Polacy nałożyli na Volkswagena gigantyczną karę

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył na Volkswagen Group Polska najwyższą w historii UOKiK karę za naruszenie praw konsumentów.

Za naruszenie praw konsumentów Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył na Volkswagen Group Polska najwyższą w swojej historii karę pieniężną.

120 mln złotych kary dla Volkswagena za świadome wprowadzanie Polaków w błąd

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył na Volkswagen Group Polska karę w wysokości ponad 120 mln złotych za świadome wprowadzanie Polaków w błąd.

Chodzi o głośną aferę z udziałem niemieckiego koncernu, która ujrzała światło dzienne w 2008 roku. Wówczas okazało się, że Volkswagen stosował w samochodach Volkswagen, Audi, Seat i Skoda oprogramowania do sterowania

silnikiem EA 189 EU 5.

Oprogramowanie to pozwalało zaniżyć wartość emisji tlenków azotu w warunkach testowych. Koncern reklamował także swoje samochody, jako ekologiczne i spełniające wymogi dotyczące emisji tlenków azotu. Tym samym Volkswagen manipulował wskaźnikami emisji spalin i świadomie wprowadzał swoich klientów w błąd. Takie praktyki stosował 8 lat (od 2008 do 2016 roku).

Wziąłem pod uwagę to, że praktyka trwała 8 lat – nie było w trakcie postępowania żadnych propozycji ugodowych ze strony spółki. Firma działała na szkodę konsumentów, ponieważ kierowała nieetyczne rekomendacje, aby dealerzy nie uwzględniali zasadnych reklamacji konsumentów. Nieprawdziwe informacje w materiałach reklamowych wywołały dezinformację – odwoływały się do proekologicznej postawy Volkswagena, gdy w rzeczywistości samochody nie były przyjazne środowisku. Manipulowanie emisją spalin to zaprzeczanie ekologiczności – mówił Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Uwaga! Konsumenci chcący złożyć reklamację za zakup samochodu z wadliwym oprogramowaniem, będą mogli powołać się na karę nałożoną przez UOKiK w składanym wniosku. Co ułatwi im dochodzenie roszczeń w sądach.

Oni też ukarali Volkswagena

UOKiK jest już trzecim organem w Europie, który nałożył na Volkswagena AG karę pieniążną. Oprócz tego sankcję nałożyła także Australia i Stany Zjednoczone.

Zdjęcie: pixabay.com, autor: tookapic

Źródło: uokik.gov.pl