TRANSLATOR CHANGE NAVIGATION CONTENT AND PAGE TO ANY LANGUAGE FROM 160 AVAILABLE// Tłumacz/ zmień język strony nawigacji i chat na dowolny jezyk z 160 dostępnych.
LISTA - KANAŁY - AUTORÓW PUBLIKUJĄCYCH FILMY I ARTYKUŁY NA STRONIE M-FORUM -WYBIERZ Z LISTY KANAŁ Z WSZYSTKIMI PUBLIKACJAMI AUTORA
Kategorie
archiwum bloga wpisy od 2009 roku
WIELKI BUNT SPOŁECZNY W POLSCE WYWOŁANY GŁODEM26 kwietnia 2020
-2095659 sekund temu.

M-forum A.V Live.

╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝

CZERWONE

„23 lutego w Historii Kresów”

2003 – w Kamieńcu Podolskim zmarł Jan Olszański – biskup diecezji kamieniecko – podolskiej zasłużony dla przetrwania katolików na Wschodzie w czasach komunizmu.

Urodzony w 1919 r. w Huciskach koło Tarnopola. Ukończył . Pracował m.in. w parafii w Gródku Podolskim, był wikariuszem i katechetą w katedrze i parafii Matki Boskiej Śnieżnej we Lwowie.

Biskup Jan 

W latach powojennych jako jeden z nielicznych kapłanów katolickich na tym terenie z narażeniem życia i w każdej chwili ryzykując deportacją starał się zapewnić opiekę duszpasterską wiernym na prawie połowie terytorium dzisiejszej diecezji kamieniecko – podolskiej.

Po jej odrodzeniu erygował wyższe seminarium duchowne w Gródku Podolskim oraz wznowił działalność ponad 200 parafii.

1280 – zwycięstwo rycerstwa polskiego nad wojskami rusko-tatarskimi w bitwie pod Goźlicami.

1766 – zmarł Stanisław  – król Polski urodzony w 1677 r. we Lwowie. Był najdłużej żyjącym polskim królem – miał ponad 88 lat. I pewnie żyłby jeszcze długo, gdyby nie poparzył się w wyniku zapalenia się jego ubrania od ognia w kominku.

1831 – : zwycięstwo powstańców w bitwie pod Nowogrodem.

1850 – urodził się Julian Ochorowicz – polski filozof, psycholog, poeta, publicysta. Jest uważany za polskiego pioniera psychologii eksperymentalnej i hipnologii. Stworzył polskie laboratorium psychologiczne w Wiśle. Pracował na wydziale psychologii i filozofii przyrody na Uniwersytecie Lwowskim. Zmarł w 1917 r.

1893 – w Wiśniowczyku na Podolu urodził się August Zierhoffer – polski geograf.

Studiował na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, m.in. pod kierunkiem Eugeniusza Romera, później był tam profesorem i kierownikiem katedry. Profesor i rektor Wyższej Szkoły Handlu Zagranicznego we Lwowie. W okresie okupacji niemieckiej pracował w szkołach średnich, pełniąc jednocześnie obowiązki dziekana na tajnym uniwersytecie we Lwowie i rektora w tajnej Akademii Handlu Zagranicznego.

Utrzymywał ścisłe kontakty z AK. Po wojnie w marcu 1945 r. przymusowo wysiedlony ze Lwowa do Przemyśla. Zmarł w 1969 r.

1903 – w Wilnie urodził się Antoni Uniechowski – polski malarz, grafik, scenograf, rysownik, ilustrator. Ilustrował m.in. „Potop” Henryka Sienkiewicza. Zmarł w 1976 r.

1903 – w Budsławiu urodził się Wincent  – białoruski polityk, prezydent Białoruskiej Republiki Ludowej. Formalnie szef „państwa białoruskiego” na uchodźstwie.

Ukończył Gimnazjum Białoruskie w Wilnie, po studiach został tam nauczycielem. Po agresji sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 r. został aresztowany i zesłany do łagru. Od 1942 r. był w armii gen. Andersa. Po wojnie mieszkał w Kanadzie. Po śmierci Mikoły Abramczyka w 1970 r. został wybrany na przewodniczącego emigracyjnej Rady Białoruskiej Republiki Ludowej, czyli został emigracyjnym przywódcą państwa białoruskiego. Zmarł w 1989 r.

1912 – we Lwowie urodził się Juliusz Sieradzki – polski żeglarz, olimpijczyk, konstruktor żaglówki Omega. Zmarł w 1999 r.

1914 – urodził się Jakub Smug – polski piłkarz. Karierę sportową zaczynał w klubie „Świteź ”. W 1937 r. został zawodnikiem „Pogoni Stryj”. Po wybuchu II wojny światowej przebywał w Stanisławowie. Zmarł w 2010 r.

1923 – w Stanisławowie urodził się Szymon  – polski aktor. Zmarł w 2001 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 23 lutego

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: