionom mieszkańców Wuhan powiedziano, aby nie opuszczali miasta , z wyjątkiem szczególnych okoliczności.

Chiny nałożyły ograniczenia na podróżowanie w pozostałej części prowincji Hubei.

Mężczyzna jedzie na rowerze obok zamkniętego dworca kolejowego Hankou w Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, w czwartek, 23 stycznia 2020 r. W ciągu nocy władze Wuhan ogłosiły, że lotnisko i dworce kolejowe zostaną zamknięte, a wszystkie środki transportu publicznego zawieszone o 10 rano Piątek. Rząd powiedział, że jeśli nie mieli szczególnego powodu, mieszkańcy nie powinni opuszczać Wuhan, rozległego miasta w środkowej części Chin, liczącego 11 milionów, będącego epicentrum epidemii, która zainfekowała prawie 600 osób. (Chinatopix przez AP)

Zamknięty dworzec kolejowy Hankou w Wuhan po nałożeniu blokady. Associated Press

Huanggang, miasto liczące około 7,5 miliona ludzi, 23 stycznia zablokowało swój rdzeń miejski, zamykając stacje metra i kolejowe, a także teatry i kafejki internetowe.

Inne miasta – Ezhou, Chibi, Xiantao, Zhijiang, Qianjjiang, Huangshi, Xianning, Yichang, Enshi, Xiangyang, Jingmen, Xiaogan, Dangyang i Suizhou – postępowały zgodnie z własnymi ograniczeniami dotyczącymi podróży.

Analiza CNN wykazała, że ponad 780 milionów ludzi w Chinach – ponad połowa populacji – podlega pewnym ograniczeniom w podróżowaniu.

W Wuhan zbudowano dwa nowe szpitale. Budowa każdego z nich trwała zaledwie 10 dni.

Szpital w Wuhan

Prawie ukończony szpital w Wuhan. AP

Budowa pierwszego szpitala, szpitala Wuhan Huoshenshan, rozpoczęła się 23 stycznia. Placówka – która obejmuje 1000 łóżek – przyjęła pierwszych pacjentów 3 lutego.

Drugi szpital, Leishenshan, jest nieco większy i ma 1600 łóżek. Budowa witryny rozpoczęła się 27 stycznia, a budowę ukończono 6 lutego.

Lekarze w Wuhan poinformowali, że nie ma wystarczających zasobów, aby leczyć rosnącą falę pacjentów.

doktor Wuhan

Członkowie personelu medycznego w szpitalu Zhongnan w Wuhan. 

STR / AFP przez Getty Images

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia Chiny mają mniej niż  dwóch lekarzy na każde 10 000 mieszkańców .

BBC donosi , że w Wuhan pacjenci spotykają się z wielogodzinnymi liniami opieki medycznej . Według Reutersa niektórym osobom z objawami wirusa odmówiono przyjęcia na pełny etat do lokalnych szpitali  w Wuhan, ponieważ nie ma dostępnych łóżek.

The New York Times poinformował, że zakaz transportu w Wuhan zmusił ludzi do pieszych podróży do szpitali .

Zestawy testowe podobno zarezerwowano dla pacjentów z najcięższymi objawami.

Wuhan

Strażnicy na dworcu kolejowym Hankou 22 stycznia w Wuhan. Obrazy Xiaolu Chu / Getty)

New York Times doniósł, że lekarzom w Wuhan wciąż brakuje zestawów testowych . Po przetestowaniu osoby  powrót wyników może potrwać od jednego do dwóch dni . Łącznie czynniki te tworzą opóźnienie między zakażeniem ludzi a potwierdzeniem przypadków za pomocą badań krwi.

Chińscy urzędnicy ostrzegli, że wirus mutuje, co może utrudnić kontrolę i leczenie.

Pasażerowie w maskach przechodzą jako oficer kwarantanny, centrum, monitoruje termografię podczas inspekcji kwarantanny na międzynarodowym lotnisku Kansai w Osace, w zachodniej Japonii, w środę, 22 stycznia 2020 r. Chińskie służby zdrowia wezwały ludzi w mieście Wuhan, aby unikali tłumów oraz publiczne spotkania po ostrzeżeniu w środę, że nowa choroba wirusowa zaraża setki ludzi w kraju. Japonia, Korea Południowa, Stany Zjednoczone i Tajwan zgłosiły po jednym przypadku. Wszystkie choroby dotyczyły ludzi z Wuhan lub którzy niedawno tam podróżowali. (Kota Endo / Kyodo News via AP)

Pasażerowie przechodzą obok, gdy oficer kwarantanny monitorował termografię podczas inspekcji kwarantanny na międzynarodowym lotnisku Kansai w Osace w Japonii, 22 stycznia. Associated Press

Badanie chińskiej rodziny w południowej prowincji Guangdong wykazało, że wirus mutował kilka razy, gdy rozprzestrzeniał się z jednego członka rodziny na drugiego. 

Ale Michael Farzan, biolog z Scripps Research, powiedział STAT, że wskaźnik mutacji wirusa COVID-19 był „znacznie, dużo niższy” niż wirusa grypy.

