Zamalowany fresk. Foto: materiały prasowe
Zamalowany fresk. Foto: materiały prasowe

Burmistrz Niemczy (Dolnośląskie) podjął decyzję o zamalowaniu zabytkowego fresku, który znajdował się w sali posiedzeń Urzędu Miasta. Twierdzi, że malowidło „zostało odnowione na zasadzie zamalowania” – informuje Polsat News. Afera miała miejsce w związku z planowanym przyjazdem premiera Mateusza Morawieckiego.

8 lutego premier Mateusz Morawiecki przybył do Niemczy. Z tej okazji burmistrz miejscowości Jarosław Węgłowski zarządził remont sali posiedzeń w Urzędzie Miasta. Znajdował się tam fresk.

Pomieszczenie dla premiera, w którym przeprowadzono konferencję prasową, pomalowano w ekspresowym tempie.

Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że przy okazji odświeżania wnętrza, zamalowano fresk, który zdobił jedną ze ścian – zaznacza polsatnews.pl.

Fresk przedstawiał rycerzy na koniach, którzy pojedynkowali się na kopie. Autorem był Francuz, Mark de Gache. Dzieło pochodziło z 1971 roku. Nawiązywało do bitwy pod Niemczą z 1017 roku, gdy Bolesław Chrobry starł się z armią cesarza Henryka II.

Podczas sesji Rady Miasta, która odbyła się trzy dni po wizycie premiera, pytano burmistrza o zamalowanie fresku. Ten odpowiedział, że „freski były w takiej kondycji, że trzeba było to wszystko odnowić”. Jedna z radnych zauważyła, że nie odnowiono ich, lecz zamalowano. Wówczas burmistrz odparł, że „zostały odnowione na zasadzie zamalowania”.

„To złamanie prawa”

Ten fresk był freskiem zabytkowym. To jest złamanie prawa. To jest złamanie ustawy o ochronie zabytków – powiedziała Wiesława Kajrys.

Panie burmistrzu, trzeba było skonsultować się z Radą, bo to nasza sala posiedzeń. Wiem, że jest ładnie wymalowane, super, ale to miało być odnowione. Mamy artystów na miejscu, którzy pięknie by to odnowili. Nie byłoby problemu – dodał radny Andrzej Osipowicz.

Jednak burmistrz uważa, że to on podejmuje decyzje i nie zrobił nic złego. Natomiast obecnie w miejscu fresku znajduje się obecnie tablica z widokiem na gminę wraz z herbem oraz napisem „Gmina Niemcza”. Sprawą zainteresował się wojewódzki konserwator zabytków.

Źródło: polsatnews.pl