Premier Izraela Benjamin Netanyahu przewodniczy cotygodniowemu posiedzeniu rządu w Jerozolimie, niedziela, 16 lutego 2020 r.

Premier Izraela Benjamin Netanyahu przewodniczy cotygodniowemu posiedzeniu rządu w Jerozolimie, niedziela, 16 lutego 2020 r. (Pula przez AP)

Może zostać skazany na 10 lat więzienia, jeśli zostanie skazany za przekupstwo, a maksymalny trzyletni okres za oszustwo i naruszenie zaufania.

Izraelski  premier Benjamin Netanjahu  poinformowano we wtorek, że jego proces za korupcję rozpocznie się 17 marca – dwa tygodnie po wyborcy poszli do urn, aby wybrać nowego rządu.

Dowody zostaną przedstawione przed panel trzech sędziów Sądu Okręgowego w Jerozolimie.

Decyzja Ministerstwa Sprawiedliwości w dniu otwarcia na rozprawę zostały wstrzymane, ponieważ oskarżenie Netanjahu został złożony w dniu 28 stycznia, zgodnie z Jerusalem Post .

Wybory narodowe w Izraelu są 2 marca.

70-letni Netanyahu został oskarżony o niesłuszne przyjmowanie prezentów o wartości 264,000 $ od potentatów, o których prokuratorzy mówili, że obejmują cygara i szampana, oraz o wydawanie przysług regulacyjnych w rzekomych ofertach dla lepszego pokrycia popularną witryną z wiadomościami, podał Reuters.

Netanjahu jest pierwszym izraelskim premierem, który został oskarżony o przestępstwo podczas sprawowania urzędu.

Dwa zeszłoroczne wybory krajowe były w dużej mierze referendum w sprawie Netanjahu, a trzeci nie powinien być inny. Dwie pierwsze nie przyniosły rezultatu, który utorowałby drogę działającemu rządowi.

Kampania Netanjahu starała się odwrócić uwagę od zarzutów o korupcję, podczas gdy jego główny pretendent, były szef wojskowy Benny Gantz, starał się to podkreślić.

Netanyahu mocno podkreślał swoje relacje z prezydentem Trumpem na przystankach kampanii.

Sam Gantz niedawno spotkał Trumpa w Białym Domu, gdzie z zadowoleniem przyjął silne poparcie prezydenta dla Izraela.

„Nie obchodzi nas, czy amerykański prezydent jest republikaninem czy demokratą”, powiedział Gantz. „Jeśli jest dobrym prezydentem Stanów Zjednoczonych”, to ta osoba byłaby „dobrym prezydentem również dla państwa Izrael. ”

Associated Press