„Opracowywanie szczepionek i środków leczniczych to ważna część programu badań, ale tylko część. Opracowanie ich zajmie trochę czasu, ale nie jesteśmy bezbronni”

– zaznaczył. „Musimy zrobić dzisiaj wszystko, używając dostępnej broni” – dodał.

„Jeśli zainwestujemy teraz (…), mamy realną szansę na powstrzymanie tej epidemii” – powiedział Tedros podczas konferencji prasowej w Genewie, gdzie mieści się siedziba WHO.

Zauważył jednak, że koronawirusa należy traktować jak zjawisko podobne do ataku terrorystycznego.

„Szczerze mówiąc, wirus wywołuje większe wstrząsy polityczne, społeczne i gospodarcze niż jakikolwiek atak terrorystyczny”

– powiedział.

Tedros ogłosił również, że nowy koronawirus nazywa się teraz Covid-19 po tym, jak był tymczasowo nazywany 2019-nCoV. Nazwa została wybrana jako „łatwa do wymówienia” i nieposiadająca negatywnie etykietującego odniesienia do określonego kraju lub jego mieszkańców – powiedział szef WHO.

Wyjaśnił, że „co” w nazwie oznacza koronę, „vi” – wirus, a „d” – disease (ang. choroba). Liczba 19 wskazuje rok jej pojawienia się – 2019.

Używanie nowej nazwy jest ważne – według Tedrosa – by nie posługiwać się innymi nazwami, „które mogą być niedokładne lub stygmatyzujące”. „Daje nam również standardowy format do użycia w przyszłych epidemiach koronawirusa” – podkreślił.

Szef WHO zwrócił się do władz krajów zagrożonych o „jak największą agresywność” w walce z wirusem Covid-19. Wezwał też do globalnego wysiłku w zapobieganiu „znacznie większej liczbie przypadków i znacznie wyższych kosztów” choroby.

Dwudniowe spotkanie w Genewie z udziałem ponad 400 naukowców i przedstawicieli państw ma na celu przyspieszenie opracowywania leków, diagnostyki i szczepionek przeciwko koronawirusowi podobnemu do wirusa grypy w obliczu rosnących obaw o jego zdolność do rozprzestrzeniania się – pisze agencja Reutera.

Koronawirus Covid-19 może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc. W Chinach kontynentalnych we wtorek potwierdzono ponad 42,6 tys. zakażeń i ponad 1000 zgonów. W Hongkongu z powodu wirusa zmarła jak dotąd jedna osoba. Jeden zgon odnotowano na Filipinach.