Pracownicy medyczni przygotowujący tradycyjną medycynę chińską (TCM) w dniu 5 lutego 2020 r. W szpitalu TCM w Binzhou w prowincji Shandong w Chinach.Pracownicy medyczni przygotowujący tradycyjną medycynę chińską (TCM) w dniu 5 lutego 2020 r. W szpitalu TCM w Binzhou w prowincji Shandong w Chinach. FOTO: REUTERY

PEKIN (BLOOMBERG) – jak donosi jeden z najwyższych urzędników medycznych, Chiny od wieków stosują tradycyjną medycynę u pacjentów dotkniętych chorobą koronawirusa.

Leczenie w szpitalach w Wuhan łączy tradycyjną medycynę chińską, popularnie zwaną TCM, i lekami zachodnimi – powiedział Wang Hesheng, nowy szef komisji zdrowia w Hubei, prowincji w centrum epidemii wirusa.

Powiedział, że TCM zastosowano w ponad połowie potwierdzonych przypadków w Hubei.

„Nasze wysiłki przyniosły dobry wynik” – powiedział Wang na konferencji prasowej w sobotę (15 lutego), nie rozwijając się.

Powiedział, że najlepsi eksperci TCM zostali wysłani do Hubei na „badania i leczenie”.

Żadne narkotyki ani środki zapobiegawcze nie zostały jeszcze zatwierdzone przeciwko wirusowi, który pochłonął już 1523 osoby w Chinach i dotknął około 66.500 osób.

Zaledwie kilka tygodni po epidemii koronawirusa doniesienia o leczeniu i szczepionkach przeciwko zarażonym wywołały podniecenie.

Jak powiedział Wang, około 2200 pracowników TCM zostało wysłanych do Hubei.

Wang jest jednym z urzędników na czele wysiłków podejmowanych przez Pekin, by zresetować swoje podejście do epidemii, po tym, jak gniew narastał w Chinach z powodu braku przejrzystości w całym kryzysie, który zamknął duże połacie gospodarki.

Na początku tego tygodnia Chiny zwolniły czołowe kierownictwo w zniszczonej prowincji, w tym poprzednika Wanga.

Wang, który jest również zastępcą szefa Narodowej Komisji Zdrowia, został powołany na członka stałego komitetu Hubei, najwyższego organu decyzyjnego prowincji.

Kilka dni po swoim spotkaniu Hubei ogłosił korektę wstrząsu w swojej metodzie liczenia infekcji w celu uwzględnienia tych, u których zdiagnozowano skany tomografii komputerowej, co dodało prawie 15 000 przypadków do całkowitej liczby Hubei i podważyło nadzieję, że epidemia zostanie opanowana.

Hubei został zdziesiątkowany przez kryzys, a jego zaplecze medyczne znajduje się w punkcie krytycznym. Podczas gdy tysiące lekarzy zostały wysłane z całej Chin do prowincji, aby pomóc, a dwa nowe szpitale zostały zbudowane w ciągu kilku dni, nadal boryka się z brakiem zasobów i personelu medycznego.

Istnieją powszechne doniesienia o zgonach w Hubei, którym można było zapobiec, ale nie było to spowodowane brakiem odpowiedniej opieki medycznej.