Bank centralny wydał „nadzwyczajną emisję” w wysokości czterech miliardów juanów (800 mln USD) w nowych banknotach do prowincji Hubei przed ostatnim świętem chińskiego Nowego Roku.Bank centralny wydał „nadzwyczajną emisję” w wysokości czterech miliardów juanów (800 mln USD) w nowych banknotach do prowincji Hubei przed ostatnim świętem chińskiego Nowego Roku. 

PEKIN (AFP) – Chiny dezynfekują i izolują zużyte banknoty w ramach działań mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa, który zabił ponad 1500 osób , podali urzędnicy w sobotę (15 lutego).

Banki używają światła ultrafioletowego lub wysokich temperatur do dezynfekcji rachunków w juanach, a następnie zamykają i przechowują gotówkę przez siedem do 14 dni – w zależności od powagi wybuchu w danym regionie – przed ich recyrkulacją, powiedział bank centralny Chin na konferencji prasowej.

Wirus, który zainfekował ponad 66 000 osób w Chinach i rozprzestrzenił się na ponad dwa tuziny innych krajów, wywołał pęd do dezynfekcji miejsc publicznych i zminimalizowania kontaktu między ludźmi.

Apteki w całym kraju sprzedawane ze środkami dezynfekującymi i maskami chirurgicznymi w kilka dni po ogłoszeniu blokady pod koniec stycznia w mieście Wuhan, gdzie prawdopodobnie pojawiła się choroba Covid-19.

Budynki biurowe zainstalowały paczki chusteczek w windach, z których najemców zachęca się do naciskania przycisków, podczas gdy Didi, firma zajmująca się jazdą, zachęca kierowców do codziennej dezynfekcji samochodów.

„AWARYJNA EMISJA”

Fan Yifei, zastępca prezesa chińskiego banku centralnego, powiedział w sobotę, że banki zostały wezwane do dostarczania klientom nowych banknotów, gdy tylko jest to możliwe.

Dodał, że bank centralny wydał „nadzwyczajną emisję” w wysokości czterech miliardów juanów (800 milionów USD) w nowych banknotach do prowincji Hubei, która była epicentrum wybuchu, przed ostatnim świętem chińskiego Nowego Roku

Nie jest jednak jasne, jak duży wpływ będą miały działania dezynfekcyjne banku centralnego, ponieważ w ostatnich latach coraz więcej Chińczyków woli płatności mobilne niż gotówkę.

W 2017 r. Prawie trzy czwarte chińskich respondentów powiedziało ankiecie Ipsos, że mogą przetrwać cały miesiąc bez użycia więcej niż 100 juanów w gotówce.

Według Światowej Organizacji Zdrowia Covid-19 może być przenoszony przez zakażone obiekty oprócz kropelek i bezpośredniego kontaktu z zakażonymi pacjentami.

https://www.straitstimes.com