Według nowego raportu dwóch zabójców kartelu Los Zetas zostało częściowo zwolnionych z powodu zabójstwa agenta federalnego w Meksyku.

Jose Emanuel „Zafado” Garcia Sota i Jesus Ivan „Loco” Quezada Pina zostali skazani za cztery zarzuty za zabójstwo agenta imigracyjnego i celnego Jaime Zapaty w San Luis Potosi. Jury w Waszyngtonie wydało wyrok w 2017 r.

W zeszłym miesiącu federalny sąd apelacyjny DC uchylił wyroki skazujące na podstawie dwóch z nich – zabójstwa i usiłowania zabójstwa urzędnika federalnego,  gazety The Monitor w McAllen w Teksasie, poinformował w sobotę. Sąd podjął decyzję z przyczyn technicznych.

39 lat) i Quezada Pina (32 lata) odbywają karę dożywotniego pozbawienia wolności z tych dwóch powodów.

Agent ICE Jaime Zapata

Agent ICE Jaime Zapata

Służą także życiu w trzeciej kolejności, o którą zwrócili się do sądu o przewrócenie – użycia broni palnej w związku z przestępstwem przemocy powodującej śmierć. Sąd odrzucił ich apelację pod tym względem.

Obaj mężczyźni zostali również skazani na 20 lat więzienia według czwartej kary, która kryminalizuje zabijanie niektórych osób chronionych na mocy prawa międzynarodowego. Nie zakwestionowali tego przekonania.

Gazeta donosi, że oddział z Los Zetas zabił Zapatę, próbując ukraść pojazdy.

Inny agent ICE, Victor Avila, został ranny podczas ataku.

Prokuratorzy powiedzieli jury, że śledczy odzyskali 90 łusek na miejscu, zgodnie z gazetą.

„Przyklasam dzisiejszemu werdyktowi i mam nadzieję, że zapewni on pewną pociechę ofiarom i ich rodzinom” – powiedział Thomas Homan, pełniący obowiązki dyrektora ICE w 2017 roku.

Pięciu innych oskarżonych zostało skazanych na karę więzienia po przyznaniu się do winy w związku z zarzutami federalnymi.

https://www.foxnews.com