„To zmniejsza prawdopodobieństwo, że wirus ewoluuje w katastrofalny sposób, aby, powiedzmy, stać się znacznie bardziej śmiertelny” – powiedział Farzan.

Porty lotnicze na całym świecie wdrożyły protokoły kontroli bezpieczeństwa.

Wirus Wuhan

Urzędnicy zdrowia publicznego wykonują skany termiczne pasażerów przybywających z Wuhan na lotnisko Suvarnabumi 8 stycznia w Bangkoku. Lauren DeCicca / Getty Images

Dwadzieścia lotnisk w USA – w tym nowojorski John F. Kennedy, międzynarodowy port lotniczy w Los Angeles i O’Hare w Chicago – monitoruje pasażerów pod kątem wirusa. Lotniska w Hongkongu, Singapurze, Tajlandii i Korei Południowej również monitorują ludzi .

Wiele krajów, w tym USA, ewakuowało obywateli i pracowników z Chin.

Zdjęcie przesłane do mediów społecznościowych 25 stycznia 2020 r. Przez Centralny Szpital Wuhan pokazują personel medyczny w Wuhan w Chinach

Zdjęcie przesłane do mediów społecznościowych 25 stycznia przez Centralny Szpital Wuhan pokazujące personel medyczny w Wuhan. CENTRALNY SZPITAL WUHAN PRZEZ WEIBO / przez REUTERS

Prawie 350 Amerykanów, którzy wrócili do USA na czarterowe loty z Wuhan, zostało zwolnionych z federalnej kwarantanny 18 lutego.

Dzień wcześniej 328 Amerykanów, którzy zostali poddani kwarantannie na statku wycieczkowym Diamond Princess zadokowanym u wybrzeży Japonii, zostało sprowadzonych z powrotem do USA – w tym 14, które dały wynik pozytywny na obecność wirusa. Są poddawane kwarantannie w bazach wojskowych.

Dwie osoby poddane kwarantannie w San Diego dały wynik pozytywny na obecność wirusa, podobnie jak jedna w San Antonio. Prawie 200 osób zostało zwolnionych z obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny  w  marcowej bazie lotniczej w Riverside w Kalifornii, 11 lutego, co oznacza pierwszą udaną kwarantannę w USA od prawie 60 lat. Żaden z pasażerów nie uzyskał pozytywnego wyniku na obecność wirusa.

Wiele innych krajów – w tym Japonia, Korea Południowa, Australia, Francja i Wielka Brytania – ewakuowało również obywateli z Chin.

CDC wydało ostrzeżenie o podróży, aby uniknąć wszelkich nieistotnych podróży do Chin.

Pasażerowie przybywają do LAX z Szanghaju w Chinach po ogłoszeniu pozytywnego przypadku koronawirusa na przedmieściu Orange County w Los Angeles, Kalifornia, USA, 26 stycznia 2020 r. REUTERS / Ringo Chiu

Pasażerowie przylatują do LAX z Szanghaju 26 stycznia. Reuters

CDC podniosło ostrzeżenie o podróży do poziomu trzeciego, najwyższego, który radzi obywatelom USA, aby unikali wszelkich nieistotnych podróży do Chin.

2 lutego Departament Stanu USA wydał dla Chin ostrzeżenie „Poziom 4: Nie podróżuj” z powodu koronawirusa.

25 stycznia chiński rząd zakazał obywatelom rezerwacji zagranicznych wycieczek, lotów i pobytów w hotelach.

lotnisko wirusa wuhan

Pracownicy służby zdrowia sprawdzają przylatujących pasażerów z Chin skanerami termicznymi na lotnisku Singapore Changi 22 stycznia. 

Wybuch rozpoczął się, gdy setki milionów ludzi przygotowało się na tygodniowy Księżycowy Nowy Rok, który jest jedną z największych corocznych migracji ludzi na świecie.

chiński księżycowy nowy rok podróży

Pasażerowie czekają na pociągi na dworcu kolejowym Hongqiao w Szanghaju przed Nowym Rokiem Księżycowym w lutym 2018 r. Aly Song / Reuters

Święto rozpoczęło się 25 stycznia i zakończyło 8 lutego. Pekin odwołał obchody Święta Wiosny.

Shanghai Disneyland pozostaje zamknięty, podobnie jak inne atrakcje.

Szanghaj Disneyland

Bobby Yip / Reuters

Park został zamknięty 25 stycznia, nie mówiąc, kiedy zostanie ponownie otwarty. Ogłoszenie pojawiło się w czasie szczytowych wydatków w parku, które mówiło, że zwróci bilety .

Tymczasowo zamknięto również część Badaling Wielkiego Muru Chińskiego.

Prezydent Chin Xi Jinping powiedział w zeszłym tygodniu, że kraj znalazł się w „poważnej sytuacji”.

Xi Jinping
Prezydent Chin Xi Jinping. 
Sergei Chirikov / AP Images

Rosie Perper i Aylin Woodward przyczyniły się do tego raportu.

Więcej: https://www.businessinsider.com/category/china?IR=T