DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY
    UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

„13 lutego w Historii Kresów”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

1981 – zmarł Wacław Kuchar – lekkoatleta, piłkarz, narciarz, łyżwiarz, hokeista. Wielokrotny mistrz i reprezentant Polski w tych dyscyplinach. Całe życie związany z Pogonią Lwów.

 Urodził się w 1897 r. Za walkę w obronie Lwowa i w wojnie polsko-bolszewickiej został odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Obrony Lwowa i Medalem Orląt. Był kapitanem Wojska Polskiego.

Znalezione obrazy dla zapytania: Wacław Kuchar zdjecia

Wielokrotny mistrz Polski i Lwowa w wielu dyscyplinach. W barwach Pogoni Lwów rozegrał 1052 mecze, strzelił dla niej 1065 goli. Był królem strzelców mistrzostw Polski w 1922 i 1926 roku. Został uznany Sportowcem Roku w Plebiscycie „Przeglądu Sportowego” w 1926 r. Słynął z tego, że zawsze grał fair-play. Po zakończeniu kariery został trenerem, sędzią i działaczem sportowym.

Znalezione obrazy dla zapytania: Wacław Kuchar zdjecia

Po wysiedleniu przez sowietów ze Lwowa po II wojnie osiadł w Bytomiu, gdzie wspierał klub Polonia Bytom kontynuujący tradycje Pogoni Lwów. Potem przeniósł się do Warszawy.

1241 – I najazd mongolski na Polskę: zwycięstwo Mongołów w bitwie pod Turskiem.

1608 – w Ostrogu zmarł Konstanty Wasyl  – litewski książę, marszałek ziemski wołyńskiej, senator, dowódca wojsk i obrońca Kresów przed Tatarami. Rozwijał też kulturę i oświatę na Wołyniu. Założył m.in. szkołę i drukarnię. Stworzył z miasta  ważne ognisko oświaty. Urodzony w 1526 r. w Ostrogu.

1833 – zmarł Stanisław  – podskarbi wielki litewski. Urodził się w 1754 r.

1893 – we Lwowie zmarł Wilhelm  – polski kompozytor. Najbardziej znanym jego utworem jest „Marsz Sokołów” przyjęty jako hymn przez Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” do słów Jana Lama.  urodził się w 1837 r. we Lwowie.

1911 – urodził się Wincenty  – polski biskup rzymskokatolicki, profesor historii Kościoła, patrologii oraz historii sztuki, archiwista. Po święceniach kapłańskich, które przyjął w 1936 r. we Lwowie z rąk arcybiskupa Bolesława Twardowskiego, prowadził działalność katechetyczną, duszpasterską i naukową. Był proboszczem w Biłce Szlacheckiej od 1940 r., w 1945 r. w wyniku ekspatriacji Polaków z Kresów Wschodnich wraz z parafianami osiadł na Śląsku Opolskim. Zmarł w 1983 r.

1923 – we Lwowie urodził się Adam Kilian – polski plastyk, grafik, jeden z czołowych polskich scenografów współpracujących z teatrami lalek. Podczas deportacji sowieckiej w nocy z 13 na 14 kwietnia 1940 r. został wywieziony ze Lwowa wraz z rodziną do Kazachstanu. Jego matka – Janina Kilian  (krytyk sztuki, ilustratorka, literatka) stworzyła tam domowy teatr lalek „Niebieskie migdały”, który po powrocie do kraju prowadziła w Warszawie.

1926 – zmarł Edmund Dalbor – polski duchowny katolicki, prymas Polski. Doktor honoris causa m.in. Uniwersytetu Warszawskiego i Lwowskiego. Urodzony w 1869 r.

1937 – w Pińsku urodziła się Anna Malewicz-Madey – polska śpiewaczka operowa (mezzosopran).

1956 – zmarł prof. Jan  – polski logik, matematyk, filozof. Minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego w rządzie Ignacego Paderewskiego w 1919 r. Profesor uniwersytetów we Lwowie, Warszawie (uczestniczył w nauczaniu podziemnym) i Dublinie (od 1949 r.). Jeden z twórców polskiej szkoły matematycznej – tzw. szkoły lwowsko-warszawskiej. Urodzony w 1878 r. we Lwowie.

1969 – zmarł Kazimierz  – polski pisarz, poeta i krytyk teatralny urodzony w 1894 r. w Drohobyczu. Dzieciństwo i młodość spędził w Drohobyczu i Stryju. Należał do Drużyn Strzeleckich i organizacji młodzieżowej „Zarzewie”. Zadebiutował w 1913 r. wierszem „Hej, kiedyż, kiedyż” w drohobyckiej jednodniówce.

Od 1914 r. służył w polskiej ochotniczej formacji wojskowej . W czasie wojny polsko – bolszewickiej 1919–1921 był oficerem do spraw propagandy w biurze prasowym Naczelnego Dowództwa, redagując Bibliotekę Żołnierza Polskiego i czasopisma: w Równem tygodnik „Ukraińskie Słowo”, a w Kijowie „Dziennik Kijowski”.

1988 – Tadeusz  został proboszczem dwóch parafii w Grodnie.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 13 lutego

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: